Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eksik odenen ssk priminin alinmasi hakkinda!

Yanıt
Old 02-09-2010, 19:27   #1
umutlaw

 
Varsayılan Eksik odenen ssk priminin alinmasi hakkinda!

Sayin Meslektaslarim,
Bayan x calistigi sirketten is sozlesmesi tek tarafli olarak isveren tarafindan fesh edilmistir.
Evraklar incelendiginde isverenin ssk primlerini odedigi maasin yarisnda az bir sekilde gosterildigi anlasilmistir.
Bu isveren hakkinda primleri maas miktariyla ilgili orantili bildirmedigi icin sikayette bulunmak istiyorum nitekim burada isciye her hangi bir halel gelir mi?
Sorumlulk kime ait? C. Savciligina suc duyurusu gerekir mi?
Bilgilerinizi paylasmanizi dilerim.
Saygilarimla
Old 02-09-2010, 23:25   #2
Av. Muzaffer ERDOĞAN

 
Varsayılan

B.ldiğim kadarı ile SSK primleri stopaj usulüne tabidir. Yani kaynakta kesilip SSK'ya yatırılması gerekir. Buradakivergi sorumlusu işverendir. Ücretin ne kadar olduğunu sizin kanıtlamanız gerekebilir.

Saygılar.
Old 03-09-2010, 10:57   #3
M.SERDAR DEMİRTAŞ

 
Varsayılan

Bu gibi durumlarda bölge çalışmaya başvurduğunuzda , müfettişler işyerine giderek araştırma yapıyor ; ancak müvekkilinizin gerçek maaş miktarını müfettişlere kimin vicdana gelip söyleyeceği meçhul tâbi.Ama daha önce maaşını bankadan çekmişse ya da çalıştığı döneme ait masraflarını yazılı olarak tespit edebilirse belki takdiri olarak kabul edilebilir.Suç duyurusuyla ilgili olarak da Muzaffer bey'in de söylediği gibi müvekkiliniz açısından illiyet bağı yoktur ; çünkü beyan vermek işverenin yükümlülüğündedir.Ayrıca suç konusu eylemlere yönelik olarak her zaman 'neden' sorusunu sorun.Müvekkiliniz kendi aleyhine olan bir eylemi neden yapsın ki ? İşveren açısından eksik bildirim , evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık olarak düşünülebilir.
Old 03-09-2010, 14:59   #4
umutlaw

 
Varsayılan

Tesekkurler.
X e ayda 1350 Avro maas verilmis, bu maas bankadan alinmis ve tum odeme makbuzlari elimizdedir, ote yandan is veren personel is yerine ilk girdiginde bir yil bildirmemis daha sonraki yildan bildirim yapmis ve her ay 1000 TL odemis yani x ayda yaklasik net 2600 TL kazanirken sirket 1000 TL prim bedeli gostermis.
Sirket ozel bir kurulus ancak arkasindaki yabanci devlete guveniyor zira yabanci mensalidir ve adeta Turkiyede bulunan x ulkesi elciliginin ozel sirketi konumundadir.
Odemeleri bilerek eksik yatirdiklari aciktir burada evrakta sahtecilik ve dolandiriciliktan bahs etmek mumkun olabilirmi?
Mufettislerin incelenmesi icin soz konusu olak SGK mudurlugune mi bildirilmelidir?
Saygilarimla
Old 03-09-2010, 15:00   #5
umutlaw

 
Varsayılan

Bu cumlenizi aciklamaniz mumkun mu: "SSK primleri stopaj usulüne tabidir. Yani kaynakta kesilip SSK'ya yatırılması gerekir. " kisinin aldigi net maasi 1350 Avrodur bazen 1200 Avroyada dusmustur ancak nadiren. Ben yazdiginiz bu cumleyi pek kavrayamadim rica etsem biraz acarmisini?
Saygilarimla
Old 03-09-2010, 16:11   #6
Av. Muzaffer ERDOĞAN

 
Varsayılan

SGK primlerinin oranı yasal olarak belirlenmiştir. İşveren işçi hissesini kesip kendine düşen payı da buna ekleyerek SGK ya yatırmak zorundadır. Bu işverenin sorumluluğundadır. Yani ücret ödenirken SGK nın prim alacağının ücretten kesilmesi ve SGK ya yatırılması gerekmektedir.
Old 03-09-2010, 16:28   #7
umutlaw

 
Varsayılan

Tesekkurler.
Peki bu acigi nasil tespit edebilirim, ornegin 2600 TL civari net maas alan (tabi bu Avro doviz cinsinden parayla odenmis) bir kimse icin aylik ne kadar ssk priminin odenmesi gerektigini nasil hesaplamak gerekir? Bu konuda yardimci olabilirmisiniz?
Saygilarimla
Old 03-09-2010, 18:23   #8
Av. Muzaffer ERDOĞAN

 
Varsayılan

Ücretin ne kadar olduğunu sizin kanıtlamanız gerekir. Bankaya yatıyorsa dekontlar karine oluşturabilir. Ama şirketler genellikle asgari ücreti bankaya yatırıp kalanını zarf içinde veriyorlar. Olayı somut açıdan sizin değerlendşirmeniz gerekiyor.
Old 03-09-2010, 19:16   #9
Muhsin KOÇAK

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan umutlaw
...is veren personel is yerine ilk girdiginde bir yil bildirmemis daha sonraki yildan bildirim yapmis ve her ay 1000 TL odemis yani x ayda yaklasik net 2600 TL kazanirken sirket 1000 TL prim bedeli gostermis.

sigortalı gösterilmediğini idia ettiğiniz bir yıl için hizmet tespit davası açmanız mümkündür. ispatlamanız koşulu ile...

Alıntı:
Yazan umutlaw
X e ayda 1350 Avro maas verilmis, bu maas bankadan alinmis ve tum odeme makbuzlari elimizdedir,

Hizmet tespit davasında şbraz ederek gerçek ücret üzeinden hizmet tespitina karar verilir ve sgk bu tutar üzerinden eksik bildirimden dolayı cezalı tarhiyat yapar ( gecikme zamlı )

Alıntı:
Yazan umutlaw
...burada evrakta sahtecilik ve dolandiriciliktan bahs etmek mumkun olabilirmi?
Mufettislerin incelenmesi icin soz konusu olak SGK mudurlugune mi bildirilmelidir?
Saygilarimla
evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık suçu olşumaz, ancak sgk ya şikayet yolu ile müracaat edebilirsiniz ( elinizdeki ödeme belgelerini de ibraz etmeniz koşuluyla )... Bu olayda hem sigorta primi hem de gelir vergisi eksik hesaplanmış olduğundan, özellikle GV açısından VUK 344,341 md. lerine aykırılık var vergi ziyaı cezalı tarhiyat gerektirir, ayrıca vergi dairesine de ( şirketin bağlı bulunduğu vergi dairesi ) şikayette bulunabilirsiniz.
iyi çalışmalar
Old 03-09-2010, 19:37   #10
umutlaw

 
Varsayılan

Dediginiz gibi Sosyal Guvenlik Kurumuna sikayette bulunucagim nitekim bu sirketin arkasinda diplomatik kaynaklar var yani bir nevi vergi muafiyetinden yararlaniyorlar zatensde guvendikleri nokta burasi dis islrinin nota vermesine kadar isi surdurmeyi planliyorum cunku benim hesaplarima gore SGK e cok buyuk zararlar vermisler zira calisanlari bir iki degil en az 500 kisi ve butun bunlara kafalrina gore prim odemesi yapmilar ve daha sonra Her hangi bir Tuk bankasindan degil Turkiyede yine ayni ulkeye bagli bir finans kurulusundan (branch unvaniyla calismaktadir banka unvani bulunmamakla ancak ayni islevi kismen gormektedir) maas odemelerini yapmislar yani bir nevi Turk yasalarini arkdan dolnarak ellerinden gelen zarari vermeye calismislar ve tek zirhlari ise diplomatik kaynakli olduklaridir peki bu durumda savciliga olayin kovusturmasi icin hangi sikayet basligi altinda basvurmak mumkundur?
Acikcasi ulkeye verdikler zarar canimi cok sikiyor kendilerini uyanik zan etmeleri beni cok rahatsiz etmis duruma.
Saygilarimla
Old 03-09-2010, 19:59   #11
Muhsin KOÇAK

 
Varsayılan

sadece vergi dairesi ve sgk ya şikayet yolu ile müracaat etmeniz yeterlidir,bağlı bulunulan vergi dairesi tespit sonucu VUK 344-341 Md lerine göre vergi ziyaı cezalı tarhiyat yapacaktır, sgk ise fark üzerinden prim tahakkuk edip ödenmesini isteyecektir. VUK 359 maddesinde tarif edilen suçlar haricinde vergi ziyaı suçları ceza kavuşturmasını gerektirmemektedir, ancak vergi dairesi incelemeye sevk etmek suretiyle, inceleme elemanlarının tespitlerine göre düzenlenecek rapor sonucu ceza yargılamasını gerektiren bir fiilin işlendiği tespit edilmesi durumunda ilgililerce savcılığa suç duyurusunda bulunulabilecektir.
Old 03-09-2010, 21:19   #12
umutlaw

 
Varsayılan

Peki bu kisilerin diplomatik zirh arkasinda gizlemeleri ve kendilerini ulasilamaz zan etmeleri konuya bir tesir edermi, SGK mufettisleri ile vrgi dairesi mufettisleri muhtemelen sadece sirketi inceleyebilir ancak bunlar anladigimdan cok daha uyanik olaylar bir nevi konsolusluk cercevesinde donmektedir bu durumda islemler yarida kalir mi? Peki durumu anlatirken SGK ya prim oynamalarini elimizdeki maas belgeleri ve belli oranda yatirilan prim dokumanlariyla ispatlayacagiz peki vergi dairesine ne soylemek gerekir yani burdaki sikayet hangi cercevede olmalidir? SGK ya yapilan sikayette sadece primler ve maas in orantilarinin bir birine uymadigini belirtmek yeterli olacakmi? Birde butun bu islemlerden once sirkete bir ihtar gondererek durumun farkina vardigimizi eksik yatirilan primleri yatirmalarini isteyecegim muhtemelen yatirmiyacaklar ancak yinede ben soyledime getirmeye calisiyorum sizce bu dogru bir hareket olur mu? Dusuncelerinizi paylastiginiz icin tesekkur eder sukarnlarimi sunarim.
Saygilarimla
Old 04-09-2010, 08:00   #13
Muhsin KOÇAK

 
Varsayılan

Vergi dairesine eksik ücret gösterildiği, GV eksik kesildiği konusunda ihbarda bulunabilirsiniz vergi dairsi inceleyecektir, sizin firmayı ihtar etme gibi bir yetkiniz yok, dikkate almazlar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Adlİ Emanetten EŞyanin Alinmasi mehmet kaya Meslektaşların Soruları 4 05-04-2018 11:02
Sigorta priminin ödenmemesi nedeniyle iş sözleşmesinin feshi hakikiavukat Meslektaşların Soruları 2 09-03-2010 16:56
kasko sigorta priminin zamanında ödenmemiş olması-münfesih sayılma Av.Bülent Özkan Meslektaşların Soruları 1 17-12-2008 20:05
İşveren Belediye Tarafından Eksik Yatırılmış SSK Primleri ve Eksik Emekli Maaşı. uye8490 Meslektaşların Soruları 5 07-12-2007 18:52
elden odenen kıralar ve ıspatı Av.Ayse E. Meslektaşların Soruları 14 08-02-2007 07:59


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03700900 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.