Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadın Ticareti

Yanıt
Old 04-02-2006, 18:20   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan Kadın Ticareti

Mağdur Kadınlar 3.6 Milyar Dolar Kazandırıyor

Türkiye'de insan ticaretine mağduru kadınların çoğu eski Sovyet ülkelerinden geliyor. Lindstrom; 2005 raporunu açıklarken yeni politikalar üretilmesi gerektiğini söyedi: " Bu kadınlar hayat kadını değil. Aileler ve toplumlar büyük bedel ödüyor." dedi.

BİA Haber Merkezi
01/02/2006 Ayşe DURUKAN ayse@bianet.org

BİA (iSTANBUL) - Uluslararası Göç Örgütü (IOM) "2005: Türkiye, İnsan Ticareti ve Eğilimler" adlı bir rapor yayımladı.

IOM Misyon Şefi Marielle Sander Lindstrom'un ilk olarak "Medeniyetler İttifakı'nda Kadın" kongresine sunduğu raporun en önemli bulgularından birinin; insan ticaretinden elde edilen yasadışı gelir oldu.

Lindstrom, yılda bir milyar doların döndüğü insan ticaretinin organize bir suç olduğunu ve devletlerin istismarı önleyen çalışmalar yapması gerektiğini söyledi.

Lindstrom: İnsan kaçaklığı mağduru her üç kadından biri anne

İnsan kaçakçılığı mağdurlarının ekonomik nedenle göç eden kadınlardan oluştuğuna dikkat çeken IOM Misyon Şefi Lindstrom, Türkiye'de geçen yıl yürütülen ticaretiyle mücadele ile ilgili bilgilendirme kampanyasını anlattı.

IOM Misyon Şefi Lindstrom; "İnsan ticareti, sadece Türkiye'de insan ticaretine maruz kalan kadın ve kızları değil, aynı zamanda geride bırakmak zorunda kaldıkları çocukları ve aileleri de etkiliyor. Aileler ve toplumlar çok büyük bir bedel ödüyor." dedi

Lindstrom, "2005: Türkiye, İnsan Ticareti ve Eğilimler" adlı bir raporunda Türkiye'de insan ticaretine maruz kalan her üç kadından birinin anne olduğunu ortaya ve 2005 yılında 469 kişinin insan ticareti mağduru olarak belirlendiğini açıkladı:

"Ancak bu sayının, Türkiye'de insan ticareti mağduru olan toplam kişi sayısının çok daha küçük bir bölümünü oluşturduğu tahmin edilmektedir. Türkiye'de insan ticaretine maruz kalan kadın ve kızların, yüzde 60'ı Moldova ve Ukrayna'dan olmak üzere, çoğu eski Sovyet ülkelerinden gelmektedir."

Türkiye insan kaçaklılığını önlemek için lider rolünde

Lindstrom "Türkiye bir kez daha, insan ticaretinin sadece kişiler üzerinde değil, aynı zamanda tüm toplumlar üzerindeki etkisine de dikkat çekerek, bölgede insan ticaretiyle mücadelede lider rolünü üstlenmiştir".

Filipinler hem döviz girdisi sağladı; hem de istismarı önledi

IOM Türkiye Misyon Şefi Lindstrom, insan ticareti mağduru kadınların kesinlikle hayat kadını olmadığını vurgulayarak, "Bu kadınlar istekleri dışında cinsel ilişkiye girmeye ya da çalışmaya zorlanıyor. Onlar modern çağın köleleri. Çocuklarına bakabilmek için kazanç bulmaları gerektiğinden, insan ticareti açısından daha büyük risk altındadır" dedi.

Filipinler'in ekonomik göçü teşvik ettiğini belirten Lindstrom, raporu açıkladığı konferansta Filipinler örneğinden yola çıkarak çözüm önerisi getirdi:

"Filipinler bu tip göçü destekliler ve göç eden vatandaşlarını koruyor. Böylece hem döviz girdisi sağlıyor, hem de istismarı önlüyor. Bu nedenle diyalog çok önemli. Diyalog olmayan politikalar işe yaramıyor. Göç bir fırsattır ama istismara çok açıktır."

IOM raporunun sonuçları

IOM, 2005'te, Türkiye'de 243; Türkiye'den ülkelerine geri gönderilmiş ise 226 kadının tespit edildiği açıkladı. Raporda dikkat çeken olgular ise şöyle oldu.

* insan ticaretine mağdur olan kadınlar Ukrayna (yüzde 31), Moldova (yüzde 29), Rusya (yüzde 13), Kırgızistan (yüzde 8), Romanya (yüzde 5), Özbekistan'dan (yüzde 5) geliyor.

* İnsan ticaretinin merkezi haline gelen ve mağdurların tespit edildiği şehirler İstanbul (yüzde 33), Antalya( yüzde 25), Ankara (yüzde 16), Mersin (yüzde 5).

* İnsan kaçakçılığı mağdurlarının günde 15 - 30 kez ilişkiye girmek zorunda bırakılıyor,

* Mağdurlar kendisini çalıştıranlara günde yaklaşık İki bin 250 dolar, bir yılda da 765 bin dolar kazandırıyor.

* Türkiye'de 2005'te belirlenen 469 mağdurun üzerinden sağlanan gelir 360 milyon doları bulurken, toplam mağdur sayısının bunun 10 katı olduğu öngörüsüyle, insan ticaretinden yaklaşık 3.6 milyar dolarlık yasadışı gelir elde ediliyor.

* Rapora göre; mağdurları, insan ticaretinin ağına yüzde 74 oranında kendi ülkelerinin vatandaşları sokuyor. Ticareti yönetenlerin yüzde 9'u Türk, diğerleri ise Rus.

* Mağdurların yüzde 40'ı çocuk sahibi ve onların bakımı nedeniyle sosyo -ekonomik baskı altındadır.

* Türkiye'ye getirilen mağdurların çoğunluğu (yüzde 55) 18 - 24 yaş arasındaki kadınlardan seçilirken; yüzde 24'ü 25 - 30 yaş arasından; yüzde 3'ü de 14 - 17 yaş arasından seçiliyor.

* Mağdurların yüzde 7'si üniversite yüzde 28'i lise; yüzde 50'si ise ortaokul mezunu.

* Mağdurların üçte biri üreme organları hasar gördüğü için bir daha asla anne olamama tehlikesi altında bulunuyor; yüzde 36'sında cinsel yolla bulaşan hastalıklar; yüzde 8'inde beyin hasarı gözleniyor.(AD)
Old 11-02-2006, 21:35   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

'Türkiye'deki annemi geri getirin'

Türkiye'deki kadın ticaretinin önüne geçebilmek için dünya genelinde kampanya başlatan Uluslararası Göçmenlik Örgütü, bu sloganı seçti

MEHMET ÇİFTÇİ Madrid DHA

Uluslararası Göçmenlik Örgütü (IOM), Türkiye'de her yıl 5 bin kadının fuhşa zorlandığını belirterek, kadın ticaretinin önüne geçebilmek için dünya genelinde bir dizi kampanya başlattı. Yüzde 60'ı Ukrayna ve Moldova kökenli olan bu kadınların üçte ikisinin 18-24 yaşlarında ve anne olduğunu belirten IOM, kampanyanın sloganını da şöyle açıkladı: "Türkiye'deki annemi geri getirin."

469 kadına ulaştılar
IOM Türkiye Masası Şefi Marielle Sander Lindström de "Türkiye'de sekse zorlanan 'kadın kölelerin' oranının endişe verici boyuta ulaştığını" söyledi. Türkiye'de iş bulmak isteyen Doğu Avrupa kökenli kadınların mafyanın eline düştüğünü kaydeden Lindström, çoğunun da çocuklarını ülkelerinde bırakmış anneler olduğunu belirtti.
Türkiye'de 2005'te 469 kadının tacirlerin elinden kurtarılarak ailelerine teslim edildiğini kaydeden Lindström, her yıl 5 bine yakın kadının hayat kadınlığına zorlandığını vurgulandı.

'Arayın, sizi kurtaralım'

UTKU ÇAKIRÖZER Ankara
Moldova Dışişleri Bakanı Andrei Stratan, Moldovalı kadınları kandırarak Türkiye'de seks sektöründe zorla çalıştıran mafya gruplarıyla devlet seviyesinde mücadele edileceğini açıkladı. Stratan, Türkiye'de seks kölesi haline getirilen vatandaşlarına Milliyet aracılığıyla "Arayın, sizi kurtaralım" mesajını iletti. Ekonomik nedenlerle mağdur olarak fuhuş mafyasının eline düşen Moldovalı kadınlara seslenen Stratan, "Türkiye ve Moldova size yardıma hazır. Kurtulmak için Türkiye'deki diplomatik temsilciliklerimize başvurmanız yeterli" dedi.

Milliyet
Old 25-04-2006, 19:32   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Türkiye seks kölesi ticareti merkezinden biri

ANKA-A.A

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin (UODC) raporuna göre, Türkiye insan kaçakçılığında ve seks kölesi ticaretinde "hedef ülke noktası" konumunda bulunan 10 ülkeden biri oldu.

UNODC’nin yayınladığı aporda, insan tacirlerinin kaçırdıkları insanları en çok Belçika, Almanya, Yunanistan, İsrail, İtalya, Japonya, Hollanda, Tayland, Türkiye ve ABD’ye getirdikleri vurgulandı.
Türkiye’nin insan kaçakçılığı konusunda "Yüksek seviyede geçiş ülkesi" olduğu da belirtilen raporda, ülkenin ayrıca kaynak ülke olarak "orta seviyede" olduğu ifade edildi.
Rapora göre Türkiye’ye en çok Bulgaristan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Rusya Federasyonu ve Ukrayna’dan kaçak insan getiriliyor.
GETİRİLENLERİN ÇOĞUNLUĞU SEKS KÖLELERİ
İnsan kaçakçılarının Türkiye’ye getirdikleri kişilerin profilini de inceleyen UNODC’ye göre, insan tacirlerinin kurbanlarının büyük oranda kadınlar olduğu görülüyor. Aynı şekilde reşit olmamış küçük kızların da Türkiye’ye kaçırıldığı vurgulanıyor.
İnsan ticareti mağduru yetişkin erkeklerin ve erkek çocukların oranının daha düşük olduğu vurgulanan raporda, insan tacirlerinin kurbanlarını çoğunlukla seks kölesi olarak çalıştırdığı, zorla işgücü olarak kullanma da görülmesine rağmen bu sayının seks kölelerine göre çok daha düşük olduğunun altı çizildi.
Raporda ayrıca, Türkiye’de 2005 yılı içinde 360 kişinin insan ticareti suçu işledikleri gerekçesiyle yargılandığı belirtildi
DÜNYA GENELİNDE DE KURBANLARIN ÇOĞU KADIN
UNODC’nin raporuna göre dünya geneli incelendiğinde de insan tacirlerinin asıl mağdurlarının kadınlar olduğu görülüyor. Dünyada insan tacirleri tarafından mağdur ediler her 100 kişiden 77’sinin kadın, 14'ünün çocuk ve 9’unun erkek olduğu bildiriliyor.
Aynı şekilde dünya genelinde insan tacirlerinin elinde bulunan her 100 kişiden 87’si seks kölesi, 28’i ise zorunlu işçi olarak kullanılıyor.
SAYILARI MİLYONLARI BULUYOR

UNODC Direktörü Antonio Maria Costa da “Kaçakçılıkla mücadele çabaları, bazı ülkelerin bu olaydan etkilendiğini kabul etmemesi yüzünden, belli verilerin eksikliği engeline takılmaktadır. Yetkililerce sistematik bir tebliğ sisteminin olmayışı gerçek sorun oluşturmaktadır ve mücadelenin şimdiye kadar neden koordine edilemediğini, etkisiz kaldığını açıklamaktadır” dedi.

Costa, bu nedenle dünyada kaç kişinin kaçakçılık kurbanı olduğunu saptamanın çok zor olduğunu, ancak bu sayısının kesinlikle milyonlarla ifade bulduğunu belirterek, “Esaretin bu türünün 21. yüzyılda hala varolması hepimiz için bir utançtır” diye konuştu.

UNODC, insan kaçakçılarına karşı güçlendirilmiş bir mücadele için uluslararası işbirliği talebinde bulundu ve bu insanların daha iyi korunmasını sağlamak amacıyla insan kaçakçılığı kurbanları tarafından üretilen hizmet ve mallara talebin azaltılmasını istedi.
Old 01-05-2006, 21:38   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Kaçırılan Kadın ve Çocuklara "Alo 157"
ABD'nin finanse ettiği Uluslararası Göç Örgütü tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye, insan ticaretinde, özellikle kadın ve çocukların cinsel sömürü aracı olarak kaçırılarak, kullanılmasında bir geçiş noktasıdır" denildi.

BİA (Ankara) - 1991 yılında, Körfez Savaşı sonrasında Türkiye'de ilk ofisini açan Uluslararası Göç Örgütü (IOM), özellikle Moldova, Ukrayna ve Romanya gibi ülkelerden, çalışmak amacıyla Türkiye'ye getirilerek, zorla alıkonulan kadınların bulunduğuna işaret ediyor.

"Alo 157 Acil Yardım Hattı"nın bu amaçla açıldığı üzerinde durulurken, bu çerçevede yürütülen kampanyayla, kadın ve çocuklara tıbbi, psikolojik ve doğrudan destek sağlandığı belirtiliyor.

"Sayı bilinenin çok üzerinde"

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) temsilcisi Selin Ünal, "157 Mağdur Hattı"nı tanıtırken, IOM'un, modern kölelik olarak adlandırdığı insan ticaretini önlemek adına Türkiye hükümetiyle işbirliğine gittiğini söyleyerek, şöyle ekledi:

"Mağdurlar için Türkçe, İngilizce, Romence hazırlanan broşürlerle tanıtılan bu hattın ABD tarafından finanse edilen yıllık 700 bin dolarlık bütçesi bulunmaktadır. Haftanın yedi günü 24 saat 'Alo 157' hattını arayan mağdur karşısında bulacağı IOM görevlisi tarafından anında polis veya jandarmaya yönlendiriliyor".

Atatürk Havalimanı, Antalya ve Trabzon Havalimanı olmak üzere sınır kapılarında başlatılan bu kampanya sonucunda, geçen yıl Türkiye'de insan ticareti mağduru, 266 kişiye ulaşıldığı vurgulanıyor.

IOM tarafından işletilen "Alo 157" yardım hattının, Kasım ayından itibaren bir Türkiye merkezli sivil toplum örgütüne devredileceği ve kampanyanın Doğu Avrupa ve eski Sovyet ülkelerinde de tanıtılacağı açıklanıyor.

"Alo 157" hattının aynı zamanda vize ve göçmenlerin ülkelerine dönüşleri konusunda da yardım edeceği ifade edilirken, Türkiye'nin, insan ticareti mağduru için gidilecek ülkelerin başında geldiğinin dikkat çekildiği açıklamada, "Tesbit edilen mağdur sayısı sanılanın üzerindedir" denildi.

Türkiye durak noktası

Türkiye'nin özellikle cinsel sömürü amacıyla kaçırılan kadın ve çocukların, bir geçiş noktası ve son durak olduğu açıklanarak, Türkiye'deki insan kaçakçılığı kurbanlarının çoğunun özellikle Moldova, Ukrayna, Rusya, Azeybaycan, Kırgızistan, Gürcistan, Romanya, Kazakistan, Özbekistan ve Belarus'tan geldiği ifade ediliyor.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) temsilcisi Selin Ünal, 2005 yılının ilk beş ayında, 81 yabancı uyruklu kadının fuhuş sektöründe çalıştırılmak üzere Türkiye'ye kaçırıldığını tespit ederken, bu sayının sadece örgütün ulaşabildiği kadınların sayısı olduğunu belirtiliyor.

Çok daha fazla kadının, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan getirildiği, pasaportlarına el konularak zorla çalıştırıldığı iddialar arasında.

Türkiye-IOM işbirliği

Türkiye ile Uluslararası Göç Örgütü (IOM) arasında 1991 yılındaki Körfez Savaşı sonrasında yapılan işbirliğinde, insan ticaretini önleme, kanun uygulayıcıların eğitimi ve insan ticaretine maruz kalanlara doğrudan yardım edilmesi yoluyla insan ticaretinin önüne geçilmesi hedefleniyordu.

Bu proje kapsamında potansiyel insan ticareti mağdurları sınır geçişlerindeki kilit noktalarda bilgilendiriliyor.

IOM, acil durumlarda yardım, mültecilerin yeni bir ülkeye yerleştirilmesi, gönüllü geri dönüşlere yardım, göçmen sağlığı, para gönderme ve yasal göç seçeneklerinin desteklenmesi gibi alanlarda faaliyet gösteriyor.

Merkezi İsviçre'nin Cenevre şehrinde bulunan, hükümetler arası bir kuruluş olan IOM, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerden toplam 109 üye devletten oluşuyor.(AD/EÜ)

--------------------------------------------------------------------------------
BİA Haber Merkezi
07/06/2005
--------------------------------------------------------------------------------
Old 01-05-2006, 21:48   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Alıntı:
İnsan ticareti nedir?


İnsan ticareti yasalara aykırı bir fiil olmakla kalmayıp uluslararası yasa ve insan hakları protokollerinin de ihlali anlamına da gelir. Genellikle çok iyi örgütlenmiş suç ağlarına mensup suçlular tarafından yürütülür. İnsan tacirleri, mağdurları kendi ülkeleri içinde bir yerden diğerine aktarırlar, çoğu zaman da uluslararası sınırlardan geçirirler. Daha sonra mağdurların en temel özgürlükleri ellerinden alınır, eşya gibi satılırlar ve hem seks köleleri olarak hem de diğer işlerde zorla çalışmaya zorlanırlar. Kurbanlara rutin olarak tecavüz edilir, işkence ve şiddete maruz bırakılırlar.

Alıntı:
Fuhuş ve insan ticareti arasındaki fark nedir?
İnsan ticaretinin mağdurları - kızlar, kadınlar, erkekler ve oğlan çocukları - köledir. Çoğu zaman ölümle tehdit edilerek, kendi rızaları dışında para karşılığında erkeklere cinsel hizmetler sağlamak zorunda bırakılırlar. Ücretler, doğrudan sahiplere aktarılır ve mağdurlara hiç bir şey verilmez. İnsan tacirleri, çoğu zaman kadınları fahişe olarak yurtdışında çalışmaya ikna ederler, bu durum kadınların rızası ile oluşmuş gibi görünse de, kurbanlar en sonunda köle haline gelir ve şiddete maruz kalırlar. Buna karşın, fuhuş bir kadının para karşılığı vücudunu satması ve kârı kendine saklamasıdır. Hayat kadınları köle olmayıp insan tacirlerinin kontrolü altında değildir.

Alıntı:
İnsan ticaretinin mağdurları suçlu mudur?
Hayır. Onlar yurtdışına gitmeleri için kandırılmış insanlardır. Onlara yalan söylenmiştir. Çoğu zaman da paraları ellerinden alınmıştır. Cinsel hizmetler sağlamak ve diğer işler yapmak zorunda bırakıldıkları için onlar suçlu değil mağdurlardır.

Alıntı:
Kimler risk altındadır?


En çok risk altında olan grup, 16 ila 24 yaş arasındaki kadın ve kızlardır. Genelde eğitim seviyesi düşük olan bu kadın ve kızların iyi bir iş sahibi olma umutları yoktur. Bu insanlar, genellikle eski Sovyetler Birliği'nin çok fakir köylerinde yaşar ve evlerinde su bile yoktur. Daha iyi bir yaşam bulma umutları yok denecek kadar azdır. Çoğu en az iki çocuk sahibidir ve ailelerini geçindirebilmek için iş aramaktadırlar. Bu kadınlar ve kızlar, kendilerini iyi bir iş ve daha iyi bir hayat vaatleri ile kandıran insan tacirleri için kolay hedef olmaktadırlar. İnsan tacirleri, zor kullanarak, yalan ve yolsuzluğa başvurarak, baskı uygulayarak, güçsüzleri, muhtaçları ve korumasızları avlamaktadır.


Alıntı:
İnsan ticareti mağduru kız ve kadınların başlarına neler gelir?
Evlerine geri dönen mağdurlardan edinilen bilgilere dayanarak, mağdurların itaat etmelerini sağlamak için tacirlerin her türlü gözdağı verme yöntemini kullandıklarını biliyoruz. Mağdurlar, suçluların istediklerini yapmadıkları taldirde en canice ve insanlıktan uzak aşağılama ve korkutma yöntemleri ile karşılaşmaktadırlar. Bunların arasında tecavüz, işkence, ölüm tehdidi, dayak, hapsetme ve aç bırakma bulunuyor. Hamile kadınlar, rutin olarak cinsel ilişkiye zorlanmakta ve bebekleri doğumdan sonra öldürülmektedir. İnsan ticareti mağdurları modern köleler olarak defalarca satılır. Bu satışlarda 200 ila 20,000 dolar ve üzeri miktarlar el değiştirebiliyor.


Alıntı:
Bu kaynak ülkeleri nelerdir?
Türkiye'de getirilen insan ticareti mağduru kız ve kadınların çoğu eski Sovyet bloğundan geliyor. Ortalama günlük ücretin 1 doların altında olduğu Moldova gibi yoksul ülkelerden de geliyorlar. Yoksulluk, onların bir çıkış noktası aramasına yol açıyor. Türkiye, insan tacirleri tarafından zenginlik ve fırsatla dolu bir ülke olarak gösteriliyor. Moldova, Ukrayna, Rusya ve başka ülkelerden kızlar ve kadınlar, Türkiye'de daha güzel bir yaşam vaat eden insan tacirleri tarafından kandırılıyor.


Alıntı:
Mağdurlar nasıl angaje edilmektedir?Tacirler, genellikle çok iyi organize olmuş büyük uluslararası ve mafya suç örgütleridir. Kurbanlarını,yurtdışında iş imkanlarını duyuran gazete ilanları yoluyla veya kurbanlara yalan söyleyerek onları kandıran yerel şahıslar yoluyla avlarlar. Mağdurları angaje eden bu şahıslar, onların arkadaşı veya mağdurların tanıdığı, onların güvenini kazanmış topluluk üyeleri de olabiliyor. Angajmanı, umutsuz kadınların güvenini kolayca edinebilen kadınların yaptığı da sıkça görülüyor. Her suç örgütünün, ev bulmaktan seyahat ayarlamaya kadar her türlü işi yapan 80 veya daha fazla mensubu olabiliyor. Genellikle sahte iş bulma şirketleri, seyahat ve manken ajansları söz konusudur.


Alıntı:
Mağdurların kaçması ne kadar zordur?
Kızlar ve genç kadınlar, genellikle özel apartman dairelerine, evlere ve mağdurların zorla çalıştırıldığı diğer mekanlara polis tarafından yapılan baskınlar sırasında ortaya çıkartılıyorlar. İnsan ticareti mağdurları kendi başlarına kaçmayı nadiren başarsa da, hapis tutuldukları ve başlarında sürekli birileri bulunduğu için bu sıkça gerçekleşmez. Kendilerine, kaçarlarsa öldürülecekleri veya ailelerinin öldürüleceği söylenir. Yerel polise giderlerse de, utanç verici bir şekilde sınır dışı edilecekleri söylenir. Kaçmayı başaranlar, son derece yoğun şiddete maruz kaldıkları için hayat boyunca psikolojik travma yaşıyorlar. Psikologlara göre bunların sadece yüzde 30'u tamamen normal bir hayat yaşayabilecek kadar iyileşiyor.
Alıntı:
Bir insan tacirini nasıl belirleyebilir ve nasıl yardımcı olabilirim?

Yasa uygulayıcıları ile birlikte çalışarak, insan tacirlerinin belirlenmesi ve durdurulması için yardımcı olabilirsiniz. Yurtdışında çalışmak üzere sahte pasaport ve vize öneren kişilere özellikle dikkat ederek işaretlerden bazılarını tanıyabilirsiniz. Tacirlerin eline düştüğünden şüphelendiğiniz bir kız veya kadın ile tanışırsanız, fiziksel suistimale dair işaretleri fark etmeye veya kendi rızaları dışında çalışmaya zorlandıkları konusunda bir ifade veya imada bulunup bulunmadıklarını dinlemeye özen gösteriniz. Eğer bir şahsın insan ticaretine maruz kaldığından şüphelenirseniz, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerden 155 polis ve 156 jandarma numaralarından ve 157 yardım hattından ücretsiz olarak arayabilir ve yardım isteyebilirsiniz.


Alıntı:
157 Yardım Hattı157 Yardım Hattı Nedir?


157 Yardım Hattı haftanın 7 günü, günün 24 saati hizmet vermektedir. Cep telefonları da dahil olmak üzere, Türkiye içindeki tüm telefonlardan 157 numarası aranarak bu hatta ulaşılabilir. Yardım hattı, insan ticareti mağdurlarının kurtarılmasına destek sağlanması amacıyla kurulmuştur. Hat, aynı zamanda insan ticareti riski altında bulunan bireylere, acil durumları içermeyen bir temelde bilgi sağlamaktadır. Bu, vizeler ve mağdur durumdaki göçmenlerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönmelerine ilişkin prosedürler ile ilgili bilgileri de içermektedir.
Alıntı:
Yardım Hattı Kim Tarafından İdare Edilecek?
Yardım Hattı şu an Uluslararası Göç Örgütü tarafından işletilmektedir. IOM yardım hattını Kasım 2005'e kadar işletecektir. Hattın işletimi daha sonra açık ihale prosedürü ile seçilecek vasıflı bir Türk sivil toplum örgütüne devredilecektir.
Alıntı:
Türkiye neden insan ticareti mağduru bireyler için bir yardım hattına ihtiyaç duyuyor?
Türkiye, insan ticareti mağduru bireyler için gidilecek yerlerin başında gelmektedir. 2004 yılında, icra makamları tarafından, Türkiye'de insan ticareti mağduru 266 kişinin kimlikleri teşhis edilmiştir. Bu rakamın, insan ticareti ile Türkiye'ye gelen kişilerin toplam sayısının küçük bir bölümünü yansıttığı düşünülmektedir. Bir Yardım Hattı'nın kurulması insan ticareti mağduru olan bu kişilerin kurtarılması ve korunmasına yönelik önemli bir adım olarak görülmektedir. İnsan ticareti alanındaki uzmanlar da, bir insan ticareti yardım hattının kurulmasının insan ticareti ile mücadeleye ilişkin ulusal ve bölgesel stratejilerin temel bir parçasını teşkil ettiğini uzun süre önce kabul etmiştir.
Alıntı:
Yardım Hattı Fiilen Nasıl Çalışıyor?
Operatörler hem acil durum kurtarma çalışmalarının koordinasyonu, hem de daha düşük aciliyetteki risklerde destek gösterme ile ilgili eğitim görmüşlerdir. Bir aramaya cevap verdiklerinde, bir tehdit ve risk değerlendirmesi yaparlar. Anahtar sorular: Arayan kişi yakın bir risk altında mıdır? Güvenli bir yere geçebilir mi? Büyük bir tehdit söz konusu olduğunda; operatörler kurtarma ve müdahale sağlanması için polis ile irtibat kurar. Yardım Hattı'nın başarılı bir şekilde işletilmesi, icra makamları ve topluluk temsilcileri arasında güçlü bir işbirliği olmasına bağlıdır.
Alıntı:
Yardım Hattı'nın tanıtımını yapmak için ne gibi adımlar atıyorsunuz
?


IOM, Türk Hükümeti ile yakın koordinasyon içinde, Doğu Avrupa, Türkiye ve Eski Sovyet Bloku'nun anahtar ülkelerinde birçok ülkeyi içeren bir tanıtım kampanyası yürütmektedir. Tanıtım kampanyası Türkiye, Ukrayna ve Moldova'da televizyon reklamlarını ve diğer reklamların yanında Türkiye'de pasaport eklerini içermektedir. Ukrayna'da, Crimea ve Odessa'daki Sivil Toplum Örgütleri kritik deniz ve hava limanlarında pasaport eklerini dağıtmaktadır. Bu, türünün birçok ülkeyi içeren ilk örneğidir.

http://www.countertrafficking.org/tr/faq.html
Old 08-05-2006, 21:00   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Üç yılda 583 kadın fuhuştan kurtarıldı

08/05/2006 RADİKAL - ANKARA - Türkiye\'de son üç yılda yabancı uyruklu 583 kadın fuhuş batağından kurtarıldı.
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan \'2005 Raporu\'nda, Sovyetler Birliği\'nin dağılması ardından yaşanan ekonomik kriz sonrasında Türkiye\'de görülen insan ticaretinin tehlikeli seviyeye ulaştığı vurgulandı. Türkiye\'nin esnek vize politikası nedeniyle Doğu Bloku vatandaşları için hedef ülke konumuna geldiği belirtilen raporda, hizmetçilik, tezgâhtarlık gibi sahte iş teklifleri ve daha iyi bir yaşam vaadiyle kandırıldığı belirtildi. Türkiye\'ye getirilen yabancı uyruklu kadınların, nüfus ve turizmin yoğun olduğu yerlerde fuhuşa zorlandığı kaydedildi.

6 bin kadın sınırdışı

Polis sorumluluk bölgesindeki operasyonlarda 2003\'te 1775, 2004\'te 1818, 2005\'te 2 bin 113 ve bu yılın ilk dört ayında 301 olmak üzere toplam 6 bin 7 yabancı uyruklu kadının fuhuş yaptığı için sınırdışı edildiği bildirildi. Son üç yılda Türkiye\'ye yasal yollardan girdikten sonra fuhuşa sürüklenen 583 kadının bu bataktan kurtarıldığı da belirtildi. Beyaz kadın tacirlerinin elinin kurtarılan yabancı kadınların sayısının 2004\'te 239, 2005\'te 256 ve 2006\'da 88 olduğu açıklandı. Aynı dönemde insan ticareti yaptığı saptanan 724 kişi yakalandı.
Old 20-06-2006, 17:09   #7
mehmetdemirlek301

 
Varsayılan

Merak ediyorum bu 724 kişi ne kadar cezaevinde kaldı?Cezaevinden çıkmış olan varsa aynı işi hala yapıyor mudur?
Old 27-10-2008, 23:21   #8
bulentsevinc

 
Varsayılan

Habibe Yılmaz Kayar Avukat Hanım efendiye değerli yazılarından dolayı teşekkür ederim.Verdiğiniz rakam ve örnekler bizim bulgularımızla örtüşüyor.İngilizce Slave (köle) kelimesi Slav kelimesinden geldiğini hayretle öğrenmiştim.Balkanlar ve Doğu avrupa ülkeleri ne yazıkki bunun kaynağı türkiye gibi ülkelerde pazarı.Şunu belirteyim.Kadın satıcılarının bir davranış modeli vardır. Genelde anti -sosyal davranış bozukluğuna haizdirler. eğer kadın satıp o para ceplerine bir kez girdimi asla ve asla kadın satmaktan vazgeçmezler bunu kitaplardan okumadım hayat tecrübeleriyle öğrendim.
saygılarımla -internet gözlem örgütü
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kadın erkek eşit mi ?yoksa kadın erkek kanun önünde eşit mi?hangisi? iustinianus Kadın Hakları Çalışma Grubu 30 24-04-2008 14:28
Bir Avukat İçin Daha Çocuk Pornografisi Ticareti Suçlaması Av.G.Öz. Hukuk Haberleri 5 27-12-2006 21:03
deniz ticareti hukuku nahidelaw Hukuk Soruları Arşivi 4 29-10-2006 21:41
deniz ticareti hukuku ozbeksoner Meslektaşların Soruları 3 08-03-2006 18:21
Beste Ticareti tromokolo Hukuk Soruları Arşivi 1 31-10-2004 09:12


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05564690 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.