Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vesayet altına alma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-01-2011, 12:49   #1
Avukat55

Varsayılan Vesayet altına alma

Merhaba,
çocuklar babaları üzerine kayıtlı taşınmazlarda miras payları üzerine tedbir almak istiyorlar. Başkaca taşınmazlar müsrifçe satılmış ve tüketilmiş . Bunun için vesayet davasımı açmak gereklidir.

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 21-01-2011, 14:10   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Avukat55
Merhaba,
çocuklar babaları üzerine kayıtlı taşınmazlarda miras payları üzerine tedbir almak istiyorlar. Başkaca taşınmazlar müsrifçe satılmış ve tüketilmiş . Bunun için vesayet davasımı açmak gereklidir.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ben mi bir şey atlıyorum bilemiyorum ama ben yapabileceğiniz pek bir şey olduğunu düşünmüyorum.Kişi malları üstünde istediği gibi tasarrufta bulanabilir.Şartları oluşmuşsa ancak vesayet davası açabilirsiniz.
Old 21-01-2011, 15:36   #3
krizantem

TMK mad.199 işinize yarayabilir...Tabii eşi var ve sağ ise
V. Tasarruf yetkisinin sınırlanması
MADDE 199.- Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan malî bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hâkim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.
Hâkim bu durumda gerekli önlemleri alır.
Hâkim, eşlerden birinin taşınmaz üzerinde tasarruf yetkisini kaldırırsa, re'sen durumun tapu kütüğüne şerhedilmesine karar verir.
Old 21-01-2011, 18:30   #4
av.cancan

müsrifçe harcama yaptığını ispatlayabilirseniz de mk da bu yönde vesayet düzenlemesi var ancak ispatlamanız lazım
yani malvarlığının daha önce müsrifçe kullanıldığının ispatlanması gerekir. Vesayetle ilgili maddelerde bulabilirsiniz.Bende dava örneği var çok zorlanırsanız isteyebilirsiniz.
Old 21-01-2011, 19:23   #5
Avukat55

Bir çok gayrimenkulünü satmış ve nereye harcadığı belli değil. Eşler boşanmışlar. Çocuklarda kendileri ile ilgili, kalan mallarda haklarını korumak istiyorlar. Ben bir yolunun olabileceğini düşünmüştüm. Müsriflik ve kötü yönetme ile ilgili olarak bişeyler yapılamazmı?
Canan hanım çok teşekkür ederim. Eğer mümkünse sizden benzer dosya ile ilgili bilgi alabilirmiyim.
Old 21-01-2011, 22:23   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Avukat55
Bir çok gayrimenkulünü satmış ve nereye harcadığı belli değil. Eşler boşanmışlar. Çocuklarda kendileri ile ilgili, kalan mallarda haklarını korumak istiyorlar. Ben bir yolunun olabileceğini düşünmüştüm. Müsriflik ve kötü yönetme ile ilgili olarak bişeyler yapılamazmı?
Canan hanım çok teşekkür ederim. Eğer mümkünse sizden benzer dosya ile ilgili bilgi alabilirmiyim.

Olmayan hak korunamaz. Baba sağken çocukların miras payı henüz yoktur. Bu nedenle korunacak bir hak da yoktur. Kaldı ki, kimse çocuklarına miras bırakmak zorunda da değil.
Savurganlık, alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, malvarlığının kötü yönetilmesi nedenleri ile kısıtlamayı düzenleyen Medeni Kanun 406 metnini aşağıya aktarıyorum; bu maddedeki şartlar varsa kısıtlanmasını isteyebilirsiniz. Ancak görüleceği üzere, bu nedenlerle kısıtlamanın şartları ağırdır, ispatı zordur.

Alıntı:
Yazan MK 406
Savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı veya malvarlığını kötü yönetmesi sebebiyle kendisini veya ailesini darlık veya yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açan ve bu yüzden devamlı korunmaya ve bakıma muhtaç olan ya da başkalarının güvenliğini tehdit eden her ergin kısıtlanır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi