Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölümlü İş Kazası-SGK Rücu Davası ve Devam Eden Ceza Davası

Yanıt
Old 22-11-2010, 09:48   #1
kordelya

 
Varsayılan Ölümlü İş Kazası-SGK Rücu Davası ve Devam Eden Ceza Davası

Sayın Meslektaşlarım;

Size yöneltmekte olduğum konu ile ilgili bir yazışmaya veya Yargıtay Kararına rastlayamadım. Bu nedenle sorum hakkında bilgi verir ve bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. Vakit ayırıp ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Ölümlü bir iş kazası sonucu asliye ceza mahkemesinde şirketin şantiye şefi, saha mühendisi ve şirket çalışanı olmayan bir şoför aleyhine ceza davası açıldı. Dava devam ederken yeni tebellüğ edilen bir dilekçe ile de SGK tarafından müvekkil şirket ile ceza davasında adı geçen şahıslara rucü davasının açıldığı öğrenilmiştir. Öncelikle sormak
istediğim; şirketin yanında 3. Kişilere rücu davası elbette açılabilir ama şirketle birlikte şirket çalışanlarına rücu davası açılabilir mi, eğer açılabilirse bu durumda şirket çalışanları 3. Kişi mi olacaktır yoksa şirketle birlikte mi tutulacaktır? Bir diğer sorum; ceza davasında şirket çalışanlarının müvekkili konumunda isem bu durumda rücu davasında şirketin müvekkili olacağımdan bu şahıslarında mı müvekkili olacağım ya da zaten şirket avukatı olmam nedeniyle kimin müvekkili olacağım, ceza davasının etkisi olur mu? Son sorum ise; ceza davası rücu davası için bekletici mesele yapılabilir mi, ceza davasındaki bilirkişi raporu rücu davasında kullanılabilir mi?

İyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla,
Old 22-11-2010, 09:58   #2
ncoban

 
Varsayılan

Şahsi düşüncem,söz konusu çalışanlar ceza davasında taraf olduklarından dolayı rücu davası da bu kişilere karşı yöneltilmiş.Bilindiği üzere rücu davası kendisine kusur atfedilen tarafa karşı açılır ve ceza davası sırasında alınacak bilirkişi raporuna göre tarafların her birine kusur atfedilme ihtimaline binaen rücu davası da bütün taraflara birlikte açılmıştır.Rücu davalarında hukuk mahkemesi ceza mahkemesinin aldırmış olduğu bilirkişi raporu ve o rapordaki kusur oranları ile bağlı değildir.Dava sırasında hukuk mahkemesi de gerekli gördüğü kadar bilirkişi raporu alır;ancak bilirkişiler raporlarını yazarken ceza davası sırasında alınan bilirkişi raporlarını da incelerler.Bu yüzden de hukuk mahkemesinin ceza mahkemesindeki davayı bekletici mesele yapacağı kanaatindeyim.Saygılarımla.
Old 23-11-2010, 10:56   #3
Av.Mustafa yağan

 
Varsayılan

iş kazasının oluşmasında kusurlu olanlar bu arada şirketin yöneticileri veya şantiye şefi gibi ayrıca olaya kusurları ile etki eden şirket çalışanlarıda sorumludur,ceza davasında kusurlu olarlar yargılanır,hukuk davasında ise işveren ve işverenin kusurlu çalışanları müştereken ve mütesilsilen sorumlu bu yüzden şirket ile çalışanları arasında menfaat çelişkisi vardır bu durumda hem şirketin hem çalışanlarının avukatlığını aynı anda yapamazsınız avukatlık yasasına aykırı olur..
Old 23-11-2010, 12:50   #4
belgin

 
Varsayılan

Sadece şirket avukatı olduğunuzdan dolayı ve dava esnasında alınacak bilrikişi raporlarında şirket çalışanlarına farklı kusur oranları atfedilebileceğinden çalışanlar ve şirket arasında menfaat çatışması mevcut olacağından çalışanların avukatı da olmanız sıkıntı yaratabilir.
Old 23-11-2010, 13:56   #5
S.Taşkıran

 
Varsayılan

Rücu davasında eğer çalışanlarda davalı olarak gösterilmişse; çalışanlar kurumca ödenen gelir ve hastane masraflarından mahkemece alınacak kusur raporuna göre kusur oranlarına göre sorumlu olacaklardır.İşveren ise yine alınacak kusur raporunda kusurlu bulunursa hem kendi kusurlarından hemde diğer davalıların kusur oranına göre sorumlu tutulacaklardır.Dava sadece işverenede yöneltilebileceği gibi alacağı garanti altına almak adına hem işverene hem de kusuru varsa diğer çalışanlara yöneltilebilir.Vekillik konusunda sizin takdirinize kalmış bir durumdur.Yapacağınız savunmada hem davalı çalışanların hem de işverenin kusursuz olduğu doğrultusunda olursa hem işverenin hem de diğer çalışanların avukatı olabilirsiniz.Ceza davalarını kimi mahkemeler bekletici mesele yapıyor kimi mahkemeler ise ise bekletici mesele yapmıyor.Ama benim tavsiyem bekletici mesele yapılmasını talep etmeniz.Rapora gelince ceza davası bekletici mesele yapılsa dahi ceza davasında alınan bilirkişi raporu yeterli görülmediğinden her zaman 3 kişilik bilirkişi raporu alınması için dosya Ankara ya da İstanbula gönderiliyor.İki defa alınan raporlarda çelişki bulunmazsa karar veriliyor eğer çelişki mevcut ise raporlar arasındaki çelişkinin giderilmesi için başka bilirkişilere gönderiliyor ve son rapora göre karar veriliyor.
Old 23-11-2010, 16:18   #6
kordelya

 
Varsayılan

Verdiğiniz bilgiler ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla,
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Ölümlü Trafik Kazasında Ceza Davası MaRkS Hukuk Soruları 7 03-07-2013 13:16
devam eden bir boşanma davası varken ikinci bir boşanma davası açılabilir mi Konuk Mine Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 22-01-2010 11:58
bağkur tarfik kazası sebebiyle rücu davası ayranci Meslektaşların Soruları 1 09-07-2008 19:24
trafik kazası ile sigortanın rücu davası miss_lawyer Meslektaşların Soruları 3 29-05-2008 15:58
işe devam eden işçi hizmet tespiti davası açar mı Metallicaal Meslektaşların Soruları 5 12-07-2007 21:34


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02900696 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.