Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Manevi Tazminat Avukatlık Ücreti

Yanıt
Old 20-11-2009, 18:06   #1
soylu

 
Varsayılan Manevi Tazminat Avukatlık Ücreti

Trafik kazasından dolayı Asliye Hukuk mahkemesinde görülen tazminat davasında, A şahsı ve B şahsı davalı ve ikisinin ayrı ayrı vekili var. dava sonunda davalılardan A şahsı yönünden maddi ve manevi tazminat talebimiz reddedildi. B şahsı yönünden maddi tazminat talebimizin tamamı yönünden kabul, manevi tazminat talebimizin kısmen kabulüne karar verilerek 2.500 TL lik manevi tazminata hükmedildi. ( toplam istenen manevi tazminat 4.000,00 TL )vekalet ücreti olarak ise;
1.) davacı yararına maddi tazminattan dolayı nisbi vekalet ücretine, manevi tazminattan dolayı kabul edilen kısım üzerinden 300 TL vek. ücretine hükmedildi. ( bence maktu 575 TL olması gerekir. )
2.)maddi ve manevi tazminat talebimiz tamamen reddedilen davalı A yararına maddi tazminattan dolayı nisbi vekalet ücretine, manevi tazminattan dolayı 300,00 TL vekalet ücretine hükmedildi.
3. ) menevi tazminat talebimiz kısmen reddilen B şahsı yaranına 575 TL manevi tazminattan dolayı vekalet ücretine hükmedildi.

İki ayrı vekil olduğundan dolayı manevi tazminat yönünden iki vekil yararına ayrı ayrı birine maktu birine nisbide olduğu belli olmayan vekalet ücretine hükmedilemesi doğrumu?
burada vekalet ücretlernin nasıl olması gerektiği husunda görüşlerinizi açıklarsanız sevinirim.
Old 21-11-2009, 10:20   #2
ORHAN BOZDERE

 
Varsayılan

Maddi Tazminat Davalarında Ücret
Maddi tazminat davalarında, dava konusu para olduğunda dava sonunda haksız çıkan aleyhine haksız çıktığı miktar üzerinden hesaplanan nisbi vekalet ücreti yüklenir.

Maddi tazminat davası, manevi tazminat davası ile birlikte açıldığında, vekalet ücreti hesaplama yöntemleri farklı olduğundan, maddi tazminat için ayrı, manevi tazminat için ayrı vekalet ücreti hesaplanır.

Manevi Tazminat Davalarında Ücret
Manevi tazminat davalarında, davacının haklı bulunduğu kısım için davalı aleyhine hükmedilen değer üzerinden nisbi vekalet ücretine hükmedilir. Davacının haksız çıktığı kısım için de davacı aleyhine nisbi vekalet ücreti verilir. Ancak, davalı lehine verilen nisbi vekalet ücretinin davacı lehine verilen nisbi vekalet ücretini geçmemesi gerekir.(tarife 10/2). Manevi tazminat davasının tümü ile reddi halinde ise, davalı lehine, davacı aleyhine, davanın görüldüğü mahkemeye göre Tarifenin ikinci kısmında belirlenen maktu vekalet ücretine hükmedilir.(tarife m.10/3)

bence mahkeme doğru karar vermiş...
saygılar.....
Old 21-11-2009, 11:22   #3
avmurat

 
Varsayılan

MADDE 3 – (1) Yargı yerlerince avukata ait olmak üzere karşı tarafa yükletilecek avukatlık ücreti, ekli Tarifede yazılı miktardan az ve üç katından çok olamaz. Bu ücretin belirlenmesinde, avukatın emeği, çabası, işin önemi niteliği ve davanın süresi göz önünde tutulur.
(2) Müteselsilen sorumlu olanlar aleyhine açılan davanın reddinde, ret sebebi ortak olan davalılar vekili lehine tek, ret sebebi ayrı olan davalılar vekili lehine ise her ret sebebi için ayrı ayrı avukatlık ücretine hükmolunur.

MADDE 10 – (1) Manevi tazminat davalarında avukatlık ücreti, hüküm altına alınan miktar üzerinden Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir.
(2) Davanın kısmen reddi durumunda, karşı taraf vekili yararına Tarifenin üçüncü kısmına göre hükmedilecek ücret, davacı vekili lehine belirlenen ücreti geçemez.
(3) Bu davaların tamamının reddi durumunda avukatlık ücreti, Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümüne göre hükmolunur.

Sayın Meslektaşım, tarifenin ilgili maddelerini yukarya alıntladım.Burada sorunuzun var, saygılarımla.
Old 21-11-2009, 11:31   #4
soylu

 
Varsayılan

sayın : avmurat teşşekkür ederim.
sayın : orhan bey mahkemenin manevi tazminattaki vekalet ücretleri yanlış. Asliye hukuk mahkemesinde asgari vekalet ücreti: 575 TL mahkemenin davacı lehine hükmettiği vekalet ücreti 300 TL diğer reddilen lehine hükmedilen 300 TL, sizce neresi doğru bu kararın?
Old 21-11-2009, 21:56   #5
ORHAN BOZDERE

 
Varsayılan

özür dielrim ben asliye de ki asgari vekalet ücreti sınırını düşünmemiştim
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Maddi ve Manevi Tazminat Davasında Vekalet Ücreti Ersin KUŞ Meslektaşların Soruları 9 27-06-2016 23:19
İftira suçu, Manevi tazminat davası, Ücreti vekalet askeri hakim Meslektaşların Soruları 1 06-11-2006 23:11


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03031206 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.