Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Sulh ceza mahkemesinde görülecek eşe karşı basit yaralama davası

Konuyu Kilitleyin
Old 03-09-2010, 11:56   #1
Konuk

Varsayılan Sulh ceza mahkemesinde görülecek eşe karşı basit yaralama davası

eşimle bi tartışmamız sonucunda çıkan kavgada dayak yedim ve gidip hastaneden rapor aldım ama karakolda şikayetci olmadım eşimle barıştık ve şuan hiç bir problemimiz yok çok mutluyuz bu olaydan 1 sene sonra bulunduğumuz ilçenin savcısı eşime kamu davası açmış bu davanın sonucu ne olur ne kadar ceza alır ne yapmalıyım ki eşim hiç bir ceza almasın ve adli sicil ve arşiv kaydına alacağıceza işlenirmi
Old 03-09-2010, 13:49   #2
Av.Ferahfeza

Sayın Konuk,
Anladığım kadarıyla basit tıbbi müdahale ile giderilebilir bir şekilde yaralanmışsınız. Normalde bu durumlarda şikayet olmazsa dava açılmaz; açılmışsa düşer. Ancak sizin durumunuzda Türk Ceza Yasasının 86. maddesinin 3. fıkrasının a bendinin uygulanması gerekir. Buna göre şikayetçi olmazsanız dahi dava açılır ve görülmeye devam olunur. Dava sonucunda hakimin vereceği karar ile ilgili önceden birşey söylenmesi doğru olmaz. Zira somut olay tahkik edilerek değerlendirilir ve ona göre karar verilir. Ceza hakiminin takdir yetkisi mevcut olup bu tür davalarda farklı sonuçlarla karşılaştığımız da oluyor.
Eğer ceza alırsa sicile iler tabi. Ama eğer hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilirse denetim süresi öngörülür ve bu süre sonunda koşullar gerçekleşmişse hüküm açıklanmaz yani sicile işlemez.
Hukuki işlerinizin hallinde Avukattan yardım almanızı öneririz.
Saygılarımla...
Old 06-09-2010, 07:39   #3
Konuk

Varsayılan tşk ederim

teşekkür ederim cevabınız için ben mahkemede dayak yemediğimi eşime kızdığım için rapor aldığımı söylesem inkar etsem zaten beraberiz ve 3 aylık hamileyim bu durum sonuca etki edermi bende kamu kurumunda aday memmurum mahkeme aralıkta ve asaletimde ocakta onaylanacak bana dava açılır mı yada bu şekil ifade değiştirirsem adli sicilime işlermi
Old 06-09-2010, 11:56   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
teşekkür ederim cevabınız için ben mahkemede dayak yemediğimi eşime kızdığım için rapor aldığımı söylesem inkar etsem zaten beraberiz ve 3 aylık hamileyim bu durum sonuca etki edermi bende kamu kurumunda aday memmurum mahkeme aralıkta ve asaletimde ocakta onaylanacak bana dava açılır mı yada bu şekil ifade değiştirirsem adli sicilime işlermi

Türk Hukuk Sitesi'nde hiçbir meslektaş size,
"Mahkemeye yalan beyanda bulunun" cevabını vermez.

Alıntı:
eşimle bi tartışmamız sonucunda çıkan kavgada dayak yedim

Dayak yediğinizi ilk mesajınızda zaten siz söylüyorsunuz. Yalan söylediğiniz tespit edilirse tabii ki dava açılabilir.
Old 06-09-2010, 14:13   #5
Konuk

haklısınız yalan beyanda bulunmakta istemiyorum ama eşimin sicilinin bozulmasınıda istemiyorum ben sadece eşimin ceza almadan bu davanın kapanması üstünde bir yıl geçmiş anlamadığım sonuçta beraberiz evliliğimizin ilk günlerind bazı hatalar yapıldı ve ben eşimi affettim yani bu şekilde yargılanması hiçte adil değil alacağı bi ceza sicilini olumsuz etkiliyor yani sabıkalı oluyor benimde derdim bu suçun büyüklüğü önemli değil kağıt üzerinde de olsa sabıkalı damgası yiyecek bu şekilde olacağını bilseydim hiç bi şekilde rapor almazdım
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi