Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

belge ile desteklenmeyen alacak..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-05-2010, 15:18   #1
Avbelgin

Varsayılan belge ile desteklenmeyen alacak..

merhabalar sayın meslektaşlarım..
benim sorum bilirkişi raporundan sonraki aşamaya ilişkin olacak.benim müvekkilin iki şirketi vardı,aynı muhasebeci ile çalışıyordu.bir şirketini devretti,devir karşılığında devrettiği şirketin hesabından müvekkile hisse devir bedeli yatırıldı,ancak ödeme açıklamasına herhangi bir açıklama yazılmamıştı.muhasebeci ise işgüzar tavırlarla o alacağı ortaklar cari hesabında göstermiş,müvekkilin şirketten alacağının ödendiği hatta borçlu olduğu gibi bir durum ortaya çıkarmıştır.
önceki şirket müvekkilimden alacağı var diye icra takibi yaptı bizde itiraz ettik,itirazın iptalinde ise biz ödemeyi hisse devri dedik,onlar alacağımız var dediler.bilirkişi de alacak belge ile desteklenmemiş,tescil edilmemiş,ortaklar carisinde tutulan alacak demiş,bizim açımızdan da hisse devri olduğu da ispatlanamamıştır demiştir.
Şimdi ben bu davamda borçsuz olduğumu ispatlayamadım peki alacaklı alacağını ispatlamış olur mu??
Old 22-05-2010, 23:58   #2
umutlaw

Bana gore "tescil" olmadigi icin karsi tarafin alacagi ispatlanmamistir.

28.10.2003 tarihinde yayımlanan 324 sayılı V.U.K. genel tebliğine göre ortakların şirkete 10.000 TL'nin üstünde borç para koyması ya da çekmesi tevsiki zorunlu olup, para koyması ya da çekmesi mutlaka banka, özel finans kurumlarından ya da PTT aracılığıyla tevsik edilmesi gerekmektedir. Bu tutar 332 sıra no'lu V.U.K tebliği ile 8.000 TL düşürülmüştür.
Old 02-07-2010, 12:48   #3
Avbelgin

cevap için teşekkürler.anladığım kadarıyla belgesiz alacak olduğu için alamaz,yanılıyor muyum?ortaklar carisi diye tutulan bakkal defteri tipli defterde müvekkil 75.000 alacaklı,şirket 100.000 açıklamasız banka havalesi göndermiş,25.000-tl şirkete borç görünmekte.o zaman kalan 25.000 geri ödenmeli midir yoksa ispatlanamaz mı onlar açısından??şimdiden teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi