Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

menkul rehni

Yanıt
Old 31-03-2010, 15:00   #1
ONDER

 
Varsayılan menkul rehni

Sayın meslektaşlarım,

İlamlı icra yoluyla takibe koyduğum bir alacak için borçlu , icra mahkemesinden teminatın; menkul rehni veya esham veya tahvilat veya ggayrımenkul rehni veya banka teminat mektubu olarak sunulmasına ilişkin karar almıştır. Ve icra müdürlüğünden; borç miktarı kadar şirketteki makinaların kıymet takdirlerinin yapılmasına ve rehin konulmasına , dair talimat almıştır. Borçlu vekili talimata binaen , müvekkiline (borçlu şirkete) ait menkullerin (iş makineleri), REHİN TUTANAĞI adı altında bir tutanakla, kıymet takdirleri yapılmış ve borçlu şirkette çalışan bir işçinin yeddieminliğine bırakılmıştır. Bu tutanak icra dosyasına ibraz edilerek mehil vesikası veYargıtay'dan tehiri icra kararı alınmıştır.

Yapılan bu işlemlerde , menkul rehninin geçersiz olduğuna ve işlemin iptaline dair açtığımız davada gerekçe olarak Medeni Kanunu'nun 939. ve 940. maddeleri gösterilerek, menkul rehninde zilyetliğin alacaklıya geçmesinin zorunlu olduğu bu nedenle işlemin iptalinin gerektiği ileri sürülmüştür.

Dayandığımız gerekçeyi destelediğini düşündüğümüz şey ise
sitede bulunan PÜF NOKTALARI ve İÇTİHATLAR bölümünde 14. sırada yer alan ;
" 14- Menkul rehninin,menkulün rehin hakkı sahibine teslim edilmemiş olması halinde rehin hakkının geçerli olmayacağı ve doğmayacağı,ancak rehin hakkı sahibinin yediemin olarak rehin borçlusuna menkulü teslim etmiş olması halinde rehin hakkının geçerlilik kazanabileceği;" şeklinde ifade edilen görüştür.
Fakat bu görüşü destekler herhangi bir Yargıtay kararına ulaşamadım.

Konuyla ilgili görüşlerinizi paylaşır ve Yargıtay kararı konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
ipotek rehni trn_yzn Hukuk Soruları 1 22-12-2009 13:59
garimenkul rehni law in law Meslektaşların Soruları 1 06-11-2009 09:00
Menkul Rehni+Borçlunun İtirazı+ İspat Yükü av.buğra Meslektaşların Soruları 2 08-07-2009 21:13
menkul rehni incitanesi Meslektaşların Soruları 12 29-02-2008 11:54
Hasta rehni dark Hasta Hakları Çalışma Grubu 2 26-06-2007 21:42


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02809191 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.