Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Malın ayıplı çıkması durumunda çek bedeline bloke konulabilir mi?

Yanıt
Old 15-10-2009, 17:56   #1
membalik

 
Karar Malın ayıplı çıkması durumunda çek bedeline bloke konulabilir mi?

Değerli meslektaşlarım; müvekkilim, firmadan aldığı mala karşılık çek vermiştir. Çekin henüz ödeme tarihi gelmeden malların ayııplı olduğu tespit edilmiştir. Bunun üzerine müvekkil, ayıplı malları teslim etmek istemiş ancak firma kabul etmemiştir. Ayıplı malın iadesi için gerekli işlemler yapılana kadar müvekkilim çekin bedelini yaıtırıp, hesaba bloke koyabilir mi?

Veya bu konuda deneyimi olan meslektaşlarım, ne yapılabileceği konusunda fikir beyan ederlerse sevinirim. Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar..
Old 15-10-2009, 18:29   #2
Aybüke Kağan

 
Varsayılan

Alıntı:
Kanun No: 4077
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (TKHK

Ayıplı Mal
Madde 4 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 14.03.2003 RG NO: 25048 KANUN NO: 4822/7) (KOD 1)
Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.
Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Eğer sözleşmeden dönmek isteseniz, ihtanameyle ayıp nedeniyle sözleşmeden döndüğünüzü bildirin ve malı geri almalarını, çekinizin iadesini isteyin.. öncesinde malın ayıplı olduğu yönünde tespit yaptırırsanız iyi olur.İhtara rağmen mal teslim alınmaz ve çekiniz iade edilmezse çekin bedelsizliğe nedenine dayalı dava açın ve tedbir talep edin.Ayrıca geri alınmayan mal için tevdi yeri tayini isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.

Old 16-10-2009, 13:55   #3
membalik

 
Varsayılan

Sy. Aybüke KAĞAN teşekkür ederim.

Yalnız belirtmemde fayda var. Benim müvekkil de ara tacir sayılır. Yani tüketici konumunda değil. Üretici firmadan aldığı 100 adet malın belirli bir kısmını sattıktan sonra müşteriler malın ayıplı olması nedeniyle çoğunu iade etmişlerdir. Kendisi de firmaya iade etmek istediğinde firma ayıbı kabul etmemiş ve almayacağını söylemiştir. Şimdi çekin ödeme tarihi 1 ay sonra ve müvekkil de çekin bedelini öderse malı iade etse dahi bu bedeli tahsil edememekten çekiniyor.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Ayıplı malın misliyle değiştirilmesi niliş Meslektaşların Soruları 7 10-04-2013 09:21
ayıplı malın kullanımı semush Hukuk Soruları 6 28-11-2008 18:17
Ödemesi Çekle Yapılan Aracın Ayıplı Çıkması - Sözleşmeden Dönme - Çek İptali Av.bozkara Meslektaşların Soruları 4 08-02-2008 23:51
arızanın tamiratla giderilmesi durumunda ayıplı malın bedelinin iadesi mümkün müdür? Av. Murat Salman Meslektaşların Soruları 9 27-09-2007 22:57
ayıplı malın teslim alınması av.eylemsalık Meslektaşların Soruları 2 05-06-2007 15:13


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08437705 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.