Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sonradan Basılan Kaşe ile Kollektif Şirketi Borçlu Gösteren Senet-itiraz

Yanıt
Old 20-07-2010, 17:26   #1
atrocity

 
Varsayılan Sonradan Basılan Kaşe ile Kollektif Şirketi Borçlu Gösteren Senet-itiraz

Sayın meslektaşlar,

Müvekkil Anonim Şirketin in düzenlendiği bir senette, iki imza bulunmaktadır ve bu imzalar, şirket unvanının epey altına, kefil kısmının düzenlendiği yere atılmıştır.

Alacaklı tarafından imzaların üstüne, yine müvekkil şirketin ve eşinin ortağı olduğu başka bir KOLLEKTİF şirketin kaşesi basılmıştır.

Böylilkle hem A.Ş., hem Kollektif şirket, hem şahsi olarak müvekkil ve eşine karşı takip başlatılmıştır.

Alacaklı imzalardan birinin üstüne kaşe basarak şirketi ve yetkililerini de dahil etmek istemiş, ancak ikinci imza da ilk imzanın yanındadır, senede bakıldığından iki imzada kollektif şirketin altındadır, böylilkle senedi düzenleyen A.Ş. unvanının altında imza yokmuş gibi görünmektedir.

Nasıl bir yol izlemeliyiz?, senedin ve takibin iptali, suç duyurusu gibi şeyler akıllara gelmekle birlikte, başka fikirleri olanların yardımcı olmasını rica ederim.

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Old 21-07-2010, 14:41   #2
M.SERDAR DEMİRTAŞ

 
Varsayılan

Kollektif şirketin kaşesini nerden bulmuşlar?Eğer kendileri bir matbaada yaptırmışlarsa , matbaalar bildiğim kadarıyla kaşe yaparken şirkete ait belgeler istiyorlar.Böyle bir durum varsa ve suç duyurusunda bulunmak istiyorsanız matbaayı tespit etmeye çalışın.Borca yönelik olarak ise kollektif şirket adına menfi tespit davası açmalısınız.Eğer müvekkiliniz ekonomik yönden uygunsa alacağın %115 gibi bir bedel karşılığında mahkemeler tedbir kararı veriyor.Menfi tespit davasında eğer karşı taraftan emtia almış iseniz büyük ihtimalle kollektif değil anonim şirketin defterlerinde işlenmiştir.Ayrıca emtiayı teslim aldığınıza dair sevk irsaliyesi A.Ş.'nin elemanlarınca imzalanmışsa davada sizin lehinize sonuç çıkabilir diye düşünüyorum.
Old 21-07-2010, 14:53   #3
av.cemile

 
Varsayılan

İmzalar da sonradan basılan kaşe de kefil kısmında ise borçlu a.ş. nin imzası alınmamış demektir. Senette borçlu imzası olmazsa, kefil borçlu olmaz. Çünkü kefalet feridir.
Ama senet borçlu ve kefil kısmındaki imzalar tam olacak şekilde doldurulmuş ve sadece imzaların üzerinde koll. Şti.kaşesi basılmış şekilde ise yani imzada inkar yok ise Koll. Şti. yerine şahıslar borçlu olacaktır. Müvekkilleriniz ne diyecek? Şahsen imza atmıştık, koll. Şti değil şahsımız sorumludur mu diyecek? Evet muhtemelen.
Old 21-07-2010, 15:03   #4
av.cemile

 
Varsayılan

Yine de bu kaşeyi yetkili olmadığı halde basan, evrakta sahtecilik suçlamasından kurtulamayacaktır tabi...
Old 22-07-2010, 12:11   #5
atrocity

 
Varsayılan

Miktar çok yüksek, 535.000,00-TL, müvekkil şirket profesyonel çalışmamaış, defterlerde herhangi bir kayıt yok sanırım, muhabeciden cevap bekliyoruz.

senedi ilk gördüğümde tamam dedim, diğer şirketin kaşesini imzaların üstüne bastılarsa, düzenleyenin imzası yok demektir, ama iki imza var, biri mza boşta, diğer imzanın üzerine getirmişler kollektif şirket kaşesini, ona dayanarak hem iki şirkete hem de yetkililere takip açmışlar. İnşallah hakim imza yeterli diyip bu durumu göz ardı etmez.

Fikirlerinz çin teşekkür ederim. iyi çlş.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Takibe İtiraz! Av. Sümay Meslektaşların Soruları 5 21-01-2010 12:31
İlginç İlamlı Takibe İtiraz Av.Elvan Akkaya Meslektaşların Soruları 8 18-09-2009 11:27
İcra Dosya Yenilemede Takibe İtiraz Olur mu? justicewarior Meslektaşların Soruları 2 09-01-2009 17:39
Adi Kefilin Takibe İtiraz Etmemesi SUCCEED Meslektaşların Soruları 4 25-03-2008 14:12
Kredi Kartı Borcu- Takibe İtiraz- Görevli Mahkeme altiokebru Meslektaşların Soruları 5 06-02-2007 14:24


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02836299 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.