Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vasiyetin iptali

Yanıt
Old 21-02-2011, 11:34   #1
av. mustafa

 
Varsayılan vasiyetin iptali

merhabalar..herkese iyi çalışmalar.. müvekkilin babası geçtiğimiz hafta vefaat ediyor ve geriye müvekkil ile birlikte mirasçı olarak 3 kardeş ve anne kalıyor..ancak müvekkilin babası ölmedeen 2002 yılında bir vasiyetname düzenlemiş bulunmaktadır. Vasiyetname bütün şartları ile geçerli bir vasiyetname ve söz konusu vasiyette müvekkile herhangi bir mal bırakılmış değildir.
Bu vasiyetnameye rağmen müvekkilin kardeşleri ve annesi söz konusu vasiyetin geçersiz olmasını ve herkese mirasının eşit verilmesini istemekte ve dolayısı ile müvekkilin de mirasını tam almasını istemektedir. benim sorum şu arkadaşlar;
1- Böyle bir durumda müvekkil adına vasiyetin iptali davası açıp, davalı kardeşler ve anne de buna razı olduğu için davayı kabul ettirip mi vasiyeti iptal ettirmeliyim?
2- Yoksa izleyeceğin ne gibi bir yol vardır?
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 22-02-2011, 09:53   #2
AV. COŞKUN ÖZBUDAK

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım,
Vasiyetnamenin iptalinin dava edilebilmesi için, vasiyetnamenin yasal unsurları bakımından iptali kabil sakatlıklar içermesi gerekir. Eğer vasiyetname yasal koşullara uygunsa (lehinde tasarrufta bulunanların iradesinden bağımsız olarak) geçerlilik kazanır. Ancak vasiyetname ile saklı pay sahibi mirasçıların saklı paylarına tecavüz edilmiş ise ( sizin örneğinizde öyle) tenkis talepli bir dava söz konusu olur. Saygılar.
Old 22-02-2011, 11:03   #3
av. mustafa

 
Varsayılan

sevgili meslektaşım cevabınız için teşekkürler ama benim asıl öğrenmek istediğim burada davalı diğer kardeşler ve anne davayı kabul edecekler ve dolayısı ile gerçek miras hisseisi üzerinde paylaşmayı kabul etmekteler. dolayısı ile açacağı bir vasiyetin iprali davasında davalılar da davayı kabul ettiğinden ve söz konusu davada hakimin resen araştırma ilkesi de söz konusu olmadığından taleplerimize uygun olarak işin esasına girmeden lehime karar verilir diye düşünmekteyim..acaba burada yanlı bir düşünce içerisinde miyim yoksa izleyeceğim yol doğru mu onu merak ediyorum?
Old 22-02-2011, 11:25   #4
AV. COŞKUN ÖZBUDAK

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım,
Ölüme bağlı tasarrufların iptali sebepleri Medeni Kanunun 557. maddesinde sayma yöntemiyle belirlenmiştir. Bu nedenler arasında "davanın kabulü" bulunmadığı gibi, bunları çoğaltmak da mümkün değildir. Konunun kamu düzenini ilgilendiren ve/veya murisin iradesini öne çıkaran boyutu nedeniyle bu tür davalar usul bakımından tipik bir özel hukuk davası olarak değerlendirilemez. Keza ölüme bağlı tasarrufların (sakat olsa bile) iptal edilene kadar geçerliliğini koruması da kanun koyucunun murisin iradesine öncelik tanıdığını göstermektedir.
Kanaatimce davanın kabulünün, iptal yönünde bir etkisi olamaz ve hakim iptal davasını reddeder. Ancak eğer vasiyetname lehdarları sadece yasal mirasçılardan ibaretse, vasiyetname gereği mal ikisabından sonra (mağdur olduğunu düşündükleri) müvekkilinize devir yapabilirler. Saygılar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Vasiyetin açılması ve tenfizi faruksa Meslektaşların Soruları 4 31-10-2015 00:15
Vasiyetin açılması ve tenfizi ruze Meslektaşların Soruları 30 23-07-2013 22:33
Vasiyetin İptali Av. Eugen Huber Meslektaşların Soruları 2 11-03-2011 13:56
Vasiyetin tenfizi mi iptali mi? furugferruhzad Meslektaşların Soruları 0 24-09-2010 11:49
vasiyetin iptali davasında vasiyet tanıkları dinlenir mi? gogolos Meslektaşların Soruları 4 31-07-2008 15:39


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02964306 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.