Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ortaklığın giderilmesine ilişkin karar verildikten sonra davaya dahil edilme istemi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2011, 14:23   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Ortaklığın giderilmesine ilişkin karar verildikten sonra davaya dahil edilme istemi

Miras ortaklığın giderilmesi istemli açmış olduğum davada yeni çıkardığım mirasçılık belgesi ile başka mirasçıların olduğunuda öğrendim.

Bu kişiler arasında zorunlu dava arkadaşlığı var mıdır?

Davaya dahil ederken yeni çıkarmış olduğum mirasçılık belgesini dosyaya eklemem gerekir mi?Gerekçeli karar henüz yazılmadı.Dosya numarası belirtip talep etsem olabilir mi?
Old 28-02-2011, 14:54   #2
Levent Cirit

Yeni çıkardığınız veraset ilamı ile davaya dahil edin. Zaten siz etmeseniz de mahkeme bu hususta bir ara karar verecektir.
Old 28-02-2011, 15:05   #3
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Büyük ihtimal dava açmanızdan sonra mevcut mirasçılardan vefat edenler olmuş yeni mirasçılar eklenmiştir ve tabiki bunlar arasında zorunlu dava arkadaşlığı vardır.Veraseti ekleyip ara karar oluşturulmasını sağlamalısınız,yoksa satışta işiniz zorlaşır.Saygılarımla,iyi çalışmalar!
Old 28-02-2011, 15:11   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Büyük ihtimal dava açmanızdan sonra mevcut mirasçılardan vefat edenler olmuş yeni mirasçılar eklenmiştir ve tabiki bunlar arasında zorunlu dava arkadaşlığı vardır.Veraseti ekleyip ara karar oluşturulmasını sağlamalısınız,yoksa satışta işiniz zorlaşır.Saygılarımla,iyi çalışmalar!

Müvekkilin anne ayrı başka kardeşlerinin olduğunu da öğrendim.Veraset ilamında mirasçılar eksik olarak belirtilmiş.Biraz karışık bir durum.Veraset ilamının iptali ve yeni mirasçılık belgesinin verilmesini istedim .Karar çıktı da gerekçeli karar henüz yazılmadı.Ben de zaman kaybetmek istemiyorum.Bu nedenle veraset ilamı istemli dosyanın numarasını yazarak diğer mirasçıların davaya dahil edilmelerini isteyebilir miyim?
Old 01-03-2011, 11:33   #5
Av.Günar

Yeni ortaya çıkan mirasçıları davaya DAVALI olarak dahil edeceksiniz karar yazılmış tebliğe çıkmış bile olsa bu işlemi yapmanızda sakınca yoktur.Dahili dava dilekçesine muhtemel mirasçıları yazıp veraset ilamı yerine veraset dosya numarasını ekleyebilirsiniz.
Old 01-03-2011, 14:48   #6
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Veraset devam ediyor yani!İzaley-i şuyu kesinleşmeden davalılar eklenebilir diye düşünüyorum iyimserceKolay gelsin!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi