Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mİrasta İstİhkak Davasi

Yanıt
Old 20-10-2010, 12:54   #1
tolga doğan

 
Varsayılan Mİrasta İstİhkak Davasi

Herkese iyi çalışmalar...
Müvekkillerimin mirasçısı 2007 yılında vefat etmiş ancak, müvekkillerim bu durumdan henüz haberdar olmuşlardır. Mirasbırakanın vefatından sonra Hazine tarafından terekenin hazineye intikali için dava açılmış ve müvekillerimin vefattan haberleri olmadığı için dava sonuçlanarak, tereke hazineye intikal ettirilmiştir.
Müvekkilerimin talebi üzerine mirasta istihkak davası açmak istiyoruz. Bildiğim kadarı ile görevli mahkeme HUMK 8. maddeye göre belirleniyor. Bu durumda sormak istediğim, dava nispi harca mı tabiidir yoksa maktu harca mı? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 22-10-2010, 12:24   #2
Av. Nevzat Yağız

 
Varsayılan Miras ile ilgili dava.

Terekenin hangi yol ile ve hazinenin açtığı hangi dava ile hazineye intikal ettiğini yazmamışsınız, ama tahminime göre, hazine müteveffanın yasal başka bir mirasçısı görünmemesi nedeni ile tek mirasçı sıfatı ile terekeye hak kazanmış gibi anlıyorum.
Eğer böyle ise sorunuzun cevabı da şöyle olmalı bence; yasal mirasçılar ortaya çıktıklarına göre, onların adına öncelikle bir veraset kararı almalısınız, bu belge sizin müvekkillerin yasal mirasçı olduğunu gösterecek. Bunun dışında siz terekedeki malların ve varsa paraların hazineye miras olarak devri ile ilgili olarak, vefat edenin yasal mirasçısı olmaması nedeniyle ölenin terekesine bir kayyım tayin edilmiş olup olmadığını da araştırın, sanırım tayin edilen kayyım söz konusu davada müteveffanın mallarını temsilen davaya katılmıştır. Hazineye intikal etmiş görünen bu mallar öncelikle, yeni bir yasal mirasçının ortaya çıkması ihtimaline binaen 10 yıl süre ile emanat olarak (örneğin para var ise, banka hesabında) duracaktır. Umarım 10 yıllık süreyi kaçırmamışsınızdır.
Siz alacağınız veraset kararını ibraz ederek, kayyımlık kararını vermiş olan mahkemeye müracaat ederek, yasal mirasçı olan müvekkillerinizin gerçek hak sahibi olduklarından bahisle, öncelikle kayyımlık kararının kaldırılmasını talep edeceksiniz, kayyımlık kararı kaldırıldığında ve bu karar kesinleştiğinde ayrıca bir dava açmanıza da gerek kalmadan, yani doğrudan mirasçılığınız belgelenmiş olacağından, terekenin müvekkillerinize intikali mümkün olacaktır diye düşünüyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Ayni Konuda İkİ İstİhkak Davasi princepss Meslektaşların Soruları 6 24-05-2010 11:54
İstİhkak Ve Sebepsİz ZengİnleŞme Davasi avukat esra Meslektaşların Soruları 7 14-07-2009 07:48
İstİhkak Davasi hukukcu15 Meslektaşların Soruları 2 28-08-2008 13:22
İstİhkak Davasi çiçero fadi Meslektaşların Soruları 3 18-10-2007 14:11
İstİhkak Davasi çiçero fadi Meslektaşların Soruları 2 21-08-2007 12:09


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02516603 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.