Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Sabit Nisbetli Ücret Sözlesmesi

 
Old 21-02-2002, 21:36   #1
Bitaraf

 
Varsayılan Sabit Nisbetli Ücret Sözlesmesi

Uzun zamandir cevap alamadim, tekrar soruyorum, kusura bakmayin :
Avukatlik Kanunu Madde 164
…dava konusu olan mal, alacak veya hak gibi kiymetlerden bir kisminin aynen avukata ait olacagini ve böylece avukatin taraflardan biri imis gibi dava konusuna dogrudan dogruya ortakligini kapsayamaz. Bu gibi ücret sözlesmeleri batildir… demektedir.
Izalei Suyu davalarinda kazanilan hak belli nisbetlerle ifade edildigine gore, ucret sozlesmesi nisbetli bir ucreti ifade eden avukat da dagitima belli bir nisbetle ortak olmaktadir. Boylesi avukatlik ucretleri, is sahibine isabet eden nisbete uygulanan bir nisbet olmakla beraber, kanunun durdurmaya calistigi bir aritmetik paylasim uygulamasini yansitmaktadirlar.

Yine ayni madde .. davada gösterilen basa riya göre degismek ve yüzde yirmibesi asmamak üzere, dava olunan veya hükmolunaacak seyin degerinin belli bir yüzdesi avukatlik ücreti olarak kararlastirilabilir… demekle nisbetli ucret uygulamalarina bir tavan koymus ve, daha onemlisi, (basariya gore degismek) uzere diyerek, sabit nisbet uygulamasini haric birakmistir. Zira boyle bir uygulama sozlesmeyi batil kilabilecektir.

Bu durumda, izalei suyu davalarinda kullanilan sabit nisbetli ucret sozlesmelerinin batil olma tehlikesi var midir ?
07-02-2001 01:03:46
Old 21-02-2002, 21:36   #2
Avukat

 
Varsayılan

Sayın Bitaraf,

Konuyu Avukatlık kanununun 164.maddesi çerçevesinde değerlendirmek gerekirse, ortaklığın giderilmesi davalarında ve diğer tüm davalarda, dava konusu olan hak ve alacağın belli bir oranının avukata ait olacağına ilişkin ücret sözleşmeleri geçersizdir.


Avukatlık Kanunu madde : 164/ 2 “ Şu kadar ki, üçüncü fıkra hükmü saklı kalmak üzere, davada gösterilen başarıya göre değişmek ve yüzde yirmi beşi aşmamak üzere, dava olunan veya hükmolunacak şeyin değerinin belli bir yüzdesi avukatlık ücreti olarak kararlaştırılabilir.”

Avukatlık Kanunu madde : 164/ 3” İkinci fıkraya göre yapılacak anlaşmalar, dava konusu olan mal, alacak veya hak gibi kıymetlerden bir kısmının aynen avukata ait olacağını ve böylece avukatın taraflardan biri imiş gibi dava konusuna doğrudan doğruya ortaklığını kapsayamaz. Bu gibi ücret sözleşmeleri batıldır.”


Bu davalara ait ücret sözleşmelerinin geçerli olabilmesi için, ücrete ilişkin maddenin şu şekilde yazılmış olması gerekir.

“ ........ Avukat, ortaklığın giderilmesi davasını kazanamazsa (kaybederse) ......barosunun asgari ücret tarifesinde belirtilen .........TL.ücreti almaya hak kazanacaktır.

Avukat , ortaklığın giderilmesi davasını kazandığı takdirde, dava sonunda müvekkiline bırakılacak olan hissenin değerine veya satış sonucunda elde edilecek meblağın % 25’ine isabet edecek para vekalet ücreti olarak avukata ödenecektir.”

Örneğin,” ... davanın kazanılması sonucunda müvekkile bırakılmasına karar verilen hissenin(gayrimenkulün) % 25 ‘i avukata ait olacaktır.” şeklinde avukatlık ücret sözleşmeleri geçerli değildir.

Konuya ilişkin Yargıtay kararları aşağıya aktarılmıştır.İyi günler dileğiyle , selam ve sevgilerimi sunarım.


13 Yarg. 13. HUKUK DAİRESİ Esas No : 997/1216
Karar No: 997/2764
Tarih : 31/03/97

AVUKATLIK KANUNUNUN 164. MADDESİNİN 2. FIKRASI HÜKMÜ UYARINCA DAVADA GÖSTERİLEN BAŞARIYA GÖRE DEĞİŞEN ÜCRET SÖZLEŞMESİ GEÇERLİ OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR. BU DURUMDA SÖZLEŞMENİN MAHKEMECE GEÇERLİ KABUL EDİLEREK SONUCUNA GÖRE HÜKÜM KURULMASI GEREKİR.


13 Yarg. 13. HUKUK DAİRESİ Esas No : 988/2468
Karar No: 988/4074
Tarih : 20/09/88

TARAFLAR ARASINDA YAPILAN AVUKATLIK ÜCRET SÖZLEŞMESİNDE, AVUKATA
MAHKEMECE HÜKMEDİLECEK ECRİMİSİLİN BELLİ YÜZDESİ ÖDENECEĞİ
KARARLAŞTIRILMASINA KARŞIN, DAVANIN KAYBEDİLMESİ DURUMUNDA ÖDENECEK ÜCRET KARARLAŞTIRILMADIĞINDAN SÖZLEŞME GEÇERLİ DEĞİLDİR.
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Çehrede Sabit Eser Av.Turhan Demiroğlu Meslektaşların Soruları 4 06-10-2007 09:51
vekalet ücreti sabit ücret av.beyşehirli Meslektaşların Soruları 4 27-12-2006 12:56
Limited Sirket-Kira sözlesmesi nesnanda Meslektaşların Soruları 1 05-03-2006 23:01
Anayasa Mahkemesi'nden Cep Tel.Sabit Ücret Kararı Av.Habibe YILMAZ KAYAR Hukuk Haberleri 0 11-05-2004 21:59
Cep Telefonlarında Sabit Ücret ökkeş Hukuk Soruları Arşivi 2 13-02-2002 18:58


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02300501 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.