Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kredi kartının kötüye kullanılması

Yanıt
Old 24-07-2006, 09:04   #1
Av.Ebru Caner

 
Varsayılan kredi kartının kötüye kullanılması

MERHABALAR.Müvekkilim kız arkadaşıyla, 3 yıl aynı evi paylaşmış. Kız arkadaşının kendisine ait tekel bayisi bulunmaktadır.Kızın tekel bayisi içinde mal stoğu varken, soyulmuş, kız maddi sıkıntıya girmiştir.Yeni mallar alabilmek için etraftan borç almıştır. Bankalara da kredi kartı borcu oluşmuştur. ... Bankasına yaklaşık 10 milyar borcu oluşmuştur. İlgili banaka kızı arayarak, borcu kısa sürede kapatırsa, kredi kartının iptal olmayacağını, kendisine tekrar aynı limitle kart verileceği söylenmiştir. kız, 10 milyarı tam bulamamış, 4 milyar bulabilmiş. müvekkilim bunları daha sonradan kız arkadaşının bizzat kendinden öğrenmektedir. Çaresiz kalan kız, müvekkilimin evde çekmecede bıraktığı kartlardan müvekkilimin rızası olmadan, kendi tekel bayisinde adına kayıtlı bulunan poss cihazından gerekli olan nakiti geçmiş, daah sonrada ertesi gün gidip çekmiştir. Bankaya olan borcunu kapatmıştır. Banka daha sonradan kıza aynı limitli kartı vermemiş, 2 milyar sınır koymuştur.Kızın amacı, nasıl olsa banka aynı limitli kart vericek diye, borcu kapatıp,müvekkilden çektiği para kadar karttan, para çekip müvekkilin kartlarına yatımaktır. böylece zaman kazanmayı planlamaktadır. ancak işler umduğu gibi gitmemiş, banaka eski kredi kartı limitli kartı vermemiştir. Bu durumda müvekkilimin kredi kartı borcu faizleriyle birlikte yüksejk rakamlara ulaşmıştır. Müvekkilim tüm bunları ilgili bankalardan birinden, borç gösteriri mail, alınca anlamıştır. Bu kartı hiç kullanmamasına rağmen borcun nerden oluştuğunu araştırınca, çekilen yeri görmüş ve kız arkadaşından ayrılmıştır. Kızda ayrılmanın sonucu olarak kart baorçları ödememiştir. Bu durumda kız hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Hukuk davası olarak ne yapmam gerekiyor. Bana bu olayla ilgili olarak fikir verebilirmisiniz. şimdiden teşekkür ederim.Mail adresim:avebru@hotmail.com. maillerinizi bekliyorum....
Old 24-07-2006, 10:13   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Pos makinasından çekilen kredi kartı slibinde imzanın olup olmaması önemlidir. Eğer sahte imza atılarak slip işleme konmuş ise bankaya karşı itiraz edip, imzanın kendisine ait olmadığını ileri sürebilir. Bankaların müşteri ile yaptığı sözleşmelerde kimlik kontrolü zorunluluğu müşteri işyerine yüklenmektedir. İmza kart sahibine ait çıkmadığı durumlarda ise banka çekilen tutarı müşteriye ödemediği gibi ödemiş ise de kredi faizi ile birlikte geri talep etmektedir.

Şifre ile para çekilmiş ise bankaya karşı itirazın pek bir anlamı kalmayacaktır. Böyle bir durumda işyeri işleten kız arkadaşın çekilen para tutarı kadar mal satıp satmadığı sorunu ortaya çıkacaktır. Siz kartın haksız kullanımı neticesinde tahsil edilen tutar kadar mal alınmadığını ileri sürerek alacak davası açabilirsiniz.İşyeri işleten herkesin fatura kesmek ve kayıtlarında kesilen faturanın bir örneğini muhafaza etmek zorunluluğu vardır.
Old 24-07-2006, 12:09   #3
av.yıldıray

 
Varsayılan

Sayın Dikici'ye katılmakla birlikte, acilen bir menfi tespit davası açmakta yarar var diye düşünüyorum. Bu davada ihtiyati tedbir talep etmekte en mantıklısıdır. Zira banka her an müvekkilinize karşı bir icra takibine girişebilir ve cebr-i icra tehditine maruz kalabilir. Açılan bu davada imzanın müvekkilinize ait olmadığını ve müvekkilinizin böyle bir alışveriş yapmaması sebebiyle de borçlu olmadığını iddia edebilirsiniz. Tabi tedbir için mahkeme bir teminata(büyük ihtimalle henüz icra takibine geçilmediği için %15)hükmedecektir.
Saygılarımla.
Old 24-07-2006, 13:19   #4
Av.Ebru Caner

 
Varsayılan

verilen cevaplar , yapılan dayanışma için çok teşekkür ederim...
Old 24-07-2006, 14:05   #5
Av.Ebru Caner

 
Varsayılan

SAYIN MEHMETDİKİCİ.. kız kredi kartı sliplerini imzalamadan ve bankaya sliple ilgili hiç bir şey ibraz etmeden, kendi poss cihazından çektiği meblağı bankadan tahsil etmiştir. Tabi müvekkilin bu durumdan , 1-2 ay snr haberi olmuş, dolayısıyla bankaya hemen itiraz edememiştir. Kaldıki daha sonra olayı öğrendiğinde de, kız ödeyeceğini itiraz etmemesini istediği için, ödemenin yapılması için gerekli yerlere itirazda bulunmamıştır. Ayrıca şu an, kredi kartlarında çekilen meblağ kadar , müvekkilin ilgili bankalara borcu bulunmaktadır ve her geçen gün faiz işlemektedir. Dolayısıyla müvekkilin alacak davası açması için, önce bankalara, kız arkadaşının yaptığı çekim dolayısıyla oluşan, borcun ödemesi gerekmemektemidir???
Old 24-07-2006, 14:07   #6
Av.Ebru Caner

 
Varsayılan

sayın yıldıray , cevabınız için çok teşekkür edeceğim. ancak kısa bir sorum olacak.. menfi tesbit davasını banka müvekkile karşı herhangi bir takip açtığı zaman açmak mı daha doğru olur? Kısaca bu davayı ne zaman açmalıyımm? çok teşekkürler..
Old 24-07-2006, 14:19   #7
av.yıldıray

 
Varsayılan

Sayın Mumcu;
Davayı bir an önce açmanızda fayda var, zira şu anda açacağınız davada isteyeceğiniz ihtiyati tedbir kararında mahkeme sizden borç miktarının %15'i oranında bir teminatı depo etmenizi isteyecektir. Fakat, bankanın icra takibine başlamasından sonra alacağınız bir ihtiyati tedbir kararında, önce takip miktarını icra veznesine, sonrada mahkemenin hükmettiği %15 teminatıda mahkeme veznesine yatırarak icrayı durdurabileceksiniz. Kısacası, takip başlamadan açtığınız davada %15 teminat yatırmanız gerekirken, takip başladıktan sonra açtığınız davada %115 teminat yatırmanız gerekecek. Bu sebeple hemen bir menfi tespit davası açmanızda yarar var diye düşünüyorum. Yada bankanın hesabı kat ihtarını çekmesini bekleyebilirsiniz, -zira şu an borç likit değildir diye de düşünülebilir- ama bu tebligat belkide size hiç ulaşmayabilir(adres değişikliği, 35 e göre tebliği vb sebeplerel). Tabi bu benim şahsi fikrim, diğer meslektaşlarımın farklı önerileri olabilir.
Saygılarımla.
Old 24-07-2006, 16:42   #8
Av.Ümit Arif Özsoy

 
Varsayılan

Sn:Mumcu
Bankaların matbu kredi kartı sözleşmelerinde kart hamili kredi kartını kaybetmiş veya çaldırmış ise bankaya yazılı bildirim yapılıncaya kadar ki harcamalardan sorumlu olduğuna dair kayıtlar bulunmaktadır.
Yüksek Mahkeme de bunu benimsemiş gözükmektedir. Yargıtay 19.H.D. 08.04.2003 tarihli 2002/4835 E. 2003/3740 K. Sayılı kararında kart hamilinin ihbar yükümlülüğünü yerine geç getirmesinden dolayı davalı bankanın sorumlu olmayacağına, banka yönünden davanın reddine karar veren yerel mahkeme kararını onamıştır. Kredi kartını çalındığı tarih ile bunu bankaya bildirdiği tarih arasındaki harcamalardan doğan zararı için kredi kartıyla alışveriş yapılmasına izin veren olayımızda kredi kartıyla alışverişi yapan üye işyeri sahibine alacak davası açmalıdır.Bankaya menfi tesbit davası açmayı düşünüyorsanız ki bence davayı kazanmanız zor görünüyor bahsettiğim hukuksal durumu göz önüne almanızı öneririm

Old 24-07-2006, 21:50   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
SAYIN MEHMETDİKİCİ.. kız kredi kartı sliplerini imzalamadan ve bankaya sliple ilgili hiç bir şey ibraz etmeden, kendi poss cihazından çektiği meblağı bankadan tahsil etmiştir.

Sayın Ebru Mumcu,

Pos cihazından çıkan slip ibraz edilmeden banka ödeme yapamaz. Bu noktada bir hata var diye düşünüyorum. Eğer durum böyle ise, yani slip ibbraz edilmeden para çekilmiş ise, (Bu mümkün değil ama!) işiniz daha da kolay olur.
Old 24-07-2006, 21:53   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
Tabi müvekkilin bu durumdan , 1-2 ay snr haberi olmuş, dolayısıyla bankaya hemen itiraz edememiştir. Kaldıki daha sonra olayı öğrendiğinde de, kız ödeyeceğini itiraz etmemesini istediği için, ödemenin yapılması için gerekli yerlere itirazda bulunmamıştır.

Böyle bir durumda bankaya karşı hak iddia edilmesi imkansızdır.
Old 25-07-2006, 08:30   #11
av.yıldıray

 
Varsayılan

Sayın Özsoy'un belirttiği gibi, menfi tespit davası açma halinde kesinlikle kazanamayacağınız düşüncesine de değilim. Zira açacağınız menfi tespit davasında, açılmış veya açılacak olan ceza davasını bekletici mesele yapılmasını talep edebilir, ve hatta koşulları inceleyerek davayı kredi kartını kullanana da ihbar edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Ancak bu zamana kadar bankaya hiçbir itirazınız yada kredi kartınızın çalındığı yönünde bilgilendirmeniz olmadı ise bir hak iddia etmeniz elbetteki güç görünüyor. Ancak hesap kat ihtarına muhakkak itiraz etmelisiniz.
Avukat, yasal sınırlarda mucizeler yaratandır
Old 25-07-2006, 09:05   #12
Av.Ümit Arif Özsoy

 
Varsayılan

Sn.Dikicinin de belirttiği gibi mevcut durum itibarıyla bankaya hak iddia etmeniz mümkün gözükmüyor,bu nedenle Sn.Yıldıray'ın görüşüne üzülerek katılamıyorum.Kredi kartın dan kaynaklanan borcu ihtirazi kayıtla bankaya ödedikten sonra, kredi kartını izinsiz ve usulsuz olarak kulanan üye işyerine alacak davası açmanız gerektiği düşüncesindeyim.
Old 25-07-2006, 11:40   #13
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

Kredi kartını kullanan kız (kkk) ile banka arasında üye işyeri sözleşmesi vardır. Aralarındaki ilişki " vekalet sözleşmesi " ilişkisi olarak tanımlanır. (kkk) arkadaşına ait kredi kartını bilgisi dışında alarak , kendi işyerindeki pos makinasından geçirmek sureti ile " haksız eylem" de bulunmuştur.

HGK. 22.09.2004 T. 2004/4-360 E. 2004/431 K. sayılı kararına göre ;"Vekalet, yükümlenilen işlerin yönetimi ve bu doğrultudaki hizmetleri kapsar, haksız eylemi kapsamaz. Vekil, vekalet görevini yerine getirirken yaptığı işlem haksız eylem oluşturursa bundan bizzat kendisi sorumlu olur. Vekil edenin katkısı bulunduğu takdirde vekalet verdiği için değil, haksız eyleme katıldığı için ayrıca sorumlu olur. "

Bu durumda;

1.Olayda, bankanın doğrudan sorumluluğunun bulunmadığı ortaya çıkmaktadır.

2. Eğer banka (kkk)ye slip ibraz etmeden ödemede bulunmuş ise, haksız eyleme katıldığının kabulü ile bu olasılıkta sorumluluğu düşünülebilir. Bu durumda (kkk) nın kredi kartını gerektiği gibi muhafgaza etmemesi ve bankaya haber vermemesi eylemlerinden dolayı mütarafik kusurlu olduğu kabul edilebilir... Diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 25-07-2006, 13:35   #14
Av.Ebru Caner

 
Varsayılan

verilen cevaplar için tüm meslektaşlarıma çok teşekkür ederim..Verilen bilgiler eminim bana yol gösterecektir.
Old 25-07-2006, 13:57   #15
Av.Ebru Caner

 
Varsayılan

söz konusu bayan hakkında asliye ceza mahkemesinde kredi kartının kötüye kullanılmasından dolayı, benim şikayetim üzerine ceza davası açılmıştır.ancak bu dava sonucunda müvekkilim parayı tahsil edemeyecektir. Benim sorunum, parayı nasıl , hangi yolla tahsil edeceğimdir.kaldıki, bankaya karşı hiç bir girişimde bulunmadım. Bunu yapmam gerekiyormu,ilginiz için teşekkür ederim.
Old 19-01-2007, 14:24   #16
Adli Tip

 
Varsayılan emniyeti suistimal

cezai yollara da başvurulamaz(emniyeti suistimal) mı?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
vekaletin kötüye kullanılması Avukat Kamer Akgül Meslektaşların Soruları 3 01-12-2006 12:38
dolandırıcılıkmı güveni kötüye kullanmamı prag Meslektaşların Soruları 6 22-06-2006 10:56
Başvuruda Bulunmama Rağmen Sigorta Edilerek Kredi Kartının borçlandırılması Cansel İpek Hukuk Soruları Arşivi 1 12-04-2006 10:48
Temsil Yetkisi-icazet- Hakkın Kötüye Kullanılması Av.Mehmet Saim Dikici Meslektaşların Soruları 11 14-07-2005 16:15
Ücretsiz İznin Kötüye Kullanılması Adem Hukuk Soruları Arşivi 2 17-05-2002 02:13


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04409504 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.