Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

davadan feragat ve sonuçları ACİL!

Yanıt
Old 18-01-2010, 12:44   #1
av_cagri

 
Varsayılan davadan feragat ve sonuçları ACİL!

İhtiyati tedbir talepli açılan muvazaa nedeniyle takibin taliki davasından tedbir kararı alınamayınca feragat edilmiş ancak muvazaa iddiamızı destekleyen yeni olayların ortaya çıkması neticesinde yeniden dava açılmış ve tedbir kararı alınmıştır. ardından muvazaa işlemini gerçekleştiren taraflar, dolandırıcılıktan şikayet edilmiştir. şu aşamada
1. ikinci dava feragat nedeniyle kesin hüküm gerekçesiyle reddedilir mi ?( yeni olayların ortaya çıkmış olması halinde dahi)
2. birinci davadan feragatın ceza şikayetimize etkisi olur mu ?
bu konularda tecribeleri ve yargıtay kararları olan meslektaşların desteğine ihtiyacım var...
Old 18-01-2010, 15:01   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

 
Varsayılan

Bilindiği üzere; davayı geri almada (davacının takibinden vazgeçilmesinde) davacı talep sonucundan (yani dava konusu yaptığı hakkından) vazgeçmemekte (feragat etmemekte) sadece davasını geri almakta ve onu ilerde tekrar açabilme hakkını saklı tutmaktadır. Oysa feragatte davacı dava konusu yapmış olduğu haktan feragat etmektedir.

Davacı feragat etmiş olduğu davayı tekrar açamaz; açarsa davalının kesin hüküm itirazı ile karşılaşır ve dava reddedilir.(HUMK.95/1-237) Bundan başka davadan feragat davalının muvafakatine (rızasına) bağlı olmadığı halde, davacının davayı alabilmesi için davalının rızası şarttır.(HUMK.185/1)
Somut olaya bu ilkeler ışığında bakıldığında önceki davadaki beyanınız davadan feragat anlamında olmayıp, davanın yeniden açılacağı anlamını taşımakta ise sorun yoktur.
Ancak, beyanınız feragat niteliğinde ise bu kez kesin hüküm itirazı ile karşılaşırsınız.Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun 237. maddesi gereğince kesin hükümden söz edilebilmesi için davanın taraflarının, konusunun ve sebeplerinin aynı olması ve tarafların karşı karşıya gelmesi gerekir. Dava konusu olayınızda dava sebebi yine muvazaadır. Vakıaların farklı olması sonucu değiştirmez. Bu nedenle davanızın kesin hüküm nedeni ile reddedileceği kanısındayım. Çünkü önceki dava sebebi ile şimdiki dava sebebi aynıdır.
Ceza davası nitelikle dolandırıcılık ise davadan feragat ya da şikayetten vazgeçme sonucu etkilemez. Basit dolandırıcılık ise şikayetinizden vazgeçmediğiniz sürece hukuk davasından feragatin ceva davasını etkilemeyeceği kanısındayım.
KOLAY GELSİN
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
takipsiz kalmış davadan feragat oznuruslu Meslektaşların Soruları 1 01-10-2009 12:36
Davadan feragat avukat1980 Meslektaşların Soruları 4 22-09-2009 12:09
davadan vazgeçme veya feragat zeliha ert Meslektaşların Soruları 2 24-01-2009 19:43
Düşen Davadan Feragat iussy Meslektaşların Soruları 1 18-01-2008 15:08
Davadan Feragat Melahat Hukuk Soruları Arşivi 1 01-03-2002 20:55


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02586889 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.