Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yakıtta merkezi sistemden bireysele dönüş

Yanıt
Old 16-09-2009, 19:41   #1
avukatlutfi

 
Varsayılan Yakıtta merkezi sistemden bireysele dönüş

Müvekkil 3 bloktan oluşan sitede ikamet ediyor.Sitenin ısınma sisteminden şikayetci olduklarından bireysel kombiye geçmeyi istemektedirler.Site merkezi kömür kalorifer sistemi ile ısıtılmaktadır.634 SAYILI KANUNun 42. maddesi, 5627 sayılı kanun ile değiştirilmiş olup,bireysel sisteme geçişte oy çokluğu olsa dahi, inşaat alanı 2000 metrekareden büyükse dönüşüme engel teşkil etmektedir. 5711 sayılı kanunda da bu madde aynen korunmuş değişiklik yapılmamıştır.Bu durumda site sakinlerinin inşaat alanlarının büyüklüğünden dolayı,kömürle ısınmaya mahkum edilmesi adil değildir? Meslekdaşlarımdan yapabilekceklerim hakkında önerilerini almak isterim. saygılarımla

MADDE 16 – 23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 42 nci maddesinin dördüncü ve beşinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir.
Isıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesine karar verilmesi halinde, yönetim planının bu karara aykırı hükümleri değiştirilmiş sayılır."
Old 17-09-2009, 10:51   #2
av.murat kılıç

 
Varsayılan

Yasada geçen inşaat alanı; binanın üzerine yapıldığı arsayımı ifade ediyor yoksa arsanın üzerine yapılan yapının her katının metrekare olarak toplanarak bütün dairelerin ve eklentilerin alanlarının hesabımı yapılıyor? Eğer ikinci söylediğim geçerliyse çoğu apartman 2000 metrekareden daha fazla inşaat alanına sahip o yüzden oybirliği lazım diye düşünüyorum.
Old 17-09-2009, 11:26   #3
avukatlutfi

 
Varsayılan

Kanunda inşaat alanı ile ilgili bir açıklama söz konusu değil.araştırdığım mimari sitelerden inşaat alanından kasıt sizin belirttiğiniz gibi apartmandaki katların metrekare toplamı olduğu.Kanuna niye bu eklentinin yapıldığınıda anlamış değilim.Türkiyedeki çoğu apartmanın 20 den fazla dairesi olduğu düşünüldüğünde , oy birliği prensibine göre bu sorunla boğuşan çoğu binanın bu kanundan faydalanamayacağı düşüncesindeyim.Bu insanlar bu kanun maddesi değişmez ise ebediyen bireysel sisteme dönemeyecekler midir?Nereden nasıl başlayacağımı şaşırdım. İlginize tşkler.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Emre Yazılı Çek' Te, Ödeme Sonrası Dönüş Cirosu ! Üye Meslektaşların Soruları 8 07-05-2014 13:39
Gerİye DÖnÜŞ Cİrosu Ve Cİro Sİlsİlesİne Etkİsİ rabia_trl Meslektaşların Soruları 13 20-11-2013 10:33
Yurtdışından Kesin Dönüş adesleno Meslektaşların Soruları 1 19-12-2008 18:47
Hayata dönüş operasyonunda zamanaşımı! Adli Tip Hukuk Haberleri 1 27-06-2008 18:42


THS Sunucusu bu sayfayı 0,06393504 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.