Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işten çıkarılma

Yanıt
Old 05-07-2006, 14:50   #1
sim

 
Acil işten çıkarılma

slm.müvekkilim matr 2005 de sigortalı olarak bir işe giriyor ve nisan ayında diz kapağından rahatsızlanarak ameliyat ediliyor ve ameliyat olacagınıda sözlü olarak çalıştığı yere bildiriyor.Hastaneden çıkıp işyerine gittiğinde ise rahatsızlığından dolayı işine son verildiğini ve bu durumu kendisine bildirilmediğini söylüyor ve nisan ayından beri de sigortasını ödemiyorlar.18 aylık bir çalışması var.bu durumda sadece kıdem tazminatına mı hak kazanır,ihbar tazminatı ve başka tazminatlarada hak kazanabilir mi?
Old 05-07-2006, 15:56   #2
hukukçu42

 
Varsayılan

Alıntı:
İHBAR VE KIDEM TAZMİNATI TALEBİ - DEVAMSIZLIK NEDENİYLE İŞ AKDİNİN İŞVERENCE FESHİ - ÇOCUĞUNUN HASTALIĞI NEDENİYLE İŞE DEVAMSIZLIK YAPAN İŞÇİNİN İŞ AKDİNİN FESHİ

Esas Yılı : 2003
Esas No : 22585
Karar Yılı : 2004
Karar No : 10066
Karar Tarihi : 28.04.2004
Daire No : 9
Daire : HD

ÖZET : Davacının iş akdi devamsızlık nedeniyle İş Kanununun 17/II-f bendi uyarınca işveren tarafından feshedilmiştir. Davacı, çocuğunu hastaneye yatırdığı için 3-4 Ekim tarihlerinde işe gelemediğini, 13.10.2002 tarihinde de çocuğunu kontrole götürdüğünü belirterek devamsızlığının nedenlerini açıklamış, daha sonra da bu savunmasını doğrulayan sonradan alınan ancak devamsızlık süresini kapsar SSK Gaziantep Bölge Hastanesi Baştabipliğinin raporunu sunmuştur. Sözü geçen raporda davacı çocuğunun amipli dizanteri tanısıyla davacı refakatinde yatarak tedavi olduğu ifade edilmiştir. Bu durumda davacının devamsızlığının geçerli bir sebebe dayandığı dosya içerisindeki belge ve bilgilerden anlaşılmaktadır. Böyle olunca ihbar ve kıdem tazminatı isteklerinin kabul edilmesi gereklidir.


DAVA : Davacı, kıdem, ihbar tazminatı ile fazla mesai ücretinin ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır. Hüküm süresi içinde davacı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : Davacının iş akdi 3,4 ve 13 Ekim 2002 tarihlerinde işe devamsızlığı nedeniyle İş Kanununun 17/II-f bendi uyarınca işveren tarafından feshedilmiş ise de; dosyada bulunan savunmasında davacının çocuğunu hastaneye yatırdığı için 3-4 Ekim tarihlerinde işe gelemediğini, 13.10.2002 tarihinde de çocuğunu kontrole götürdüğünü belirterek devamsızlığının nedenlerini açıklamış daha sonra da bu savunmasını doğrulayan sonradan alınan ancak devamsızlık süresini kapsar. SSK Gaziantep Bölge Hastanesi Baştabipliğinin raporunu sunmuştur. Sözü geçen raporda davacı çocuğunun amipli dizanteri tanısıyla davacı refakatinde yatarak tedavi olduğu ifade edilmiştir. Bu durumda davacının devamsızlığının geçerli bir sebebe dayandığı dosya içerisindeki belge ve bilgilerden anlaşılmaktadır. Böyle olunca ihbar ve kıdem tazminatı isteklerinin bilirkişi raporu doğrultusunda kabulü gerekirken yazılı gerekçelerle reddi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 28.4.2004 gününde karar verildi.

Çalışmalarınızda Başarılar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
işyeri sendika temsilcisi işten atılırsa? Av. ece Meslektaşların Soruları 2 27-11-2006 10:35
İştan Cıkarılma yusuf Hukuk Soruları Arşivi 2 21-03-2002 20:05
İşten Cıkarılma Tazminatı mike_745 Hukuk Soruları Arşivi 1 04-03-2002 20:35
İşten Çıkarılma Ve Haklarımız hakankos Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 16:22


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02753496 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.