Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Fazla çalışma ile ilgili Yargıtay Kararı arıyorum!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-11-2009, 00:06   #1
hukukçuyum

Varsayılan Fazla çalışma ile ilgili Yargıtay Kararı arıyorum!

Merhaba sayın meslektaşlarım,

Müvekkilim bir bankacı ve fazla mesai davası açmış bulunmaktayız. Bankacılık sektörüne özel bir yargıtay kararı varmış; her bankacının yıllık 150 saat mutlaka fazla mesai yaptığı kabul ediliyormuş. Bununla ilgili bilgisi olan var mı? Bu konuyla ilgili işime yarayabilecek herhangi başka bir yargıtay kararı mevcutsa ona da çok sevinirim...
Old 10-11-2009, 08:34   #2
Adli Tip

T.C.
YARGITAY
9. HUKUK DAİRESİ
E. 2004/6541
K. 2004/23167
T. 14.10.2004

DAVA : Davacı, ihbar ve kıdem tazminatı, fazla çalışma parası ile vergi iadesi alacağının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.

Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : 1- Dosyadaki yazılara toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.

2- Davacının fazla çalışma yönünden tanığı, bir banka olan davalı işyerinin borsa işlemleri yapan müşterisidir. Tanık, bankada hergün borsayı takip ettiğini, bu nedenle gelip gittiğini bildirerek, davaya konu dört yıllık bir dönem için davacının hergün 08-08.30'da işe geldiğini, saat 17-18.00'e kadar çalıştığını, Cumartesi günleri de çalıştığını ifade etmiştir. Davalı, bu tanık beyanına dayanarak hesaplama yapan bilirkişi raporuna itiraz etmiş; borsa işlemlerinin anılan saatte açılıp kapanmadığını savunmuştur. Mahkemece borsa işlemlerinin açılış kapanış saatleri, davacının işe başlama ve bırakma saatleri kesin olarak belirlenmeden yazılı şekilde fazla mesai isteğinin kabulü hatalıdır. Kabule göre davacının tüm çalışma süresi boyunca hiç ara vermeksizin fazla çalışma yaptığının kabulü de hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu husus nazara alınarak fazla çalışma alacağından bir indirim yapılmaması da doğru değildir.

SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 14.10.2004 gününde oybirliği ile karar verildi.
Old 10-11-2009, 21:18   #3
hukukçuyum

Karar için teşekkürler ama bu karar bizim aleyhimize) Benim aradığım tam aksi yönde bir karar...Bankacılık sektöründe çalışanlara ayrıcalık tanıyan ve fazla mesai yaptıklarını peşinen kabul eden bir karar...
Old 10-11-2009, 22:45   #4
Av.Hülya Büyükoğlu

Merhaba,
Ben Corpus'ta onlarca karar taradım ama bahsettiğiniz kararı bulamadım. Kolay gelsin..
Old 11-11-2009, 08:53   #5
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Hülya Büyükoğlu
Merhaba,
Ben Corpus'ta onlarca karar taradım ama bahsettiğiniz kararı bulamadım. Kolay gelsin..
Kazancı'da da öyle bir karar yok.
Old 11-11-2009, 10:54   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Kazancı'da da öyle bir karar yok.

Sinerji'de de böyle bir karar yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi