Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

anlaşmalı boşanma / zorla davacı olarak imzaladım/ çocuklarım?

Konuyu Kilitleyin
Old 10-01-2011, 19:57   #1
Konuk

Varsayılan anlaşmalı boşanma / zorla davacı olarak imzaladım/ çocuklarım?

iyi akşamlar bn eşimle on yıllık evliyim dün çok şiddetli kavga ettik ve anlaşmalı boşnma davası için bu gün dilekçe verdik ama eşim dilekçeyi kendi yazdırdı davacı bn oldum hiç tazmınat yada nafak istemedigimi şidetli geçimsizlik olduğunu ayrı yaşadıgımızı yazdırmış bizim 9ve 3 yaşında iki oğlumuz var ama dilekçede onlardan hiç bahsetmemiş dilekçeyi zorla imzalattı korkuyorum ev hanımıyım bnd ayrılmak istiyorum ama çocukları vermesi şartıyla ama dilekçede çocuklardan bahsedilmemiş bn nedemek oplduğunu bu şartlarda boşanırsam çocuklarımdan olurmuyum nafaka talep hakkım bitermi mahkeme ücreti bn mı kalır
Old 10-01-2011, 21:59   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Duruşma gün ve saati size tebliğ edilecektir. Duruşma günü hakim karşısında, boşanmak istediğinizi ancak çocuklarınızın velayetlerinin size verilmesini ve onlar ve kendiniz için nafaka talep ettiğinizi mahkemeye sözlü ve yazılı olarak bildirebilirsiniz. Çocuklarınızın velayetlerini asla bırakmayacağınızı belirtiniz.

Eğer istiyorsanız maddi ve manevi tazminat talebinde de bulunabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma amacıyla veya korkutularak verdiğiniz dileçeyi bu haliyle kabul etmediğinizi mahkemeye bildirdiğinizde davanız ÇEKİŞMELİ boşanma davası olarak görülmeye devam eder.

Ve bu şekilde, siz de boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu ispatlamak için delillerinizi bildirebilirsiniz. Eğer tüm taleplerinizi eşiniz kabul ederse, beyanının alınması ile boşanma yine o celse de gerçekleşebilir.

Açtığınız davayı kazanmanız yani boşanmanın gerçekleşmesi halinde mahkeme masrafı karşı tarafa yükletilir.

Ayrıca eğer şiddet görmeye devam ediyorsanız, en yakın aile mahkemesinden, eşinizin size ve çocuklarınıza yaklaşmaması, şiddete yönelik eylemlerine son vermesi, halen oturulan evden ve ev eşyalarından sizlerin yararlanması için TEDBİR kararları alınmasını isteyebilirsiniz. Bu dava masrafsızdır. Aile mahkemesine şiddet gördüğünüzü belirten dilekçe vermeniz ve koruma talep etmeniz gerekir.

Sayın Katılımcı,

Hak kaybına uğramamanız için, davanızı açtığınız yer il barosundan, tarafınıza ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti verilmesi için başvurabilirsiniz. Bunun için yoksulluğunuzu, bir yerden gelirinizin olmadığını fakirlik belgesi ile kanıtlamanız istenecektir.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi