Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İnfaz Edilmiş Dosyadan Para İadesi

Yanıt
Old 02-02-2010, 14:49   #1
Turaney

 
Varsayılan İnfaz Edilmiş Dosyadan Para İadesi

Arkadaşlar, buna benzer bütün konuları okudum ama açılması gereken davayı bir türlü belirleyemedim.
BU KONUDA YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM..

Müvekkil maaş haczi ile dosyaya yapılan ödemlere rağmen faiz hesaplamasındaki yanlışlıktan borcun sürekli arttığını fark ediyor ancak alacaklı taraf biz talep açamadan alacağının kalmadığına ilişkin bir yazı ile dosyayı infaz ediyor.

Şimdi dosya derdest olmadığından fazla ödemelerin iadesi için talep açamıyoruz.

Müvekkil bana gelene kadar ödemeler dikkate alınmadan dosya kapak hesabı yapılmıştır diye dava açmış dilekçesinde avans faiz oranlarının yanlışlığını belirtmeyi unutmuş, hakim yine de ek raporla dönem dönem dogru faiz oranları ile hesaplama yapılmasını istemiş bilirkişiden, müvekkil ilk raporu görüp aleyhe diye davaya katılmamış dava takipsizlikten düşmüş 2 hafta önce.

Hakim dilekçede talep olmaksızın avans faiz oranlarına ilişkin olarak böyle bir karar verebilir mi ? Ya da bizim talebi genişletmemizin bir yolu var mı?

10.04.2009 dan beri fazla ödeme yapılmış. İade için hangi davayı açmak gerekir?
Old 02-02-2010, 16:28   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

 
Varsayılan

Mahkeme kararına gerek bulunmadığı Kanunda özel olarak belirtilen hallerden biri de İcra ve İflas Kanunu'nun <Fazla verilen paranın geri alınması> başlıklı 361. maddesidir. Bu hüküm, <İcra dairelerince borçludan fazla para tahsil olunarak alacaklıya verildiği yahut yanlışlıkla bir tarafa para tediye olunduğu hesap neticesinde anlaşılırsa verilen para ayrıca hükme hacet kalmaksızın o kimseden geri alınır.> şeklinde emredici bir düzenlemeyi içermektedir.

Belirtilmelidir ki; 361. madde hükmü, ilamlı veya ilamsız tüm icra takiplerinde, her ne sebeple olursa olsun, borçludan fazla para tahsil edilen her durumda uygulama yeri ve alanı bulunan, özel bir hükümdür. Buna göre, icra daireleri, hesaplama sonucunda fazladan tahsil edildiği ortaya çıkan tutarları, ayrı bir mahkeme hükmüne gerek olmaksızın, borçluya geri vermekle yükümlüdürler.

Açıktır ki, burada, icra müdürüne kanun tarafından verilmiş, özel bir görev ve daha da önemlisi cebri icra gücünün kullanılması kapsamındaki bir yetki söz konusudur: İcra Müdürü, dayanağı ve şekli ne olursa olsun, girişilmiş bir icra takibinde, borçludan tahsil edilen paranın, tahsili gerekenden daha fazla olduğunu hesap sonucunda belirlediği durumlarda, cebri icra gücünü kullanarak, fazla tahsilatı borçluya geri verecektir.
Siz İcra dosyasına talepte bulunun, talebiniz reddedilir ise şikayet yoluna başvurarak daha kısa sürede sonuç alabilirsiniz.
Davayı yenileyerek de sonuç alabilirsiniz. Davayı görmekte hukuki yararınız mevcuttur. Avans faiz oranlarının bilirkişi raporunda yanlış uygulanmış olmasını dile getirmek iddiayı genişletmek değildir.Çünkü hakim hukuku kendiliğinden uygulamlak zorundadır.
İYİ ÇALIŞMALAR, KOLAY GELSİN
Old 02-02-2010, 16:42   #3
Turaney

 
Varsayılan

Şenel Bey öncelikle teşekkürler cevabınız için dosya infaz olmuş durumda bu haliyle talep açmam mümkün müdür?
Old 02-02-2010, 21:25   #4
Av.Şenel DELİGÖZ

 
Varsayılan

Pek tabi mümkündür. Dilekçe ile başvurun, red halinde şikayet davası açın İcra Hukuk Mahkemesine.
Old 03-02-2010, 08:15   #5
radikal

 
Varsayılan

İcra dosyasındaki yanlış hesaplama nedeniyle alacaklıya yapılan fazla ödemeyle ilgili olarak icra dosyasına dilekçe ile başvururak yeniden hesaplama yapılmasını ve eğer ki fazla ödeme yapıldığı yeniden yapılan hesaplamada anlaşılırsa İİK.361.md. gereğince fazla ödemenin alacaklıdan istenilmesini talep edin. Şayet icra müdürlüğü talebinizi reddeder ise icra mahkemesine başvurarak kararın kaldırılmasını isteyin, bu durumda icra mahkemesi dosya hesabının yeniden yapılmsası için bilirkişiye tevdi edecektir. Dosyanın işlemden kaldırılmış olması talepte bulunmanıza engel değildir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İcra Müdürünün Re'sen Borçluya Para İadesi Godfather Meslektaşların Soruları 10 15-06-2009 19:28
Karşılıksız Çek - İnfaz - para cezası alperyldrm Meslektaşların Soruları 11 19-09-2008 21:42
Karşılıksız Çek-Para Cezası- Yargılamanın İadesi av.buğra Meslektaşların Soruları 1 04-04-2008 16:05
İdari Para Cezasının İadesi... av.knel Meslektaşların Soruları 5 06-12-2007 18:59
Usulsüz Tebligattan Sonra İdari Para Cezası/ Yargılamanın İadesi zirekli2003 Meslektaşların Soruları 0 19-06-2007 14:17


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04627204 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.