Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Evlilik Dışı Yeni Doğacak Bebeğin Baba Nüfusuna Kaydı

Old 19-05-2005, 20:08   #1
Daruma

Varsayılan Evlilik Dışı Yeni Doğacak Bebeğin Baba Nüfusuna Kaydı

Daha önce evlilik dışı ilişki ve çocuk başlıklı yanlızca sonuçlarını bilmeden ve düşünmeden yapılmış bir hatanın herkes tarafından ne kadar mantıklı olursanız olun bir an hayatınızın denetimini elinizden kaçırıp hiç bir şekilde aklınızın ucundan geçmeyen ve asla onaylamadığınız bir şeyler yapılabileceğine bir örnek bir ders amacı ile yazmıştım. Fakat ne yazıkki şu anda bu olayı en adaletli bir şekilde telafi etmem doğacak bebek açısından çok önemli. Anlattığım konuda bebeğin babası olan kişi bebeği red etmediğini vb şeklinde davranışlarını değiştirdi şu durumda bebek doğduğunda onu tanıyarak kendi nüfusuna annesi ben babası kendi olarak kendi soyadını vererek kaydedebilirmi? Bebeğin babasının soyadını taşıması benim ve onun için çok önemli zira kendi kütüğüme kaydettiremem ailem bu durumu bilmiyor ve ailemin bazı bireyleri ve ölmüş babamda eski bürokratlardan ailemin diğer bireylerinin mevcut durmunun benim yüzünden bozulmasını istemiyorum nafaka vs istemiyorum bunlar önemnli değil öenmli olan bebeğin babasının soyadı ile onun kütüğüne kaydı. Bu konuda bana bir fikir verebilrimisiniz , bu konuyu da şansa bırakmamk için acaba hangi zaman en uygun bir avukatla görüşmek için. Ayrıca benim kariyerim yağtığım işten dolayı böyle bir şeyin duyulması Türkiye de anlatılması zor bir konu.

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için
Old 19-05-2005, 21:45   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Daruma,

A. Soyadı

"MADDE 321.- Çocuk, ana ve baba evli ise ailenin; evli değilse ananın soyadını taşır. Ancak, ana önceki evliliğinden dolayı çifte soyadı taşıyorsa çocuk onun bekârlık soyadını taşır" hükmüne göre evlilik dışında baba çocuğu tanıma yoluyla kendi nüfusuna kayıt ettiremez. Bu durumdaki çocuk annenin kütüğüne annenin kızlık soyadıyla kayıt olur. Nüfus uygulaması bu yöndedir.
Old 19-05-2005, 22:19   #3
Daruma

Bir sorum daha olacak bu durumun böyel olmasının doğuracağı olumsuz sonuçlar çocuk açısından zor olacağından benim bu durumu değiştirme gibi bir şansım olamıyormu? o zaman babalık davası mı açmam gerekecek çünkü benim durumum çok farklı benim yaşadığım olay bir çıkar vs daynamayan bir şey yanlız olsa idim hiç önemli değildi ama ailem sarsılır her şeyleri etkilenir. Tabiki bunu daha önce düşünmek gerekiyordu ama olmadı malesef. Size son olarak sorabilirmiyim bu konun altından çıkabilirmiyim başka şekilde mahkeme. vs. Vaktiniz aldım çok teşekkür ederim
Old 20-05-2005, 11:37   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Varsayılan Evlilik dışı çocuk - soyadı

Sayın Daruma,

Yeni Medeni Yasa'nın belirtilen hükmü açıktır. Evlilik dışı doğan çocuğun soyadı annesinin soyadıdır, ister tanıma ile isterse dava yoluyla babalığa hükmedilsin bu durum değişmez.Tanıma veya babalık davasıyla velayet de değişmez, velayet annededir. Bu durumda soybağının kurulması suretiyle babanın kanundan doğan bakım, nafaka vb. mali yükümlülükleri ve baba ile çocuk arasında mirasçılık ilişkisi doğar.(tanıma veya babalık hükmü babanın nüfus kütüğüne de bildirilir)

Bu nedenle, soyadının değiştirilmesi için çocuğa velayeten nüfus müdürlüğü ve baba davalı olarak soyadının değiştirilmesi davası açmanız mümkündür.

Aşağıdaki örnek karar sanırım durumu daha iyi açıklayacaktır.

Alıntı:
T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/16107
K. 2003/17028
T. 22.12.2003

• KÜÇÜĞÜN SOYADININ DÜZELTİLMESİ ( Asliye Hukuk Mahkemesi Kararı İle Babası İle
Soybağı Kurulan - Davanın Babaya da Yönetilmesi Gereği )
• SOYADININ DÜZELTİLMESİ ( Asliye Hukuk Mahkemesi Kararı İle Babası İle Soybağı
Kurulan Küçüğün - Davanın Babaya da Yönetilmesi Gereği )
• HUSUMET ( Asliye Hukuk Mahkemesi Kararı İle Babası İle Soybağı Kurulan Küçüğün
Soyadının Düzeltilmesi - Davanın Babaya da Yönetilmesi Gereği )
4721/m. 27, 321

ÖZET : Küçüğün soyadının babasının soyadı olarak düzeltilmesine ilişkin istek;babanın haklarını etkileyeceğinden davanın babaya da yönetilmesi, gösterdiği takdirde delillerin toplanarak sonucuna göre karar verilmesi gerekir, bu hususa
dikkat edilmeden eksik hasımla yazılı şekilde hüküm kurulamaz.

KARAR : Davacı Esin Sak tarafından M. S.'a velayeten Nüfus Müdürlüğü aleyhine açılan dava ile .....2. Asliye Hukuk Mahkemesinin 26.09.2002 gün ve 2002/65 -
676 sayılı kararı ile babası M.S. ile soybağı kurulan küçük M.'in
soyadının S. olarak düzeltilmesini istediği, mahkemece davanın kabulüne karar verildiği ve hükmün temyiz edilmeksizin kesinleştiği anlaşılmaktadır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 321. maddesi hükmüne göre "Çocuk, ana ve baba
evli ise ailenin; evli değilse ananın soyadını taşır." aynı kanunun 27. maddesi gereğince, "adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hakimden istenebilir."
Küçüğün soyadının babasının soyadı olan S. olarak düzeltilmesine ilişkin istek; M.S. in haklarını etkileyeceğinden davanın adı geçen kişiye yönetilmesi, gösterdiği takdirde delillerin toplanarak sonucuna göre karar verilmesi gerekirken bu hususa dikkat edilmeden eksik hasımla yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve
yasaya aykırıdır
Old 20-05-2005, 12:05   #5
Daruma

Sayın Bülent Bey,

Verdiğiniz bilgiler çin ve zamnınız ayırdğınız için çok teşekkür ederim

Saygılarımla

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi