Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Kazası Tespit Davasında Zamanaşımı

Yanıt
Old 17-02-2010, 15:22   #1
emran

 
Varsayılan İş Kazası Tespit Davasında Zamanaşımı

Müvekkil şirket aleyhine açılan iş kazası nedeniyle tazminat davasında davanın kabulüne karar verildi.Kararın temyizi sonucunda Yargıtayca davaya konu edilen olayın iş kazası olup olmadığının tespiti için, mahkemece davacıya iş kazası tespit davası açması için bir önel verilmesi için dosya bozuldu.Bunun üzerine davacı vekili 17.09.2008 tarihinde iş kazası tespit davası açtı. Olay tarihi ise 22.07.1998. Bu durumda zamanaşımı süresi dolmuş olmuyor mu? B.K daki 125 göre her davanın 10 yıllık zamanaşımı süresine tabi olduğunu düşünürsek, bu süre dolduğundan, açılan iş kazası tespit davasının zamanaşımından reddine karar verilmez mi?
Old 17-02-2010, 15:55   #2
Nusret

 
Varsayılan

Eğer iş kazası ölümlü değil de yaralanmalı bir iş kazası ise, bu kazaya bağlı maddi ve manevi tazminat davası açmada zamanaşımı süresi kazanın olduğu tarihten itibaren değil, maluliyetin belirlendiği tarihten itibaren başlar.
Old 17-02-2010, 20:48   #3
emran

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Nusret
Eğer iş kazası ölümlü değil de yaralanmalı bir iş kazası ise, bu kazaya bağlı maddi ve manevi tazminat davası açmada zamanaşımı süresi kazanın olduğu tarihten itibaren değil, maluliyetin belirlendiği tarihten itibaren başlar.
Açılan tazminat davsında sorun yok. zaten bu dava karara çıktı ve bu kararı temyiz ettik ancak, yargıtay tarafından bu davanın karara bağlanabilmesi için davacı tarafından dava konusu edilen olayın iş kazası olduğunun tespiti için sgk ve davalı işveren aleyhine tespit davasının açılması için önel verildi. önel verilen dava için zamanaşımı süresinin geçip geçmediğine ilişkindi sorum. Yani iş kazası tespit davalarında da zamanaşımı süresi 10 yıl mıdır?
Old 18-02-2010, 16:50   #4
mantis

 
Varsayılan

İş kazası temelde bir "sözleşmeye aykırılık" halidir. İşverenin işçi ile arasındaki akdi ilişkiden kaynaklanan gözetim yükümlülüğüne aykırı davranması sonucu iş kazası adı verilen özel bir sözleşmeye aykırılık hali ortaya çıkmaktadır.

Bu noktadan hareketle kazanın iş kazası olduğunun tespiti amacıyla ikame olunacak dava da m.125 gereği 10 yıllık zamanaşımı süresine tabidir.

Burada benim aklıma takılan nokta şu oldu, "bu davanın karara bağlanabilmesi için davacı tarafından dava konusu edilen olayın iş kazası olduğunun tespiti için sgk ve davalı işveren aleyhine tespit davasının açılması için" verilen önel içinde tespit davasının ikame edilmesi halinde açılan davanın 10 yıl geçtikten sonra açılmış olması nedeniyle def'i ileri sürüldüğünde, ortada yeni bir talep olduğundan bahisle def'i kabul görür mü?

Yoksa aynı olay nedeniyle daha evvel ve süresi içinde açılmış bir davanın varlığı göz önüne alınarak, dava açılması ile zamanaşımı kesilmiştir, verilen önel de hakim işlemidir, son olarak bu karar ile süre tekrar işlemeye başlamıştır mı denilir?

Bana kalırsa, ikinci seçenek ağır basıyor.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Menfi Tespit/ Zamanaşımı Av.Günar Meslektaşların Soruları 9 26-05-2016 15:34
iş kazası zamanaşımı avzafer42 Meslektaşların Soruları 9 15-01-2010 15:01
iş kazası tespit davası ayzek11 İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Çalışma Grubu 1 01-08-2009 13:29
Bağ-Kur Kanunu ve Hizmet tespit davasında zamanaşımı hukukcu15 Meslektaşların Soruları 5 27-02-2008 11:47
Tespit-Maddi Hasarlı Trafik Kazası av_ser Meslektaşların Soruları 4 29-01-2008 10:53


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03148603 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.