Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmada kadının hakları

Konuyu Kilitleyin
Old 07-01-2010, 09:08   #1
Konuk

 
Varsayılan boşanmada kadının hakları

Ben 05 temmuz 2008 de evlendim
ancak evlendiğimden beri eşimle bir türlü uyuşamadık hep sorunlar yaşadık , çok kavgalarımız oldu ,
onunla aynı evde kalmaktan çok bunaldım ve 18.kasım 2009 tarihinde annemler geldim , şimdi annemlerde kalıyorum yaklaşık 2 aydan beri
eşimle ayrılmam durumunda benim haklarım ne olacak
beraber dayayıp döşediğimiz bir evimiz var , ev kira ,
ama eşyaları ortak almıştık
beraber biriktirdiğimiz bir banka hesabımız var onun adına
ve düğünde takılan taklıar var
bunlar arasındaki paylaşım nasıl olacak
benim burdan hak sağlamam için ne yapmam gerekir
davayı ilk ben mi açmalıyım yoksa o mu
Old 07-01-2010, 11:12   #2
av.araf

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı
Boşanma davasını diğer eşe göreğe daha az kusurlu ya da kusursuz eşin açması davanın kabul edilmesi anlamında önemlidir.Yaşadığınız kavgalar ve evliliğin sizin açınızdan çekilmez hale geldiğinde eşinizin daha çok kusuru olduğunu düşünüyorsanız boşanma davasını Sizin açmanızda herhangi bir engel yoktur.

Evlilik birliğinde almış olduğunuz eşyalar her iki eşinde ortak katılımı ile alınmışsa bu eşyalar mal paylaşımına konu olacağından kesinleşmiş bir boşanma davası ya da ayrılık kararının verilmesinin ardından malların ve paraların paylaşımına ilişkin dava açabilirsiniz.
Sizin kişisel kullanımınıza tahsis edilmiş eşyaları ise bir dava açmaksızın almanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.Ancak söz konusu paraların eşiniz tarafından çekilmesini engellemek amacıyla boşanma davası açmış olduğunuz mahkemeden banka hesaplarına tedbir konulmasını talep edebilirsiniz.
Düğünde tarafınıza takılan altın ve ziynetler şahsi mallarınız olduğundan eşinizin bunun üzerinde bir hak iddia etmesi söz konusu değildir.Ancak bu eşyalar eşiniz tarafından bozdurulmuş ya da alınarak geri verilmemişse ziynet eşyalarının iadesini ya da bedellerinin tazminini de talep edebilirsiniz.

Boşanma ile uğrayacağınız maddi ve manevi zararın tazmini için boşanma davası ile birlikte tazminat talep edebilir ve nafaka talebinde bulunabilirsiniz.

Bu hususlarda bir avukattan hukuki destek almanızı tavsiye ederim ancak ekonomik durumunuzun uygun olmaması halinde bulunduğunuz il barosuna başvurarak kendinize ücretsiz bir avukat atanmasını talep edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
anlaşmalı boşanmada kadının hakları Kon Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 11-11-2009 20:50
Boşanmada söz kadının Y£LİZ Hukuk Haberleri 0 04-03-2007 14:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09847903 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.