Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sigortasız Çalıştırılan Taksi ve Dolmuş Şöförleri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-10-2010, 23:33   #1
tufan gürses

Varsayılan Sigortasız Çalıştırılan Taksi ve Dolmuş Şöförleri

Herkese iyi çalışmalar. Arkadaşlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde, taksi ve dolmuş şöförlerini sigortasız çalıştıran plaka sahiplerine ceza verilmesi yönündeki kararı 1 Kasım 2010'dan itibaren yürürlüğe girecek. Ancak uygulamada farklı bir durum söz konusu. Şöyle ki örneğin dolmuş şöförlerinin tamamının plaka sahibiyle aralarında bir işçi işveren ilişkisi yok. Müvekkilim dolmuşun plaka sahibiyle aralarında bir kira protokolü imzalamış. Bu protokole göre her ay plaka sahibine belli bir miktar kira bedeli ödemekte ve dolmuşu kendi nam ve hesabına işletmekte idi. ilk protokol 2 yıllık süre için yapıldı. Bu süre dolduktan sonra yazılı protokol yapılmadı ve sözlü anlaşmayla çalışmaya devam ett. Bu süre içinde hiçbir sosyal güvenlik hakkına sahip olmadan çalıştı. Bu yeni düzenleme nedeniyle plaka sahibi müvekkilimden sigortasını yaptırmasını ve primini de kendisinin ödemesini istiyor. Eğer bunu yapmassa dolmuşu geri alacağını belirtiyor. Türkiye gerçeğine uygun fiili bir durumla karşı karşıyayız. Şimdi ne olacak açıkçası bilmiyorum. Aralarında hizmet sözleşmesi olmamasına rağmen geçmiş 5 yıllık dönem için hizmet tespit davası açılabilir mi? Veya müvekkilimin sahip olduğu başkaca yasal bir hakkı var mı? Özellikle İstanbul'da bu uygulamadan haberdar olan arkadaşların yardımını, tecrübelerini, yargıya yansımış olaylar hakkındaki bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum. İyi çalışmalar...
Old 28-10-2010, 23:44   #2
Admin

Bu konunun zaman içinde arama motorlarından gelecek çok fazla ziyaretçiye faydalı olacağını düşünüyorum. Konunun ileride referans olmasını sağlamak ve sizin aradığınız cevabı bulmanızı da kolaylaştırmak açısından dilerseniz "ilgili mevzuatı" ve "yasal gerekçeleri" saptayalım. Bu uygulama ile ilgili alınan kararın niteliği nedir (genelge? yönetmelik? tüzük? vs.) , hangi mevzuata dayanılarak yapılmıştır (yeni bir kanun/kanun değişlikliği mi var? vs.) gibi konularda araştırma sonuçlarınızı siz de bu başlık altında paylaşırsanız, gelecek cevapların size de çok daha yararlı olacağına inanıyorum.
Old 29-10-2010, 11:23   #3
Adli Tip

Benim anladığım kadarıyla, bu konuda mevzuatta bir değişiklik yok.

SGK bu alandaki kayıtdışılığa şimdiye kadar "göz yumduğunu" itiraf etmiş; hemen harakete de geçmememiş ve "1 Kasım'dan sonra görmezden gelmezlik yapmam" demiş.
Old 29-10-2010, 12:08   #4
miryusufhan

Sayın Güneş öncelikle dolmuş şoförleriyle trafikte yıldızımın hiç barışmadığını belirtmek isterim benzer durumla bizde karşılaştık ve şu an derdest olan Hizmet Tespiti davamız bulunmakta. Davayı SGK ya da ihbar ettik. En büyük delillerimiz müvekkilimizin karıştığı kaza tutanakları tabi bunun yanında tanık vs. Ancak asıl sorun müvekkilimizin çalıştığı yıllarda SSK lı olması gerekirken Bağ-kur lu olması. Bu durumda çifte sigortalılık karşımıza çıkmakta. Gerçi henüz karşı taraftan buna yönelik bir savunma da gelmiş değil. Bu durumda da zorunlu sigortalılığa değer verilmek gerektiği baskın görüş olarak kabul olarak kabul olunmaktadır.
Old 29-10-2010, 15:14   #5
tufan gürses

Sayın admin, adli tıp ve miryusufhan cevaplarınız için teşekkürler. Sayın miryusufhanın dava konusu ettiği olayı tam olarak anlamadım. Müvekkili plaka sahibinin yanında şöför olarak çalışıyorsa bizim durumumuzdan farklı. Çünkü bizimki şöför olarak çalışmıyor. Dolmuşu kiralamış ve plaka sahibine aylık kira bedeli ödeyerek kendi hesabına işletiyor. Yani işçi olmadığı için hizmet tespit davası açılamayacığını düşünüyorum. Bilmem yanılıyor muyum?
Old 29-10-2010, 15:18   #6
tufan gürses

Alıntı:
Yazan Admin
Bu konunun zaman içinde arama motorlarından gelecek çok fazla ziyaretçiye faydalı olacağını düşünüyorum. Konunun ileride referans olmasını sağlamak ve sizin aradığınız cevabı bulmanızı da kolaylaştırmak açısından dilerseniz "ilgili mevzuatı" ve "yasal gerekçeleri" saptayalım. Bu uygulama ile ilgili alınan kararın niteliği nedir (genelge? yönetmelik? tüzük? vs.) , hangi mevzuata dayanılarak yapılmıştır (yeni bir kanun/kanun değişlikliği mi var? vs.) gibi konularda araştırma sonuçlarınızı siz de bu başlık altında paylaşırsanız, gelecek cevapların size de çok daha yararlı olacağına inanıyorum.

Sayın admin konunun hukuki dayanığıyla ilgili mevzuatta bir değiliklik yok. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı para cezası uygulanacağını kararlaştırmış ve bu uygulama 1 kasımdan itibaren yürürlüğe girecek. Ancak ilk mesajda da belirttiğim gibi bu uyguluma da ne yazık ki tüm mağdurları kapsamıyor. Zira taksi ve dolmuş şöförlerinin tamamı işçi olarak çalışmıyor.
Old 29-10-2010, 15:19   #7
tufan gürses

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Benim anladığım kadarıyla, bu konuda mevzuatta bir değişiklik yok.

SGK bu alandaki kayıtdışılığa şimdiye kadar "göz yumduğunu" itiraf etmiş; hemen harakete de geçmememiş ve "1 Kasım'dan sonra görmezden gelmezlik yapmam" demiş.

Aynen öyle...
Old 29-10-2010, 23:16   #8
miryusufhan

Özür dilerim meslektaşım. Evet haklısınız sizin olayınız bizim olayımızdan farklı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi