Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ipoteğin terkini davası ve vekalet ücreti

Yanıt
Old 24-01-2011, 10:56   #1
banuklf

 
Varsayılan ipoteğin terkini davası ve vekalet ücreti

i.i.k m.153 gereği başlatılan takip neticesinde ipotek alacaklısına t.k.35'e göre tebligat yapılarak takip kesinleşiyor.daha sonra icra mahkemesinde ipoteğin kaldırılması davası açılıyor.ancak (icra dosyasından farklı olarak) dava dilekçesi ipotek alacaklısının mernis adresine t.k.21'e göre muhtara yapılıyor. dava dilekçesini tebliğ alan ipotek alacaklısı dava devam ederken ipoteğin terkini konusunda davacı ile haricen anlaşıyor ve tapuda ipotek terkin ediliyor. bu durumda dava konusuz kalıyor.
hakim 'yapılan icra takibinde ipotek alacaklısına 35'e göre tebligat yapılmış olduğundan ipoteği terkin etmesi gerektiğinden haberdar olmamış, bu nedenle de aslında davanın açılmasına ipotek alacaklısı sebebiyet vermemiştir' gerekçesiyle yargılama giderleri ve vekalet ücretine hükmetmeye yer olmadığına temyiz yolu açık olmak üzere karar veriyor.
sizce mahkemenin vekalet ücreti bakımndan vermiş olduğu karar hukuka uygunmudur?
temyiz yolu açık olmak üzere karar verildiğinden kararı sadece vekalet ücreti ve yargılama giderleri bakımından temyiz etmek mümkün mü?
ipotek bedeli 15.00-TL
görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
önalım davası ve vekalet ücreti avukat1980 Meslektaşların Soruları 2 11-12-2012 18:21
maktu vekalet ücreti icraya verilirken icra vekalet ücreti talep edilebilir mi? avukat.derviş.yıldızoğlu Meslektaşların Soruları 7 13-05-2011 12:19
ipoteğin terkini hak 198 Meslektaşların Soruları 1 11-09-2009 11:43
ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takipte vekalet ücreti SINIRSIZ Meslektaşların Soruları 3 25-10-2008 14:45


THS Sunucusu bu sayfayı 1,34649205 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.