Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Koleje Olan Borcunu Ödemedİği Sebebiyle Dİploma Aslının verilmemesi

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2010, 13:29   #1
pascalinho

Varsayılan Koleje Olan Borcunu Ödemedİği Sebebiyle Dİploma Aslının verilmemesi

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar.Bir müvekkilimin oğlu koleje olan okul taksitleri sebeiyle okuldan diploma aslını alamamaktadır.Okul yetkilileriyle konuştuğumuzda da,kendilerinin alacaklarını tahsil amacıyla diploma asıllarını vermediklerini söylediler.Öğrenci şu anda inglterede bir okula burslu kabulü söz konusu olan biri ve kısa sürede diploma aslının alınması gerekiyor.Kolej yönetiminin yaptığı suç oluşturmuyor mu?Milli Eğitim Bakanlığı'na şikayet bir sonuç doğurur mu?Uygulamada bu tecrübeyi yaşamış meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum ediyorum.Saygılar
Old 01-06-2010, 21:11   #2
av.ismail ülken

Sayın Meslektaşım müvekkilinizin oğlunun okula olan özel hizmet sebebiyle oluşan ve dolayısıyla da velisinin üstlenmiş olduğu borç, özel hukuk ilişkisi içerisinde değerlendirlebilecek bir olaydır. Diplomanın verilmemesi ayrı bir suç oluşturur. Okul yönetiminin böyle bir uygulama yapma yetkisi ve hakkı yoktur. Alacağı var ise icra yolu ile tahsil etme imkanı zaten yasa tarafından onlara tanınmış bir haktır. Diplomanın verilmemesi bu eylemde bulunan kişiler ve dolayısıyla okul idaresindeki yetkililer için ayrı bir görevi kötüye kullanma suçudur. NOTER den bu hususu içeren bir ihtar çekin ve 7 günlük bir süre tanıyın ve( bu olaylardan dolayı müvekilinizin TAZMİNATA İLİŞKİN HAKLARINI DA SAKLI TUTUYORUM şeklinde ki ibareye de ekleyerek )sonuç almaz iseniz ( Bence alırsınız ) ihtarname ile birlikte C.Savcılığına okul idaresinin beyanlarını içeren sözleri de ekleyerek olayları da anlatan ayrıntılı bir dilekçe ile Suç duyurusunda bulunun.Milli eğitim il Müdürlüğüe de bizzat baş vurun ve onlar telefon ile de bilgi alabiliyorlar bu da sonuç verebilir. Selam ve saygılarımla. Av.İSMAİL ÜLKEN . MERSİN .
Old 02-06-2010, 08:16   #3
Armağan Konyalı

Sayın av.ismail ülken’e katılıyorum:

5580 sayılı ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI KANUNU

Özlük Hakları ve Sorumluluklar
MADDE 9- ….
Kurumlarda görev yapan yönetici, öğretmen, uzman öğretici ve usta öğreticiler, bu Kanun hükümleri saklı kalmak üzere;
a) Sosyal güvenlik ve özlük hakları yönünden; 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile 4857 sayılı İş Kanunu,
b) Yetki, sorumluluk, ödül ve cezalar ile bunların uygulanması bakımından; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 1702 sayılı İlk ve Orta Tedrisat Muallimlerinin Terfi ve Tecziyeleri Hakkında Kanun, 4357 sayılı Hususi İdarelerden Maaş Alan İlkokul Öğretmenlerinin Kadrolarına Terfi, Taltif ve Cezalandırılmalarına ve Bu Öğretmenler İçin Teşkil Edilecek Sağlık ve İçtimai Yardım Sandığı ile Yapı Sandığına ve Öğretmenlerin Alacaklarına Dair Kanun ile 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun,
hükümlerine tabidir.
Yetki, sorumluluk, ödül, sicil, disiplin ve cezaların uygulanmasına ilişkin diğer esas ve usuller çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
Kurumlarda görev yapan yönetici, öğretmen, uzman öğretici ve usta öğreticiler, görevleri sırasında suç işlemeleri veya görevleri nedeniyle kendilerine karşı işlenen suçlardan dolayı 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun uygulanması ve ceza kovuşturması bakımından kamu görevlisi sayılır.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi