Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Muvazalı Satış

 
Old 13-04-2005, 12:18   #1
NURKANU

 
Mutsuz Muvazalı Satış

Bir bankanın Genel Müdürlük Hukuk servisinde çalışmaktayım. Ancak ne buradaki meslektaşlarım, ne de hocalarım %100 akılcı bir yorum getiremiyor sorunuma. Kısaca durumum şu:

3 aylık evliyim. Eşimin 2.evliliği ve ilk evliliğinden 2 çocuğu var. Evliliğinde çok büyük sıkıntılar yaşamış ve boşanması yılları bulmuş. İyi bir işi var. Boşanma gerçekleşmeden önce neyi var neyi yok (müstakil bir ev ve toplu para) ailesine devretmiş hayatlarını güvenceye almak için. Halen yüklü bir nafaka ödemekte ve hiçbiriyle görüşmüyor şu an. Boşanma'dan 2 sene sonra tanıştık biz ve herşeye (maddi anlamda) sıfırdan başladık. 2 sene nişanlı kaldık ve eşim bu arada para biriktirip şu an oturduğumuz evi satın aldı. Halen de kredi borcu var. Hem kredi taksitleri ,hem de nafaka ödemeleri yeni kurduğumuz ailenin ve doğacak çocuğumuzun geçimini zorlaştırıyor. Benim de düzenli bir maaş gelirim var. Eşimin önerisi: evi bana satmak...ama bu gerçek bir satış sözleşmesi olmayacak. Çünkü toplu bir param yok. Ama ben de tüm kazancımla geçimimizi sağlayıp evin tüm harcamalarını ve ortak çocuğumuzun masraflarını üstleneceğim. O ev de bizim garantimiz olacak. Eşim vefat ederse bana karşı ya da ikimizin vefatından sonra çocuğumuza karşı muvazalı satış iddiasıyla 'tapu iptali' davası açılacağı çok açık. Şimdiye kadar bana en sık önerilen çözüm: evi satın ve senin adına başka bir yerden yeni ev alın şeklindeydi...
Çok sıkıntılar çektik,herşeyimiz elimizden alındı ve gelecekte ihtilaf yaşamak bu evi de kaybetmek istemiyoruz. Yardımlarınız ve önerileriniz ricasıyla...Herkese iyi mesailer.
Old 16-04-2005, 23:35   #2
JUDAS

 
Varsayılan

Sevgili Nurkanu...
Bu tür bir sorunu bir kaç yıl önce çözmüştüm ve bu işlemin iptali yönünde açılan dava sonuçta reddedilmişti. (Gerçi o davadaki kişiler karı-koca değildi)
Evlilik tarihinizi bilmiyorum ama öncelikle noterden yapacağınız bir sözleşme ile mal ayrılığı rejimine geçin.
Öncelikle vurgulamak gerekir ki, bu tür davalarda, sözkonusu malın bedeli olan paranın sirkülasyonuna bakılıyor. Yani bu miktar meblağ, cepte taşınan ya da çekmecede tutulan bir meblağ olmadığınan, böyle bir paranın dolaşımını kanıtlamanız gerekiyor. Mesela satış göstereceğiniz tarihten bir gün evvel banka hesabınızdan çekilen (aynı miktar) para, veya bir bankadan (göstermelik) bir kredi alımı gibi.. Bu para, satışın ertesi günü satıcının banka hesabına yatırılır. Aradan geçecek bir kaç ayda satan kimse o parayı kısım kısım o hesaptan çekip kullanabilir değil mi?
Dolayısıyla böyle bir para sirkilasyonunu kanıtladığınızda muvazaa iddiası ciddi bir darbe yemiş olacaktır.
Davanın diğer ayrıntılarını isteğiniz halinde size aktarabilirim.
Saygı ve sevgiyle..
Old 18-04-2005, 08:41   #3
NURKANU

 
Varsayılan

İyi haftalar,
ilginiz ve tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim öncelikle. Tek problem elimde toplu bir para olmaması, dolaşıma sokabileceğim hiçbir birikimim yok maalesef. Kaldı ki evin değeri çok yüksek. Ben ise tüm kazancımım evin ihtiyaçlarına harcadığımdan böyle bir birikim yapmam mümkün değil, açıkçazsı kredi kullanmam da..Diğer yandan mal ayrılığı rejimine geçmemiz gerekliliğini tamamıyla atlamışım, bunu nasıl düşünemedim bilmiyorum. Dikkatinize teşekkürler. Sanırım eşimin bulduğu çözümü uygulayacağız. Evi satıp parasını bana verecek, ben de başka bir yerden ev alacağım. eşim bana sağlığında nakdi parasını verebilir ve ben bunu istediğim şekilde tasarruf edebilirim, ya da harcayıp bitirebilirim. Buna kanun müdahale etmez herhalde (umarım).. Ve o parayla aldığım evi benden geri alabilirler mi?
Selamlar ve içten teşekkürler
Old 19-05-2005, 14:07   #4
Av.Cem DOĞAÇ

 
Varsayılan

kredi çekip ertrsi gün ödeyin. hem fazla bir faiz yükü altına girmemiş olursunuz. hemde judas arkadaşın açıkladığı olayın şartları yerine gelmiş olur

ancak yinede satışı direk eşinizden almayın. silsilede mutlaka üçüncü bir şahıs olsun. bu muvazaa iddiasını birazdaha köreltyecektir
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Adi Satış ile Satılan Taşınmaz denipre Meslektaşların Soruları 24 26-06-2013 20:46
Satış Vaadi Sözleşmesi secretmask Meslektaşların Soruları 14 20-04-2009 16:41
FOB satış Alper Özboyacı Hukuk Soruları Arşivi 4 07-03-2007 22:28
İzale-i Şuyu Satış Hasan BAKIRCI Hukuk Soruları Arşivi 2 18-02-2002 01:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03642106 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.