Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bekarken aldığım kooperatifde eşimin hakkı var mı?

Konuyu Kilitleyin
Old 30-10-2009, 08:52   #1
Konuk

 
Varsayılan bekarken aldığım kooperatifde eşimin hakkı var mı?

merhaba evlenmeden 2 yıl önce bitmek üzere olan kooperatif hissesi aldım ve evlendikten 1 yıl sonrada tapusunu aldım 3 yıllık evliyim eşimle bazı sorunlarımız var bana ev üzerinde hakkı olduğunu söylüyor şuan bu evde oturuyoruz hiç kira ödemeden direk eve oturduk ve aidatlar bitene kadarda çalıştım yeni evlendiğimizde bankada 6000 tl param vardı bu parayıda eşyalarda kullandım eşyalarda bile katkısı fazla değil fakat evinde eşyalarında yarısının kendinin olduğunu iddia ediyor şu an bir oğlumuz var 1.5 yaşında ve 5 ay önce bana şiddet uyguladı canıma kast etti adli tıpdan rapor aldım. beraber olsakda her an kopacak gibiyiz ayrılık durumunda ev ve eşya durumu ne olur? oğlumun velayeti kime verilir? kocamın daha önceden adam yaralama ve benzeri suçlardan affa gitmiş sapıkasıda var bunlar göz önünde bulundurulurmu?
Old 30-10-2009, 13:14   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Mal varlığına ilişkin sorunuzda, tapuda evin mülkiyeti size ait olduğundan, eşinizin ayrı bir dava ile sizden tasfiye payı alacağı ve değer artış payı talep etmesi gerekir.

Söz konusu evin tüm ödemelerini, evlililik tarihinizden önce bitirmiş iseniz ev şahsi malınızdır.

Eşinizin bu evin alımında, iyileştirilmesinde ve korunmasında kendine ait bir para ile katkısı olmuş ise, bunu değer artış payı olarak talep ve dava edebilir. Evlilik birliği içinde evin alımında sarkan bir kısım ödeme olmuş ise, bu değer üzerinde eşinizin tasfiye payı alacağının hesabı gerekir.

Ev eşyalarını, evlilik öncesi size ait olan bir meblağ ile ödemişseniz, eşyalar kişisel maldır.

Evlilik birliği içinde alınarak, kazancınızla ödemede bulunmuş iseniz de mal edinilmiş mal olarak nitelendirilip, eşinizin de alacak hakkı hesaplanır.

Sayın Katılımcı, mal tasfiyesi uzmanlık ve detay gerektiren bir konudur. Mahkemelerce bu hesaplar ve nitelemeler, bilirkişi yardımı ile çözülebilmektedir.

1.5 yaşındakı çocuğnuzun velayetinin, anne şefkatine muhtaç olması nedeniyle ilk önce size verilmesi düşünülecektir. Çocuğnuzun akıl, beden ve ruh sağlığı gelişimi için mahkeme yapacağı arşatırma ile karar vermeye çalışacaktır. Önemli olan çocuğun yüksek yararıdır. Halen yaşadığı ve boşanma sonrası yaşayacağı ortamı, eşinizin sabıka sahibi olması ve dahası pedagog raporu ile değerlendirilip, tespit edilebilecektir.

Boşanma davanızda, boşanmaya neden olaylar eşinizin kusurlu olduğunu ispatlayacaksınız. Tüm iddialarınız için tanık beyanlarından, savcılık soruşturması ve doktor raporunuzdan vs.. gibi her tür delillden yararlanabilirsiniz.

Maddi ve manevi tazminat talepleriniz olabilir. Çocuğunuzun velayeti ile birlikte nafaka talepleriniz de olabilecektir.

Sayın katılımcı,

Boşanma ve mal rejimi tasfiyesi davası konularında mutlaka bir avukatın DOĞRUDAN fiili desteği ile hareket ediniz.

Sizin boşanma davanızı açmanızdan sonra eşiniz "edinilmiş malara katılma rejiminden kaynaklı alacak haklarına" ilişkin dava açabilir. Hak kaybına uğramamak için profesyonel destek almalısınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
eşimin çocuğunun miras hakkı Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 15-08-2008 22:12
satış sözleşmesi ile aldığım tapuda adıma kayıtlı taşınmaz teslim edilmyr, ne ypmalı asstarrr Meslektaşların Soruları 2 23-06-2008 18:23
Nafaka aldığım ama boşanmadığım eşim ölünce tüm borçları üzerime kaldı GüneşG Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 15-01-2008 17:11


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03690195 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.