Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiracının işyeri önünü kullanım hakkı ve kullanım alanıyla ilgili kat maliklerine ..

Yanıt
Old 31-05-2010, 10:13   #1
ozguruyumaz

 
Varsayılan Kiracının işyeri önünü kullanım hakkı ve kullanım alanıyla ilgili kat maliklerine ..

Slm arkadaşlar herkese iyi çalışmalar, bir müvekkilimiz bir apartmanın alt katında kahvehane olarak bir yer kiralıyor aynı kahve hanenin önündeki boş alan da kat maliklaerinin otoparkı olarak kullanılıyor, yani apartmanın alt katı tamamen işyeri ve kahvehanenin önündeki alan ile binanın otopark olarak kullanılan kalan arsa payı aynı yöne bakıyor.Bu durumda kat malikleri, müvekkil oraya masa atmasın diye kendisine sadece 2 metre mesafe kalacak şekilde duvar çekiyorlar (yönetim kurulu kararı ile).Sormak istediğim şu: Kiracının işyerinin önünü kullanım hakkı yok mudur, varsa bu ne kadarlık bir alandır, aracını işyerinin önüne park edemeyecek midir, ki şu anda kiracı olduğu gerekçesiyle buna izin verilmemektedir.Şimdiden kıymetli görüşleriniz için teşekkür ederim.
Old 31-05-2010, 10:25   #2
Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 4.maddesine bakınız: Bu maddede "avlu" ortak yerlerden sayılmıştır.

MADDE 16 - Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar. Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

MADDE 18 - Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.
Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Süknâ) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır; bu borçları yerine getirmeyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur.
***

Kat Mülkiyeti Kanunu'ndaki bu hükümlerden daha güçlü hükümler yönetim planında olabilir. Apartman yönetim planına da bakınız.

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
markalar siciline tescilsiz kullanım Av.Hükümdar H. Meslektaşların Soruları 7 01-03-2010 09:48
Su Kullanım Hakkı Av. OSMAN GÜR Meslektaşların Soruları 1 11-09-2009 08:07
haksız kullanım kartal Hukuk Soruları Arşivi 0 23-03-2006 02:16
Yapı Kullanım İzni demir Hukuk Soruları Arşivi 1 02-03-2002 00:05


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03160906 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.