Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Ceza Muhakemesinde X haber elamanın hukuki statüsü nedir?

Yanıt
Old 28-06-2006, 23:53   #1
Brusk

 
Varsayılan Ceza Muhakemesinde X haber elamanın hukuki statüsü nedir?

Ceza muhakemesinde X haber elemanı yada gizli soruşturmacı sujelerinin hukuki değeri nedir, bunun uygulamada yarattığı sıkıntılar nelerdir?
Old 09-08-2006, 21:54   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Sayın Brusk! İşin mevzuat yönü bir yana bu konunun Evrensel Hukuk ilkeleri, Uluslararası sözleşmeler ve İç Hukukumuz yönünden tartışılması gerekir. Uygulamada bu konu ile genellikle uyuşturucu ile ilgili suçlarda karşılaşılmaktadır. Polis tutanaklarında "x muhbir ile yapılan görüşmede....." veya "x muhbirin tespitine göre....." şeklinde soyut ifadelerle dosyaya yansıyan bu tutanaklara dayanarak hüküm verme yoluna gidilmektedir. Oysa Ceza Yargılamasında savunma hakkının kısıtlanması ilkesi ışığında düşündüğümüzde sanığın kendisini yer, zaman ve mekan gösterilmeksizin genel ve soyut bir ifadeyle suçlayan bu tutanağa karşı savunma geliştirmesi söz konusu değildir. X Muhbir uygulaması bizim icadımız değildir. Bu organize suçlara ilişkin evrensel mücadele kapsamında uluslararası toplumda da kabul görmektedir. Ancak uygulamada özellikle savunma hakkının kısıtlanması yönünde çok titiz olunması ve bu uygulama ile somut delil elde etmenin hedeflenmesi ve eğer somut delil elde edilmiş ise kullanılması gerekmektedir. Ancak yine de sanıktan delile değil, delilden sanığa ulaşma anlayışının yerleşmesi açısından emekleme aşamasında olan bu ve bunun gibi uygulamaların uygulandıkça olgunlaşacağı umudunu da taşımalıyız. Birgün bizim ceza yargılamamızda da maddi delillerin esas olduğu ve vicdani kanıya göre ceza verme anlayışından uzaklaştığımız günler de gelmelidir ve gelecektir. Bunun umuduyla yaşamalı ve mesleki alanda sürekli bu anlayışı yerleştirmeye uğraşmalıyız. Tüm dosya kapsamının delil olarak sayılmadığı Ceza Mahkemesi Kararlarını görmek umuduyla...
Old 20-08-2006, 14:32   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Haber elemanı, resmi prosedüre uyularak ve gerekli yazışmalar tamamlanarak bu statüye kavuşmuşsa, haber elemanı kaynaklı bilgilere de ceza yargılamasında delil olarak dayanılabilecektir.

Benim sanık vekili olarak katıldığım bir dosyada, jandarma kendi içindeki yazışmalarda "haberin kaynağı:x haber elemanı" olarak adını geçirdiği ve bilahare polis ile jandarmanın farklı çalışmaları esnasında tesadüfen çakışan ve başka bir nedenle sanık olarak yargılanmaya başlayan eleman hakkında, jandarma resmi prosedüre uymaksızın anılan şahıstan bu statüde faydalandığı için, bilahare duruşmada "haber elemanımız değildir" dedi ve müvekkilin üstünden çıkan sahte paraların , bizzat kollukça kendisine verilen bir görev olduğunu (vicdanen etti isek de) şeklen kanıtlayamadık ve alt sınırdan ve tecil edilen bir ceza verilmiş olsa da, mahkumiyet almasına engel olamadık.

Bu da işin diğer yönü.
Old 10-05-2007, 13:06   #4
Av.Tevfik TATAR

 
Varsayılan

Şırnakta avukatlık yaptığımdan dolayı ''x'' haber elemanının ne kadar kötüye kullanıldığını ve nasıl haksız yere masum insanların yıllarca yargılanmalarına sebep olduklarını bilyorum ve bunu bizzat müdafii olduğum bir dosya da yaşadım.''x'' haber elemanları kendileri suç işlemekte çoğu zaman 'X'' haber elemanının da olmadığı aslında tamamen bir kurmaca olduğu ve özellikle kolluk kuvvetlerinin çoğu zaman hedef seçtikleri kişileri suçlamak için kullandıkları bir yoldur.
Old 14-05-2007, 12:03   #5
av.aylindikici

 
Varsayılan muhbirler hakkında

Uyuşturucu madde suçlarını işleyenler genelde gizliliğe çok önem verdiklerinden güvenlik güçleri bu gizliliği yenebilmek için zaman zaman muhbir veya ajan diye tanımlanan kişileri kullanmaktadırlar.Bunlar gerçek kimliklerini gizleyerek ve uyuşturucu madde ile ilgilenen kişilerle temas kurarak hatta genelde alıcı kılığına girerek uyuşturucu madde kullanan ve ticaretini yapanların yakalanmasını ve maddenin ele geçmesini sağlamaya çalışmaktadırlar.Bu kişiler güvenlik görevlilerinden biri olabileceği gibi 3. kişilerde bu konularda görevlendirilebilmektedir.2313 sayılı kanunun 27. maddesi uyarınca TCK'da yer alan uyuşturucu madde suçlarının 1918 sayılı Kaçakçılık Kanunu hükümlerine göre ihtisas mahkemelerince takip ve muhakeme olunacağı açıklanmıştır.1918 sayılı kanun yürülükten kalkmış yerine 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu 2007 yılında yürülüğe girmiştir. Bu kanunun geçici 1. maddesine gereğince 19/4 maddesi uyarınca kaçak olaylarını ihbar eden kişilerin kimlikleri izinleri olmadıkça veya ihbarın niteliği haklarında suç oluşturmadıkça açıklanmaz.Yargıtay muhbirin dinlenmesini yukarıda açıklanan yasal dayanak nedeniyle bozma sebebi saymamaktadır.
Old 16-05-2007, 16:34   #6
Av.Tevfik TATAR

 
Varsayılan Haber elemanları

Konu ile ilgili özellikle organize ve kaçakçılık suçlarında muhbir kullanılması suçla mücadele de hem etkili hem çok faydalı bir yoldur.Ve bunun hem 5607 ve ilgili yasalarda hukuki dayanağı mevcuttur.Bun da hiç bir meslektaşın kuşkusu yoktur.Ancak kolluk kuvvetleri özellikle bizim bölgede muhbirliği daha önceden tespit ettikleri kişileri yeterli delil olmadığından tutuklayamıyorlar işte bu durumlarda evine yada aracına yada başka bir şekilde yasa dışı bir şey koyup ondan sonra konu ile ilgili muhbirden ihbar aldıklarını ve savcılıktan yakalama emri isteyerek adamı böylece suçüstü yakalıyorlar.Benim kastediğimn durum bundan ibaret olup halen müdafisi olduğum bir sanık bu yüzden tutukludur.Kanaatimce suçlu olsa dahi bu yolla elde edilen deliller hukuka aykırı olup hiç bir geçerliliğinin olmaması gerekir.
Old 24-05-2007, 17:53   #7
reşit karaaslan

 
Varsayılan ajan provokatör

Sayın Tatar'ın söylediklerine katılmamak elde değil.
Maalesef ülkemizde ve özellikle meslektaşımızın bulunduğu yörelerde organize suçlulukla mücadelede kullanılan ve bugün için modern hukuklarda kabul gören ve "gizli soruşturmacı" ( Öztürk/Erdem/Özbek- Uygulamalı ceza Muhakemesi hukuku 7. bası 2002 no; 801), "gizli ajan" (cihan/yenisey Ceza Muhakemesi Hukuku, 1997, s. 212; Zafer, ceza Hukukunda Terörizm, 1999, s. 218), "gizli görevli" (mülga Kanun 4422 ÇASÖMK md. 5; Kunter/Yenisey, 2000, s. 128) Alman Hukukunda "Verdecter Ermittler" ( Alman CMK 110a) vb. ifadelerle hukukumuzda da yer alan gizli görevli kavramı çarpıltılmış ve "AJAN PROVOKATÖR" konumuna sokulmuştur.
Ceza Hukuku'nun en önemli hocası olan EREM'e göre de ajan provokatörün ceza sorumsuzluluğu benimsenemez. Zabıta her araştırmayı yapabilir ancak suç tertiplerine alet olamaz.Aksi halde bireyin zabıtaya olan inancı yok olur.Zabıtanın suçlu sandığı kimsenin cezalandırılması ve böylece ileride başka suçlar işlemesine engel olunması amacıyla suçun maddi unsuruna katılmaya yeterli olduğuna ilişkin hiçbir hüküm yoktur.Bu nedenle zabıta bu tür eylemlere katılamayacağı gibi kışkırtıcıda kullanamaz. ( EREM, Onar Armağan'ı, 1977, s. 283-284)
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Ötenazi'nin Hukuki Statüsü glossator Hukuk Sohbetleri 34 14-12-2006 20:02
Ceza Muhakemesinde (Cinsel Suç) Mağduru Kadının Korunması" neslihanvural Kadın Hakları Çalışma Grubu 5 05-05-2003 14:29
Ceza Muhakemesinde Yargılamanın Yenilenmesi" neslihanvural Meslektaşların Soruları 1 01-05-2003 13:02
Kapkaç Suçunun Hukuki Niteliği Nedir? aristo Meslektaşların Soruları 0 01-06-2002 00:53
Hukuki Mütalaanın Delil Değeri Nedir? Av.Dr.Yahya DERYAL Meslektaşların Soruları 28 26-05-2002 11:56


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03385592 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.