Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdari yargıda karar düzeltme

Yanıt
Old 26-03-2011, 17:14   #1
Av.Mehmet_Ali

 
Varsayılan İdari yargıda karar düzeltme

Sayın Meslektaşlarım;
İdare mahkemesinde verilen bir kararın tarafımızın temyizi üzerine Danıştay kararı bozdu.Ancak karşı tarafın karar düzeltme talebi üzerine aynı daire bozma kararını ortadan kaldırarak yeni bir karar, onama kararı, verdi.
Bu aşamada verilen yeni karara karşı 15 gün içinde bu kez tarafımız lehine kararın karar düzeltme talebiyle ortadan kaldırılmasını talep edeceğim.Bu durum 2577 sayılı kanuna uygun olur mu? Yoksa idari yargıda bir tarafın karar düzeltme talebi üzerine verilen karar kesin mi olur?

Teşekkürler
Old 27-03-2011, 00:27   #2
BALDIRAN

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım.2577 sayılı İYUK.un 54. maddesi gereği, temyiz incelemesi sonunda verilen kararlara karşı sadece bir kez karar düzeltme başvurusunda bulunulabileceği, karar düzeltme sonucu verilen kararın düzeltilmesinin bu kez diğer taraf tarafından istenemeyeceği kanısındayım.Dosya esas mahkemeye geldiğinde, danıştay kararına uyulmaması, eski kararda ısrar edilmesi taleb etmeniz bence daha doğru olacaktır. Saygılar
Old 27-03-2011, 10:41   #3
Av.Mehmet_Ali

 
Varsayılan

Sayın BALDIRAN,
2577 sayılı İdari Yargılama usulü kanunu 54. maddesinin lafzından her iki tarafın birer defa karar düzeltme başvurusunda bulunabileceği anlamını çıkarıyorum..Karar düzeltme istemi kabul edilerek işin esası hakkında verilen karar üzerine diğer tarafın karar düzeltme isteyebilmesinin münkün olduğuna dair 1982 tarihli bir Danıştay kararı var elimde..Yalnız karar eski olduğu için tereddütte kaldım..
Old 28-03-2011, 10:45   #4
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sayın Hocam Prof.Dr. Baki Kuru “Yargıtay'ın karar düzeltme talebini kabul ederek verdiği yeni karara karşı tarafların karar düzeltme yoluna gidemeyecekleri” görüşündedir. (Bakınız: HUMK 440-442)

HUMK - MADDE 442 - Aynı ilâm aleyhine bir defadan ziyade tashihi karar talebi mesmu olmadığı gibi tashihi karar arzuhalinin reddine veya kabuliyle kararı sabıkın tadiline dair sudur eden hükümlere karşı dahi tashihi karar caiz değildir.

Her ne kadar bu görüş idari yargılama usul hukuku açısından olmayıp hukuk usulü açısından ise de her iki usulün birbirine paralelliği nedeniyle görüşün idari yargılama usulünde de geçerli olacağını düşünüyorum.

İYUK – MADDE 54 - 1. (Değişik ilk cümle: 3622 - 5.4.1990) (*) Danıştay dava daireleri ve İdarî veya Vergi Dava Daireleri Genel Kurullarının temyiz üzerine verdikleri kararlar ile bölge idare mahkemelerinin itiraz üzerine verdikleri kararlar hakkında, bir defaya mahsus olmak üzere kararın tebliğ tarihini izleyen onbeş gün içinde taraflarca …

Sayın Hocamın görüşünü desteklemek için kitabında örnek verdiği kararları sunuyorum:
Yargıtay 4.Hukuk Dairesi 28.9.1950, 6201/ 4551
Yargıtay HGK 21.11.1962 2/152 – 62
Yargıtay 7.Hukuk Dairesi 6.5.1983 7391/7785
Yargıtay 12.Hukuk Dairesi 29.2.1984 193/ 2241

Saygılarımla
Old 28-03-2011, 23:10   #5
BALDIRAN

 
Varsayılan

Sn.Av.Mehmet Ali.
bahsettiğiniz 1982 tarihli Danıştay kararını görmedim.Ancak ben,Sn.Armağan KONYALI'ya katılıyorum.
Öncelikle, İdare Mahkemesinin verdiği kararı temyiz ettinizmi.
temyiz etmediyseniz, karar düzeltme hakkınız evveliyetle yoktur.
Temyiz ettiniz,karar istediğiniz gibi değil, yani, temyiz talepleriniz karşılamadı.Karar düzeltme hakkınız vardır.
Temyiz ettiniz, Danıştay,lehinize karar verdi,sonra karşı taraf karar düzeltme yoluna başvurdu, karşı tarafın karar düzeltme başvurusu kabul edildi.Artık bu noktada sizin tekrar karar düzeltme hakkınız yoktur.Dosya yerel mahkemeye gelir.Yerel mahkeme Danıştay'ın daire kararına uyarsa, sizin tekrar temyiz hakkınız olacaktır.Danıştay temyiz taleplerinizi red ederse tekrar karar düzeltme hakkınız olacaktır diye düşünüyorum.saygılar
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Adli Yargıda -Özel Hukuk Alanında- Artık Karar Düzeltme Yargı Yolu Yok Mu? VARTO'LU Meslektaşların Soruları 12 19-03-2011 17:59
İdari yargıda tanıklık üye21741 Meslektaşların Soruları 3 14-09-2010 14:54
İdari Yargıda Görevden Ret Av.Ömer Meslektaşların Soruları 2 30-04-2008 15:46
İdari mercii tecavüzü-karar düzeltme sincap Meslektaşların Soruları 1 13-09-2007 09:42


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08876300 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.