Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

5996 Sayılı Yeni Gıda Kanunu

Yanıt
Old 10-07-2010, 14:26   #1
Chi

 
Varsayılan 5996 Sayılı Yeni Gıda Kanunu

13/06/2010’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gıda alanında pek çok önemli kökten değişiklikleri ve tartışmaları da beraberinde getirdi.

Avrupa Birliği son üç yıldır, 5179 sayılı yasa yerine yeni bir yasal düzenleme yapılması konusunda ısrarcıydı. AB uyum sürecinde çıkarılan kanunun önümüzdeki günlerde daha çok tartışılacağı şu an yapılan eleştirilerden de anlaşılmaktadır.
Yeni Kanunun gıda güvenliği sorunlarına çözüm getirmek yerine, gıda terörü kapısını daha da aralayacağını ifade eden Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Petek Ataman’ın çarpıcı açıklamasını paylaşmakta yarar var. “Kanun sorumlu yöneticilik müessesini kaldırmakta, 30 beygir gücü ve 10 çalışanın altındaki işyerlerini ‘mikro işletme’ olarak tanımlamakta ve teknik eleman çalıştırma zorunluluğundan da muaf kılmaktadır. Bu Türkiye’deki 40 bin gıda işletmesinin yaklaşık yüzde 80’ini ifade etmektedir. Gıda güvenliğine aykırı uygulamaların ağırlıklı bu işletmelerden kaynaklandığı düşünüldüğünde kanun gıda güvenliği ve halk sağlığı için nedenli tehlikeli sonuçlar yaratacağı kolayca öngörülebilir. Günde 20 ton süt işleyen veya günde 8 bin adet ekmek üreten işletmeler mikro işletmeler değildir. Bunlar toplum ve tüketici sağlığı açısından büyük riskler yaratabilecek ölçüde üretim gücüne sahiptirler. Bu riskler kısa vadede gıda zehirlenmelerine yol açabileceği gibi uzun vadede toksik ve kanserojen etkileri de olabilecektir.”
Türkiye gerçekleri göz önüne alındığında mikro ölçekli olarak tabir edilen işletmelerdeki faaliyetin geleneksel olarak işletme sahibinin bilgi ve alışkanlıklarıyla sürdürüldüğü bunun yanında kamu denetim gücünün zafiyeti, araç-gereç, personel yetersizliği de göz önüne alındığında, her gün basına yansıyan yeni bir gıda terörü skandalı, gündelik hayatın bir parçası olarak toplum tarafından kanıksanmıştır.
Çıkartılan yasa yaklaşan seçim kaygılarıyla, toplum sağlığı yerine seçmen popülizmi gözetilerek halkın sağlıklı gıdaya ulaşma hakkı daha da sıkıntıya sokulmuştur. Ziraat Odası Başkanı Gökhan Günaydın ise “yasanın, halk sağlığını tehdit etmesi yanında, gıda ve ziraat mühendisi istihdam etme zorunluluğunu ortadan kaldırması ile işsizler ordusuna binlerce üniversiteli işsiz ekleyeceğini” belirtmiştir.
Yine bu yasal düzenlemede yer alan hayvan ıslah kanununun kaldırılması ile ıslah çalışmalarının yapılamayacağı da bir diğer sorun başlığı olarak görülmektedir. Bu durum özellikle, izlenen yanlış tarım politikaları nedeniyle et ithalatına mahkum edilen ülkemiz açısından son derece stratejik öneme haizdir. Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi Eker’in 06/07/2010 tarihinde “Et fiyatlarındaki artışın, kaçak kesimden kaynaklandığı, Türkiye'de her yıl 900 bin ton büyük baş, 200 bin ton küçükbaş hayvan kesildiği ancak mezbahalardaki resmi rakamların 450 bin ton olduğu” şeklindeki tespiti, kayıt dışılık eşittir gıda terörüdür. Bu konuya ilişkin İVHO YK Başkanı Prof.Dr.Tahsin Yeşildere “Denetimi tamamiyle ortadan kaldıracak yeni kanun tasarısı, kaçak et üretimini de arttıracaktır. Et üretimi ve mezbaha işletmeciliğindeki yetersizlik ve kontrolsüzlük et sektöründe her zaman için dalgalanmaların oluşmasına neden olmaktadır. Uygun teknoloji ve yeterli hijyene sahip olmayan işletmelerle ruhsatsız işletmelerin takibi yapılmazken devlet bu kez yeni yasayla bu işletmelerin denetiminin veteriner hekim gözetiminde yapılması zorunluluğunu da göz ardı ederek hayvan ve insan sağlığını riske atmaktadır.” şeklinde itirazını ortaya koymaktadır.
Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. Mehmet Pala, “Gıda kanununun birincil amacı tüketicinin korunmasını sağlamak ve haksız rekabeti önlemektir. Ancak kanunlar yapılırken bu ilke genelde göz ardı edilir. Türkiye için bu kadar önemli bir kanunun karmaşık bir yapı içinde dört başlık altında düzenlenmesi isabetli olmamıştır. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının adının “Tarım ve Gıda Bakanlığı” olarak değiştirilmesi gündemde iken gıda konusunun başlı başına bir kanun halinde hazırlanmamış olması da ayrı bir eksiklik olarak görülmelidir.” eleştirisini getirmektedir.
Kanun daha taslak halinde iken muhatap alınması gereken meslek birliklerinin ve derneklerin, mühendis odalarının, akademik çevrelerin öneri ve eleştirilerini dikkate almayan Bakanlık bir kısım birikimsiz ve yetersiz STK’lardan katkı ve destek aramıştır. Yasa bu nedenle bu şekliyle yürürlüğe girmiştir. Her şeye rağmen, bundan sonra kanun çerçevesinde hazırlanacak yönetmeliklere ve Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü’nün yeniden organizasyonuna katkı sağlayacak öneri ve eleştirilerin bakanlık tarafından dikkate alınması gerekmektedir.

Türkiye’nin AB’ye uyum sürecinde sofraya oturan herkesi ilgilendiren fasıl, tam da 11/06/2010 da yeni gıda yasasının açıklanmasından sonraki süreçte, 30 Haziran 2010’da açıldı. Yasanın bu şekilde çıkarılmasından sonra, Türkiye’nin Gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki politikasının AB müktesebatıyla uyumlu hale getirilmesini amaçlayan faslın başarısı, yeni gıda yasasının yönetmeliklerinin hazırlanmasına ve uygulanmasına bağlı olacak gibi gözüküyor. AB’yle Türkiye’nin gıdada birbiriyle uyumlu hale getirilmesi gereken mevzuatı toplam üç başlıkta (İnsan hayatı, hayvan sağlığı ve refah, bitki sağlığı ve çevrenin korunması) ve 1200’ün üzerinde düzenlemeden oluşuyor. Umarız bu yasal düzenlemeyle, mevcut olumsuzluklara rağmen, Türkiye’de üretilen ve tüketilen tüm gıdaların, çiftlikten sofraya, ahırdan çatala Avrupalı kimliği kazanması sağlanır.

Kaynak : Sadık Çelik / Cumhuriyet Gazetesi
Old 19-07-2010, 17:51   #3
Av.Selim Balku

 
Varsayılan

Alıntı:
“Kanun sorumlu yöneticilik müessesini kaldırmakta, 30 beygir gücü ve 10 çalışanın altındaki işyerlerini ‘mikro işletme’ olarak tanımlamakta ve teknik eleman çalıştırma zorunluluğundan da muaf kılmaktadır

Bulunduğum caddede 8-9 kişinin çalıştığı lokantalar mevcut, iş yok diye personel azaltma çabası içerisindeler, yasanın aksine, gıda mühendisi bulundurma zorunluluğu gelirse, iş yerlerinin kapatılma ihtimali olacaktır.

Bir fırın düşünelim, o fırın yasaya göre "mikro işletme" olarak adlandırılıyor. Fırın birkaç mahalleye ekmek yediriyor, "mikro işletme" görünsede etkisi makro sonuçlanabiliyor. Bu durumda işletmeye hizmet akdi ile gıda mühendisi bulundurulması, işsizliği kısmen azaltabilir ancak bu akit ile hizmeti ifa eden mühendis mikro işletmeye nasıl makro katkı sağlayacak?

Amacımız toplum sağlığını korumak mı? Yoksa işsizliği azaltmak mı?

Eğer amaç işsizliği azaltmaksa kuyumcular ve döviz büroları işletme mezunu olsun, tüm restaurantlarda gıda mühendisi çalıştırılsın, kasaplarda da veteriner bulundurulsun ve tabi ki tüm bu işletmelerin muhakkak bir avukatı olsun


Kolay Gelsin...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
5393 sayılı belediye kanunu 4/B avsevilaldemir Meslektaşların Soruları 2 02-02-2010 10:48
2526 sayılı af. kanunu cevher çayan Meslektaşların Soruları 1 28-04-2008 16:34
Uygulamalı Ve Yorumlu 5271 Sayılı Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu Çıktı. acekin Ticari Duyurular 0 01-02-2005 20:36
1177 Sayılı Kanunu Yürürlükten Kaldıran 4733 Sayılı Kanunda Hüküm Bulunmayan Haller oaygun Hukuk Soruları Arşivi 1 10-03-2002 19:01
5584 Sayılı Posta Kanunu NET DAĞITIM Hukuk Soruları Arşivi 3 27-02-2002 03:15


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02890897 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.