Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekillikten istifa ve ilamlı icra dosyasındaki vek. ücr.

Yanıt
Old 31-03-2011, 10:25   #1
lawyerrr

 
Varsayılan Vekillikten istifa ve ilamlı icra dosyasındaki vek. ücr.

Merhabalar,
Bir alacak davasında davacı vekili iken davanın kısmen kabulüne karar verilmiş ve ilamdaki alacak, vek.ücr ve yarg. giderleri tarafımızca ilamlı icra takibine konu edilmiştir. Aynı zamanda ilam hem bizce karşı taraf vekillerince temyiz edilmiştir. Davalı-borçlu taraf dosyaya teminat yatırıp tehir-i icra kararı aldıl. Mahkeme dosyası Yargıtay'da iken müvekkille yaşanan birtakım problemler nedeniyle noter kanalıyla vekillikten istifa etmek durumunda kaldım. İhtarnameyi müvekkilin vekaletnamedeki adresine gönderdiğim halde tebliğ edilemedi. Bu durumda tebliğ konusunda bir sıkıntı yaşar mıyım?
Temyiz edilen dosya Yargıtay'dan onandı, bu durumda icra dosyasına yatan icra vekalet ve dava vekalet ücretini çekemeyeceğimi düşünüyorum. Fakat bu durumda dava vekalet ve icra vekalet ücreti vekil edene yani davacı-alacaklı asile mi ödenecektir? Bu konuda görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
İyi çalışmalar..
Old 01-04-2011, 15:27   #2
Avukat Tekin

 
Varsayılan

Üstad istifa dilekçesini noterden değil de istifa etmeyi istediğiniz dosyaya sunup, tebliğ edilemediğinde, ilgili prosedüre uyup Tebl. Kan. m.35'e göre tebliğ ettirebilirsiniz.
Vekalet ücreti zaten her durumda müvekkile ödenir/ödenmelidir. Sizin bu parayı almak için müvekkilinize karşı şahsi hakkınız vardır. Bu durumda para müvekkile ödendiğinde bu parayı ondan talep etmelisiniz.
Old 01-04-2011, 16:36   #3
v. Aynur

 
Varsayılan

Sayın lawyerr,
Siz daha istifa etmeden önce bu davaya girdiğiniz ve karar da yargıtay tarafından onandığı için vekalet ücretine hak kazanırsınız ancak yasal olarak vekalet ücreti dahi olmak üzere masraf ve vekalet ücreti müvekkiliniz adına takdir edildiği için müvekkiliniz bu ücreti alır. Ancak siz de vekil sıfatı ile dosyaya girdiğiniz için müvekkilinizden bu ücreti talep edebilirsiniz. İyi çalışmalar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Karar sonrası vekillikten istifa olursa vekile istifa öncesi yapılmış karar tebliği ? pallanco Meslektaşların Soruları 3 12-08-2014 12:14
vekillikten istifa.. hukkuk Meslektaşların Soruları 2 20-08-2010 13:12
Müvekkilin başka bir avukata vekalet vermesinden dolayı vekillikten istifa gerekçesi? zlm Meslektaşların Soruları 5 07-06-2010 10:17
Vekillikten istifa DENGE55 Meslektaşların Soruları 0 06-07-2009 10:17
vekillikten istifa olcsvl Meslektaşların Soruları 2 02-03-2009 19:08


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02752495 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.