Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yeniden yargılama

Yanıt
Old 11-03-2010, 16:27   #1
Tolga İşcan

 
Varsayılan Yeniden yargılama

Saygı değer meslektaşlarım,
Yeni gelen bir davada,şahıs askerdeyken arkadaşının talebi üzerine gece askeriyenin dışında bankamatikten para çekiyor.Bu olay bir kaç gün sonra ortaya çıktığında ve bu konuda askeriyenin içerisinde bir yasak olduğu için komutanlar bu iki askeri sıkıştırıyorlar iş Cumhuriyet Savcılığı'na kadar yansıtılıyor ve kredi kartı ile arkadaşına para çektiren asker,"arkadaşım kartımı çaldı" diyerek baskı ile ifade veriyor ve diğer asker 2 yıl 6 ay ceza alıyor.Bunlar korkudan bu durumu ailelerine de anlatmıyor ve tebligatlar 35.maddeye göre yapılıp ceza infaz aşamasına geliyor.Baskı altında ifade veren askerin tekrar mahkemeye müracaat edip gerçeği anlatması halinde yargılamanın yenilenmesi düşünülebilir mi?Katkılarınız ve fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.
Old 12-03-2010, 11:15   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın Tolga İşcan;

CMK'nın 311. maddesinin 1. fıkrasının e) ve f) bentlerine dayanılabilir diye düşünüyorum. f) bendi zaman alacak bir süreç ancak ifadelerde değişiklik olacaksa e) bendine istinaden yargılamanın yenilenmesi talebinde bulunabileceğiniz kanaatindeyim. Saygılarımla..

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun "HÜKÜMLÜ LEHİNE YARGILAMANIN YENİLENMESİ NEDENLERİ" başlığı altında düzenlenen 311. maddesine göre; "(1) Kesinleşen bir hükümle sonuçlanmış bir dava, aşağıda yazılı hâllerde hükümlü lehine olarak yargılamanın yenilenmesi yoluyla tekrar görülür:

a)Duruşmada kullanılan ve hükmü etkileyen bir belgenin sahteliği anlaşılırsa.
b) Yemin verilerek dinlenmiş olan bir tanık veya bilirkişinin hükmü etkileyecek biçimde hükümlü aleyhine kasıt veya ihmal ile gerçek dışı tanıklıkta bulunduğu veya oy verdiği anlaşılırsa.

c) Hükme katılmış olan hâkimlerden biri, hükümlünün neden olduğu kusur dışında, aleyhine ceza kovuşturmasını veya bir ceza ile mahkûmiyetini gerektirecek biçimde görevlerini yapmada kusur etmiş ise.

d) Ceza hükmü hukuk mahkemesinin bir hükmüne dayandırılmış olup da bu hüküm kesinleşmiş diğer bir hüküm ile ortadan kaldırılmış ise.

e) Yeni olaylar veya yeni deliller ortaya konulup da bunlar yalnız başına veya önceden sunulan delillerle birlikte göz önüne alındıklarında sanığın beraatini veya daha hafif bir cezayı içeren kanun hükmünün uygulanması ile mahkûm edilmesini gerektirecek nitelikte olursa.

f) Ceza hükmünün, İnsan Haklarını ve Ana Hürriyetleri Korumaya Dair Sözleşmenin veya eki protokollerin ihlâli suretiyle verildiğinin ve hükmün bu aykırılığa dayandığının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kesinleşmiş kararıyla tespit edilmiş olması. Bu hâlde yargılamanın yenilenmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının kesinleştiği tarihten itibaren bir yıl içinde istenebilir.

(2) Birinci fıkranın (f) bendi hükümleri, 4.2.2003 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kesinleşmiş kararları ile, 4.2.2003 tarihinden sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan başvurular üzerine verilecek kararlar hakkında uygulanır."
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Haksız Gözaltı ve Yargılama Av.Selim Balku Meslektaşların Soruları 2 29-08-2008 11:29
iş mahkemleri yargılama usulü bonnie Meslektaşların Soruları 3 22-01-2008 17:17
yargılama giderleri nizar Meslektaşların Soruları 6 18-12-2007 10:07
Yargılama Usulü Hk. tarlak Hukuk Soruları Arşivi 4 19-09-2005 12:01


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02655792 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.