Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İddia bayi açmak için kat maliklerinin oyçokluğu mu gerekir?

Yanıt
Old 14-03-2011, 18:14   #1
kapgan

 
Varsayılan İddia bayi açmak için kat maliklerinin oyçokluğu mu gerekir?

Herkese Merhaba,

Acaba iddaa bayileri,işyeri olarak, umuma açık eğlence yeri olarak mı geçer? İşyeri açma yönetmeliğine göre kat maliklerinin oy çokluğu mu gerekir?
Old 15-03-2011, 11:18   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

 
Varsayılan

Tapuda mesken olarak kayıtlı ise tüm kat sahiplerinin oy birliği ile, Tapuda İşyeri olarak kayıtlı ise tüm kat sahiplerinin oy çokluğu gerekir.
Old 15-03-2011, 16:23   #3
kapgan

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.m.taçyıldız
Tapuda mesken olarak kayıtlı ise tüm kat sahiplerinin oy birliği ile, Tapuda İşyeri olarak kayıtlı ise tüm kat sahiplerinin oy çokluğu gerekir.

İlginize Teşekkürler Sayın Taçyıldız,

Acaba Hukuki Dayanağınızı da yazarmısınız rica etsem.
Old 15-03-2011, 16:36   #4
finikelim

 
Varsayılan iddia bayii

Merhabalar.
Burada önemli olan husus iddia bayisinin umuma açık istirahat ve eğlence yeri tanımına girip girmediğine bağlı. Kanımca bu tür yerler için kat maliklerinin kararına gerek yoktur.


İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK
Bakanlar Kurulu Karar Tarihi - No : 14/07/2005 - 2005/9207

İŞYERLERİNDE ARANACAK GENEL ŞARTLAR

Madde 5- İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilen işyerleri aşağıda belirtilen şartları taşımak zorundadır:

a) İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak mevzuatta öngörülen tedbirlerin alınmış olması,

b) 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına giren gayrimenkullerin, tapu kütüğünde mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve benzeri eğlence ve toplantı yerleri; fırın, lokanta, pastane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri; imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi işyerlerinin açılması hususunda kat maliklerinin oy birliği ile karar alması,

Tapuda iş yeri olarak görünen yerlerde, umuma açık istirahat ve eğlence yeri açılması durumunda yönetim planında aksine bir hüküm yoksa, kat maliklerinin oy çokluğu ile aldığı kararın bulunması,

c) Özel yapı şeklini gerektiren sinema, tiyatro, düğün salonu, otel, hamam, sauna; ekmek fırını ile akaryakıt, sıvılaştırılmış petrol gazı, sıvılaştırılmış doğal gaz ve sıkıştırılmış doğal gaz istasyonu için yapı kullanma izin belgesinin alınmış olması,



***
Old 15-03-2011, 17:47   #5
Av. Musa TAÇYILDIZ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan kapgan
İlginize Teşekkürler Sayın Taçyıldız,

Acaba Hukuki Dayanağınızı da yazarmısınız rica etsem.


Hukuki daynağı benden önce sayın finikelim yazmış ve arama yapıldığındada birçok belediyenin bu şartları aradığı görülecektir. Hangi tür işletmelerin umuma açık istirahat ve eğlence yeri sayılacağı PVSKmd.7'de gösterilmiştir.

MADDE 7.- (Değişik: 5259 - 24.11.2004 / m.2) Kişilerin tek tek veya toplu olarak eğlenmesi, dinlenmesi veya konaklaması için açılan otel, motel, pansiyon, kamping ve benzeri konaklama yerleri; gazino, pavyon, meyhane, bar, birahane, içkili lokanta, taverna ve benzeri içkili yerler; sinema, kahvehane ve kıraathane; kumar ve kazanç kastı olmamak şartıyla adı ne olursa olsun bilgi ve maharet artırıcı veya zeka geliştirici nitelikteki elektronik oyun alet ve makinelerinin, video ve televizyon oyunlarının içerisinde bulunduğu elektronik oyun yerleri; internet kafeler ve benzeri yerler umuma açık istirahat ve eğlence yeri sayılır.
Sabit veya seyyar olarak kullanılan kara, deniz, hava ve her çeşit taşıma araçlarında, birinci fıkrada belirtilen faaliyetlerin icrası durumunda, bu yerler de umuma açık istirahat ve eğlence yeri sayılır.

Bu maddeyi okuduktan sonra benim şahsi fikrim bu tanıma girdiği yönündedir. Ama tabiki de yorum size ait. Ben yine de bağımsız bölümün tapuda mesken mi yoksa işyeri mi olarak gözüktüğüne bakılarak kat maliklerince karar alınması gerektiğini düşünüyorum.

Umuma açık işyeri olarak kabul edildiğinde ise ayrıca aynı maddenin devamında belirtildiği üzere; "Otel, gazino, kahve, işçi yerleri, bar, tiyatro, sinema, hamam ve plaj gibi umuma mahsus istirahat ve eğlence yerlerinin açılması önce polisin tahkiki üzerine o yerin en büyük mülkiye âmirinin vereceği izne bağlıdır.Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ruhsatı bağlı olduğu kolluk kuvvetinin görüşü alındıktan sonra belediye ve mücavir alan sınırları içinde belediyeler; bu alanların dışında il özel idareleri tarafından verilir. Kolluk kuvveti görüşünü yedi gün içinde verir. Ruhsat talepleri bir ay içinde sonuçlandırılır. İzin alınmadan açılan umuma açık istirahat ve eğlence yerleri kapatılır." izin almak gereklidir. Yani umuma açık eğlence yeri olarak kabul edlip edilmemesi kat maliklerince karar verilmesi gerekliliğini ortadan kaldırmaz sadece ayrıca bir izne tabi olmasını gerektirir.
Old 16-03-2011, 10:24   #6
finikelim

 
Varsayılan İddia Bayii

Merhabalar...
Konuyu biraz daha açmak ve netleştirmek gerekiyor sanırım.
Öncelikle iddia bayisi kanımca 2559 PVSK ve İşyeri açma ve çalıştırma yönetmeliğine göre umuma açık istirahat ve eğlence yeri tanımına girmiyor. En basitinden bu tür yerler açılırken kolluk görüşü istenmiyor.
Sorunun cevabına gelecek olursak;
iddia bayiinin açılacağı işyeri tapuda mesken olarak görünüyor ise, malesef kat maliklerinin onayı gerekiyor ama
tapuda işyeri ise kat maliklerinin onayına gerek yoktur.
Bornova Belediyesinde sistem böyleymiş...
Sevgiler...
Old 16-03-2011, 11:11   #7
Av. Musa TAÇYILDIZ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan finikelim
Merhabalar...
Konuyu biraz daha açmak ve netleştirmek gerekiyor sanırım.
Öncelikle iddia bayisi kanımca 2559 PVSK ve İşyeri açma ve çalıştırma yönetmeliğine göre umuma açık istirahat ve eğlence yeri tanımına girmiyor. En basitinden bu tür yerler açılırken kolluk görüşü istenmiyor.
Sorunun cevabına gelecek olursak;
iddia bayiinin açılacağı işyeri tapuda mesken olarak görünüyor ise, malesef kat maliklerinin onayı gerekiyor ama
tapuda işyeri ise kat maliklerinin onayına gerek yoktur.
Bornova Belediyesinde sistem böyleymiş...
Sevgiler...

Merhabalar...
İddia bayisinin umuma açık istirahat ve eğlence yeri kapsamına girip girmediği konusunda ben de tereddütlüyüm ancak PVSK'da sayılan örnekler bana girmesi gerektirdiğini düşündürüyor.
Bornova belediesinin uygulamasını bilmiyorum ancak birçok belediyenin sitesinde tapuda işyeri olarak gözükse bile oyçokluğuyla onay gerektiği yazmakta. Açıkçası işyeri açma ve çalıştırma yönetmeliğindenden bu sonucun çıktığını düşünmekteyim. Ama tabiki uygulamayı bilmiyorum sanırım söz konusu belediye ile gidip konuşmak en mantıklısı olacak gibi Saygılar..
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Dava acmak icin hak dusurucu sure! umutlaw Meslektaşların Soruları 1 14-09-2010 17:32
ıslah için özel yetki gerekir mi? law in law Meslektaşların Soruları 2 29-04-2010 09:23
İntifa Hakkı Sona Erdiğinde Tapudaki Şerhi Kaldırmak İçin Dava Açmak Gerekir mi? av.cevat Meslektaşların Soruları 2 21-07-2009 21:30
Komşunun Bahçesine Uzanan Dallar/ Ne tür bir dava açmak gerekir? akarsu Meslektaşların Soruları 7 06-06-2008 15:58


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09779596 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.