Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çekte sahte imza, bankanın yükümlülüğü

Yanıt
Old 14-12-2009, 11:57   #1
justine

 
Varsayılan çekte sahte imza, bankanın yükümlülüğü

Herkese Merhaba,

Müvekkilime ait çek yaprağı çalınmış, müvekkile ait imza taklit edilerek keşide edilmiştir. Çeki alan kişi daha sonra A bankasından elde ettiği kredi borcuna mukabil sahte imzalı çekleri temlik cirosu ile bankaya ciro etmiştir. Söz konusu çekler B bankasına aittir. Şimdi müvekkil aleyhine icra takibi başlatmışlardır.Müvekkil icra takibinden haberdar olduğu sırada çek yaprağının kayıp olduğunu farketmiştir. Dosya şu anda dava aşamasında. A bankası, B bankasındaki müvekkile ait imzaları kontrol etme gibi bir yükümlülüğü olmadığını ve iyi niyetli hamil olduğundan dolayı keşideci olarak gözüken müvekkilin de söz konusu çek bedellerinden sorumlu olduğunu ileri sürüyor.

Kıymetli evrak hukuku alanında fazlaca bir çalışmam olmadığından dolayı halen araştırma yapmaktayım, sizlerin de fikir ve önerilerinizi bekliyorum,

Teşekkürler,
Old 15-12-2009, 10:23   #2
selcukcete

 
Varsayılan Resmi Belgede Sahtecilik

Takibe dayanak yapılan çekteki imza müvekkilinize ait değil ise düzenleyen kişi ya da kişiler hakkında TCK.204 madde uyarınca Resmi Belgede Sahtecilik suçundan ötürü Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmanız Cumhuriyet Başsavcılığınca yaptırılacak bilirkişi inelemesi sonunda çekteki imzanın sahteliği tespit edildiğine HUMK 317 maddesi uyarunca İcra Hukuk Mahkemesine müracaat etmeniz ve takibin ceza davası sonuna kadar ertelenmesini talep etmeniz şikayet dilekçesinde takibe dayanak yapılan çekin ya da çeklerin iptalini istemeniz gerekir selamlar
Old 15-12-2009, 10:28   #3
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan justine
A bankası, B bankasındaki müvekkile ait imzaları kontrol etme gibi bir yükümlülüğü olmadığını ve iyi niyetli hamil olduğundan dolayı keşideci olarak gözüken müvekkilin de söz konusu çek bedellerinden sorumlu olduğunu ileri sürüyor.

İyiniyet, imzanın sahte olduu gerçeğini ortadan kaldırmaz. A bankası istediği kadar iyiniyetli olsun, imza müvekkilinizin değilse sorumluluğu da yoktur.
Old 15-12-2009, 14:39   #4
Av.Özgür KARABULUT

 
Varsayılan

Merhabalar;

Kambiyo senetlerine özgü takip yapılmışsa icra takibinin açıldığı yerdeki İcra Mahkemesine başvurarak imza itirazında bulunmanız gerekecektir.

Yargılama; müvekkilinizin imza örneklerinin bulunduğu yerlerden belge asıllarının celbedilmesi, müvekkilinizin imza örneklerinin alınması ve imza üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılması suretiyle imzanın müvekkilinize ait olup olmadığının tespiti şeklinde yürütülecektir.

İmzanın müvekkiliniz eli ürünü olmadığının anlaşılması halinde icra takibi müvekkiliniz yönünden iptal edilecek, aksi durumda dava reddedilerek takip devam ettirilecektir.

Saygılarımla...
Old 15-12-2009, 15:25   #5
onur_k

 
Varsayılan

Mrblar üstadım sahtelik iddiasına dayanan bir menfi tespit davası açmanızı tavsiye edebilirim. Zira bu davayı açmakla derdest olan diğer davalar için bir bekletici mesele ortaya atmış olacaksınız.
AV. TALİH UYAR İCRA-İFLAS KANUNU ŞERHİ, CİLT-4: İİK M.68-81, SYF.6231-6232)
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
çekte sahte imza ! avangardea Meslektaşların Soruları 2 30-10-2011 15:33
bonoda iki imza ve sahte kaşe dilek öz Meslektaşların Soruları 3 05-08-2010 15:04
sahte imza iddiası av.ta Meslektaşların Soruları 5 15-09-2009 20:33
sahte imza Murat^^ Meslektaşların Soruları 1 20-12-2008 18:12
limited şirkette sahte imza vuralsirin Meslektaşların Soruları 0 18-10-2008 13:59


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02816606 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.