Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tekne İÇİn Seferden Men Karari

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-06-2010, 15:18   #1
zeynep1969

Varsayılan Tekne İÇİn Seferden Men Karari

Merhaba;
Bir müvekkilim işletmek üzere tekne sahibinden sezonluk olarak yat kiralıyor.Kira bedelleri konusunda ve diğer yükümlülükler hakkında taraflar aralarında bir sözleşme akdediyorlar.Müvekkil kira ödeme yükümlülüğünü yerine getirmesine rağmen tekne sahibi tekneyi kiracıya tahsis etmiyor,başka kişilere işletmek üzere veriyor.Tarafların arasındaki mevcut sözleşmede sözleşmeye aykırılık halinde ödenmesi gerekli cezai şarta ve yatın başkasına kiralanmasından ötürü oluşan zararın tekne sahibince karşılanacağına ilişkin hüküm var.Sözleşmedeki bu maddelere istinaden öncelikle sözleşmenin feshi ve tekne sahibini temerrüde düşürmek için ihtarname keşide etmeyi ve bilahere dava açmayı planlıyorum.Yatın seferden meni için ihtiyati tedbir talep etmeyi düşünüyorum,ancak ihtiyati tedbir kararı çıkarsa seferden men için hangi Kuruma başvurulduğu ve ne gibi yol izleneceği konusunda bilgim yoktur.Konu ile ilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum,iyi çalışmalar.
Old 07-06-2010, 16:50   #2
emre.f

Teknenin bağlı olduğu liman başkanlığına hitaben mahkeme kanalıyla yollayacağınız talimat yazısında kısaca konusunu belirttikten sonra "şuna ait, şu isimli (telefonla ilgili liman başkanlığından sicil numarasını da öğrenebilirsiniz) şu sicil no'lu teknenin seferden men edilmesine karar verilmiştir şeklinde bir talimat yollamanız yeterli olacaktır.
İyi çalışmalar.
Old 08-06-2010, 10:29   #3
avukatRMK

Meslektaşımın verdiği cevaba katılıyorum. Ancak şunu da eklemekte fayda var; Ben de geçenlerde bir tekne haczi yaptım ve ilgili liman başkanlığını aradığımda; teknenin hali hazırda bulundğu yeri de yazarsanız zamandan kazanırsınız, bizde tekne nerede diye arayarak zaman kaybetmeyiz demişti.
Old 08-06-2010, 11:26   #4
zeynep1969

Sözünü ettiğim tekne kira sözleşmesine ilişkin olarak ;tekneyi kiralayan müvekkilim bir kaç boyunca kira bedellerini ödemiş,ilk etapta bu rakamı dava etmeyi düşünüyorum.Bilahere daha büyük bir rakam olan cezai şart ve maddi yoksunluk için ayrı dava açmayı düşünüyorum.Kira tutarı düşük 7320 TL lik sınırın altında olduğu için davayı Sulh hukuk mahkesinde mi açmalıyım?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi