Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın silah taşıma ruhsatı talebinin reddi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-12-2009, 12:26   #1
onurnas

Varsayılan Avukatın silah taşıma ruhsatı talebinin reddi

Baroya kayıtlı olarak avukatlık yapmama ve kanundaki şartları haiz olmama rağmen ruhsat talebim valilikçe gerekçesiz olarak red edilmiştir.(valililik makamı uygun görürse verebilir demekte ilgili kanun)
Bugün Avukatlık mesleğinin kamu görevi sayılması gerektiği ve bu sebeple bizlerden alınan 2.250 YTL civarında taşıma ruhsatı harç bedelinin hukuka uygunluğunu tartışırken,gerekçesiz olarak ruhsat talebinin reddi bana çok anlamsız geldi.
Bugün mahalle muhtarı,köy ihtiyar heyeti,il genel meclis üyeleri taşıma ruhsatını sıkıntısız biçimde alırken,meslek hayatımızda binbir türlü zorluk,tehdit hatta bazı meslektaşlarımızın yaralanma ve ÖLÜM olayları karşısında gerekçesiz olarak bu talebin reddini mesleğime hakaret olarak görüyorum.

THS üyeleri meslektaşlarımdan bu konu ile ilgili danıştay veya idare mahkemesi kararı elinde olan var ise bu forum konusundan bana ulaştırmanızı rica ederim..İki hukuk programını taratmama rağmen elle tutulur bir karar malesef bulamadım.

Herkese iyi çalışmalar dilerim. Av. Onur NAS

Old 11-12-2009, 23:51   #2
avukat1980

Sayın meslektaşım ruhsat almanıza engel bir durum varmı?
Old 12-12-2009, 01:36   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan avukat1980
Sayın meslektaşım ruhsat almanıza engel bir durum varmı?
Meraklısına not:

Ruhsat Almaya Engel Haller aşağıda sunulmuştur:
· Ateşli silahla işlenen cürümlerden hükümlü bulunanlar.
· Ruhsatlı silahıyla suç işleyenler veya muhafazasındaki ihmal ve kusuru neticesi başkaları tarafından bir suç işlenmesine veya intihar yada intihar teşebbüs edilmesine neden olmaktan mahkum olanlar.
· Haklarında Türk Ceza Kanunu'nun 119. Maddesinin uygulanması nedeniyle kamu davası açılmamış olsa bile, zorunlu olmadığı halde meskun mahalde veya civarında ya da umuma mahsus yol üzerinde veya bu yola doğru silah atanlar ile bu suçların birinden mahkum olanlar,
· Taksirli suçlar hariç bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar ile zimmet, ihtilas, irtikap ve teşvik suçlarından birinden hüküm giymiş olanlar,
· Taksirle veya basın yoluyla işlenenler hariç değişik zamanlarda aynı ve farklı türden ikiden fazla suçtan dolayı hapis , ağır hapis veya ağır para cezasına mahkum olanlar.
· Uyuşturucu ve piskotrop maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal eden tedarikine vasıta olma suçlarından biriyle mahkum olanlar.
· Ruhsatlı silahını geçici de olsa başkalarına verdikleri için hüküm giyenler.
· Kanunun 12,13,14 ve 15. Maddelerinde belirtilen suçlardan dolayı altı aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar.
· Kanunun 4. Maddesinde yazılı silahlardan birini kullanmak suretiyle suç işleyen ve bu suçtan dolayı hapis ve/veya ağır hapis cezasına mahkum olanlar.
· Ruhsatların veriliş nedenleri ortadan kalktığı halde durumu ruhsatı veren makama altı ay içinde bildirmeyen ruhsat sahipleri.
· Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü demirbaşına kayıtlı silahları amacı dışında kullanmak.
· Mahkeme kararı ile yada haklarında verilen mahkumiyet kararı gereğince emekli edilenler.
· Kısıtlı olanlar ile kamu hizmetinden yasaklılar.
· Akıl hastası veya psikolojik ve nörolojik rahatsızlıkları olanlar.
· 21 yaşını bitirmemiş olanlar
· 6831 sayılı Orman Kanununa muhalefetten suçundan dolayı 6 aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar
· Kanunun Ek 1. maddesinde belirtilen ateşli silah taşınması yasak yerlerde silah taşıyanlar
Old 13-12-2009, 21:46   #4
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan onurnas
Baroya kayıtlı olarak avukatlık yapmama ve kanundaki şartları haiz olmama rağmen ruhsat talebim valilikçe gerekçesiz olarak red edilmiştir.(valililik makamı uygun görürse verebilir demekte ilgili kanun)

THS üyeleri meslektaşlarımdan bu konu ile ilgili danıştay veya idare mahkemesi kararı elinde olan var ise bu forum konusundan bana ulaştırmanızı rica ederim..İki hukuk programını taratmama rağmen elle tutulur bir karar malesef bulamadım.

Herkese iyi çalışmalar dilerim. Av. Onur NAS

İlgili yönetmelik ve kanuna göre ruhsat almaya engel bir durumunuz olmadığı takdirde ruhsat talebinizin reddedilmemesi gerekir kanaatindeyim.Her nekadar ilgili yönetmelik ve kanuna göre valilik makamının bu konuda takdir hakkı olduğu düşünülse de mesleğiniz nazara alındığında ve ruhsat almaya engel bir durumunuz söz konusu değilse silah talebiniz reddedilmemesi gerekir diye düşünüyorum.Zaten siz de belirtmişsiniz gerekçesiz olarak reddedildiğini.Gerekçesiz idari işlem olmaz. Saygılarımla.
Old 13-12-2009, 23:09   #5
onurnas

Görüşlerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.Az önce TBB internet sitesinden meslektaşlarımıza yapılan saldırılara baktım.1999 dan beri 248 yaralanmalı ve 16 ölümlü saldırı yapılmış.
Bu arada yasanın aradığı engel bir durumum YOKTUR.Benim kanımca Valilik makamı kanunu lafzi yorum yaparak reddetmiş.Oysa kanun valilik makamının şartları tespit etmesi yönünden bir takdir hakkı vermiştir diye düşünüyorum.
Karar tebliğ edilir edilmez idare mah. dava açıyorum arkadaşlar.Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi