Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çifte vatandaşlık? / mavi kart

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-10-2010, 22:00   #1
ADALET44

Varsayılan Çifte vatandaşlık? / mavi kart

Sayın Meslektaşlarım,
bu sitede henüz yeniyim. Hepinizi selamlıyorum.
Sorumu mümkün olduğunca kısa sormaya çalışacağım.

Ben 20 yıl Almanya 'da yaşadım ve alman vatandaşıyım.Türkiye'de alman vatandaşı olarak avukatlık yapamayacağımı düşündüğüm için çifte vatandaşlık başvurusunda bulundum.Onlar da benden bunu belgediğim anda (yani alman vatandaşlığının haklarımı kullanmama mani olduğuna dair) başvurumu kabul edeceklerini bildirdiler.Problem burada başlıyor.Ne konsolosluk ne de dış işleri bakanlığı bana alman vatandaşı olarak şu işi yapamazsın diye belge verebiliyor.Tabi ben de çifte vatandaş olamıyorum.
Sorum:Hangi resmi kuruluş bana Türk vatandaşı olmadığım için burada çalışamazsınız diye bir belge verebilir.Veya bu konu ile ilgili başka bir çıkar yol bana gösterebilir misiniz.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
Old 20-10-2010, 10:17   #2
Av.YBayrak

Merhabalar;
Sizi avukatlığa kim, hangi kurum kabul edecek?
Baro!
Hangi Baro?
İkametgahınızın buluduğu yer Barosu.
1136 Sayılı Av.Kanunu m. 3, 6, 7 ve 8 size gerekli olan kaynak ve dayanaktır.
Kolay gelsin, başarılar sayın meslektaşım.
Old 20-10-2010, 12:04   #3
ADALET44

Sayın Bayrak,
cevabınız için teşekkür ederim.
Mümkün olduğu kadar kısa yazmak isterken sorun yanlış anlaşıldı galiba.
Benim avukatlık ruhsatı almamda bir sıkıntı yok yabancı uyruklular da ruhsat alabiliyorlar.Bu sebeple Baro sizin söylemiş olduğunuz kanuna dayanarak bir belge vermiyor. Ki ben zaten bu kanun maddelerini tercüme ederek Almanya'da ilgili merci ye vermiştim.Ama çifte vatandaşlık için yeterli görmüyorlar.Sebep olarakta mavi kartın yeterli olmasını gösteriyorlar.
Şu anda ihtiyacım olan, herhangi bir kamu kuruluşundan çalışamayacağıma dair resmi bir belge.
İlginize teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi