Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hizmet tespiti kararındaki vekalet ücreti

Yanıt
Old 19-01-2011, 15:09   #1
Av. İbrahim YİĞİT

 
Varsayılan Hizmet tespiti kararındaki vekalet ücreti

Kolay gelsin.

Davacı lehine karara bağlanan hizmet tespitine ilişkin mahkeme kararı, davalılardan SGK tarafından temyiz edilmiş ancak davalı işveren tarafından temyiz edilmemiştir.

Dosya halen Yargıtay'da olup, karar kesinleşmemiştir. Davacı vekili meslektaşımız kararda hükmedilen vekalet ücretinin tahsili için icra takibi başlatmıştır.

Hizmet tespitine konu kararın infazı için kesinleşmesi gerekmektedir. Doğal olarak asıl alacağa bağlı ferilerin de kesinleşmeden talep edilemediğini biliyoruz. Ancak olayda davalı şirket tarafından kararın temyiz edilmemiş olması, onun hakkında kararın kesinleştiğine karine midir ve vekalet ücretinin icra takibi konulmasında sakınca var mıdır? Sorunun devamında karardaki vekalet ücretinin istenilmesi/infazı için kesinleşme gerekli midir? Karar bir küldür, bütündür, nasıl ki SGK'nın temyizi üzerine bozulması halinde bundan davalı işveren de faydalanacaktır, bu nedenle de karar işveren açısından da kesinleşmemiştir mi diyoruz, yoksa kararı işveren temyiz etmediğinden onun hakkında kesinleşmiştir ve işverenden vekalet ücretinin yarısının istenilmesi usul ve yasaya uygundur mu diyoruz?
Old 19-01-2011, 17:32   #2
Erkan Uygun

 
Varsayılan

Bence karar kesinleşmemiştir.Hizmet hizmet tespit davalarında Yargıtay mümkün olduğu kadar maddi gerçeğe ulaşılmasını ve bu yönde her türlü delile dayanılabileceğini kabul etmektedir.Bu davaları bir nevi kamu düzeni ile ilgili saymaktadır.Bu yüzden kararın davalılardan bir kişi tarafından temyiz edilmemesi,onun açısından kararın kesinleşmesi anlamına gelmez.Ayrıca bu davalarda davalılar mecburi dava arkadaşıdır. Sizin de bahsettiğiniz gibi kararın bozulması halinde davalı işveren de bundan yaralanacaktır. Bu sebeplerle sorduğunuz durumda karar kesinleşmemeiştir ve icraya konulamaz,diye düşünüyorum.
Old 20-01-2011, 16:31   #3
Av. İbrahim YİĞİT

 
Varsayılan

Forumda yaptığım araştırmada sağlıklı ve net bir cevaba ulaşamadım. Birkaç başlıkta konu tartışılmış ancak, meslektaşlarım kendi görüşlerini dile getirmiş, konu hukuk bilgisi ve içtihat noktasında somut bir sonuca ulaşmamış. Kazancıda da araştırdım, karara rastlamadım. Tecrübesi, dayanağı veya içtihadı olan meslektaşlarım paylaşırsa memnun olurum.
Old 22-03-2011, 18:05   #4
harkan

 
Varsayılan

Sn. Yeshilim hizmet tespit kararlarının icrası için kesinleşme gerektiğine dair içtihat bulabildiniz mi?
Old 22-03-2011, 18:25   #5
Av. İbrahim YİĞİT

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan harkan
Sn. Yeshilim hizmet tespit kararlarının icrası için kesinleşme gerektiğine dair içtihat bulabildiniz mi?

Hayır kendim oluşturdum

İcra mahkemesine yaptığım şikayet kabul edildi, takibin iptaline karar verildi
Old 16-06-2011, 11:53   #7
Av. İbrahim YİĞİT

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan harkan
kararı ekleyebilirseniz çok sevinirim,

Üstadım size hakimin gerekçesini yazayım.

" Somut olayımızda, takip konusu ilam hizmet tespit ilamıdır. Hizmet tespit ilamları da eda hükmü içermez. Buna dayanılarak icra emri gönderilemez. Kira tespit ilamı sadece, yargılama gideri ve vekalet ücreti takip konusu olabilir. Ancak, İİK'nın 72/5 maddesinde işin esası ile ilgili olarak icranın kısmen veya tamamen eski hale iadesi ilamın kesinleşmesine bağlanmış olup, giderler esasla ilgili hükmün eklentileridir. İlamın esası kesinleşmeden infaz edilemeyeceğine göre, eklentilerin kesinleşmesi gerekir. Takibe bağlı ilam henüz kesinleşmemiştir. Açıklanan nedenlerle şikayetin kabulü ile takibin iptaline karar vermek gerekmeiştir "
Old 13-07-2011, 13:11   #8
Av.Kemal

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan yeshilim
Hayır kendim oluşturdum

İcra mahkemesine yaptığım şikayet kabul edildi, takibin iptaline karar verildi

... bu neşeli cevaba ben de katılıyorum.. tarafımdan açılan bu yöndeki davalarımda kabul edilmiştir...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
idare mahkemesi kararındaki vekalet ücreti karar kesinleşmeden icraya konulur mu? Av.TOLGAA Meslektaşların Soruları 39 06-04-2018 01:50
Kira tespiti _ Vekalet ücreti hesabı Av.Hülya Büyükoğlu Meslektaşların Soruları 3 16-08-2010 15:21
Hizmet Tespiti Davasında vekalet Ücreti avukat_12 Meslektaşların Soruları 2 01-06-2010 16:14
Hizmet Süresinin Tesbiti Davalarında Vekalet Ücreti fatoskayaismi Meslektaşların Soruları 2 11-05-2010 18:06


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04103398 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.