Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Türkiyede kaçak durumda bulunan Yabancı Uyruklu Türk'le evlenebilir mi?

Yanıt
Old 11-05-2010, 10:38   #1
avukatlutfi

 
Soru Türkiyede kaçak durumda bulunan Yabancı Uyruklu Türk'le evlenebilir mi?

Bulgaristan vatandaşı olan şahıs, Türkiye'de çalışıyor olup, Türk vatandaşı ile evlilik yapmayı düşünüyor. Yalnız kadının Türkiye'de bulunma süresi 8 ay geçmiş olup şuan kaçak olarak bulunmaktadır.Bu evliliğin Türkiye de gerçekleşmesi mümkün müdür? Saygılarımla
Old 13-05-2010, 09:46   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın avukatlutfi;

403 sayılı TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNU'nun 5. maddesine göre; "Bir Türkle evlenen yabancı kadın Türk vatandaşlığına geçmek istediğini 42 nci maddede gösterilen şekilde bildirdiği veya vatansız bulunduğu veyahut evlenmekle eski vatandaşlığını kaybettiği takdirde Türk vatandaşlığını kendiliğinden kazanır.
Evlenmenin butlanına karar verilmesi halinde akitte hüsnüniyetli olan kadın,
Türk vatandaşlığını muhafaza eder. Butlanına karar verilmiş evlenmeden olan çocuklar, ana veya babaları hüsnüniyetli olmasalar dahi Türk vatandaşlığını muhafaza ederler."


Düzenleme, belirttiğiniz gibi bir durumun varlığının evliliğe engel teşkil edeceğinden bahsetmemekte ve dahi kanunda bu konuya ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Dolayısıyla, yabancı uyruklu şahsın, Türk vatandaşı ile evlenmesi halinde kanunda aranan şartları da taşıması halinde geçerli bir evlilikten bahsedilebilecektir. Geçtiğimiz hafta sizin aktardığınız gibi bir durumla ilgili olarak Türkmenistan uyruklu bir bayan geldi. Memleketinde bir şahsa vekalet verip gereken evrakları temin etmesini istedim. Sonucu bekliyorum. Saygılarımla..
Old 15-05-2010, 20:31   #3
komser0606

 
Varsayılan

Türkiyede suç işleyen yapancı uyruklu kimseler Yurt dışına Deport edilirler. Yabancı uyruklu bir kimsenin Vize süresini geçirerek Türkiyede bulunması Vize İhlali ve Hükümet emirlerine muhalefet demektir. Bu nedenle adli bir soruşturmaya muhattap olur. Ançak bunun yerine şahıs Konsolosluğu ile gerekli görüşmeleri yaparak konsuluğa girip çıkmakla vize süresi sıkıntısını atlatabilir. Yani konsolosluktan pasaporta vuurulacak mühür ile ülkesine gelip gitmiş gibi olur ha bunu vize süresi bitmişler için Konsolosluk yapmaz oda bunun yerine en az bir kez ülkesine giderek tekrar geri gelmek durumunda kalabilir. bundan sonra evlilik yapılır. Türkiyede suç işlemiş (Vize süresini geçmekle hükümet emirlerine muhalefet etmiş)ve firari durumda olan birisinin nikahının yapılabileceğini düşünmüyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yabancı Uyruklu Mirascı Av.ZekiÖZSOY Miras Hukuku Çalışma Grubu 6 12-11-2014 11:03
yunan uyruklu kişinin Türkiyede icra takibi açması BORATAN Meslektaşların Soruları 4 21-01-2010 21:03
yabancı uyruklu bayanlar konukk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 20-01-2010 15:05
yabancı uyruklu kadın ALAMUT Meslektaşların Soruları 1 01-01-2010 20:57
yabancı uyruklu birinin türkiyede ki avukata vekalet vermesi! avangardea Meslektaşların Soruları 1 11-07-2007 16:33


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02590799 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.