Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Lokavt Kararini YÖnetİm Kurulu Mu Alacak ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-07-2009, 16:56   #1
eyinusruk

Varsayılan Lokavt Kararini YÖnetİm Kurulu Mu Alacak ?

Merhabalar,

Bir anonim şirketle işçi sendikası, toplu iş sözleşmesini imzalayamıyorlar. Arabulucu aşamasına kadar geliniyor ama uyuşmazlık devam ediyor.

Ardından sendika, greve gittiğine dair aldığı kararı şirkete tebliğ ediyor.

Bunun üzerine de şirket, lokavt kararı almaya karar veriyor.

Bu aşamaya kadar olan toplu iş sözleşmelerini, şirket sahibinin görevlendirdiği ( yetkili kıldığı ) kişiler götürüyuor.

Sorun şu : Lokavt kararını da bu kişiler alabilir mi, yoksa yönetim kurulu kararı mı lazımdır ?

Durum benim için biraz acil. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar,
Old 28-07-2009, 08:03   #2
Adli Tip

Alıntı:
Yazan eyinusruk
Merhabalar,

Bir anonim şirketle işçi sendikası, toplu iş sözleşmesini imzalayamıyorlar. Arabulucu aşamasına kadar geliniyor ama uyuşmazlık devam ediyor.

Ardından sendika, greve gittiğine dair aldığı kararı şirkete tebliğ ediyor.

Bunun üzerine de şirket, lokavt kararı almaya karar veriyor.

Bu aşamaya kadar olan toplu iş sözleşmelerini, şirket sahibinin görevlendirdiği ( yetkili kıldığı ) kişiler götürüyuor.

Sorun şu : Lokavt kararını da bu kişiler alabilir mi, yoksa yönetim kurulu kararı mı lazımdır ?

Durum benim için biraz acil. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar,

TİS görüşmelerini yapmaya kim(ler) yetkilendirilmişse lokavt kararını da o kişiler alabilir diye biliyorum.
Old 28-07-2009, 10:02   #3
ISIL YILMAZ

Bu durumda A.Ş.de lokavta yönelik kararın yönetim kurulu tarafından alınması gerektiği kanaatindeyim.

Saygılar.

KANUN NO: 2822
TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GREV VE LOKAVT KANUNU (*)
....
LOKAVTIN TANIMI :
MADDE 26 - İşyerinde faaliyetin tamamen durmasına sebep olacak tarzda, işveren veya işveren vekili tarafından kendi teşebbüsü ile veya bir işveren kuruluşunun verdiği karara uyarak işçilerin topluca işten uzaklaştırılmasına lokavt denilir.
.....
KANUNİ GREV VE KANUNİ LOKAVT KARARI :
MADDE 27 - Bir veya birden çok işyerinde veya bir işletmede, bu yerlere ilişkin 21 inci maddedeki uyuşmazlığın çözülemediğini 23 üncü madde uyarınca belirten tutanağın tebliğinden itibaren altı işgünü geçmeden grev kararı alınamaz.
Birinci fıkrada öngörülen sürenin geçmesinden sonra kanuni grev kararı altı işgünü içinde uyuşmazlığın tarafı işçi sendikasınca alınabilir.Bu süre içinde grev kararı alınmazsa veya grev yasaklarında Yüksek Hakem Kuruluna başvurulmazsa yetki belgesinin hükmü kalmaz.
Uyuşmazlığın tarafı olan işveren sendikası veya sendika üyesi olmayan işveren, işçi sendikasının almış olduğu grev kararının kendisine tebliğinden itibaren altı işgünü içinde lokavt kararı alabilir. Grev kararı uyuşmazlığın kapsamındaki işyerlerinin bir kısmı için alınmış olsa dahi lokavt kararı o uyuşmazlığın kapsamındaki başka işyerleri için de alınabilir.

KANUN NO: 6762

TÜRK TİCARET KANUNU

....
B) İDARE VE TEMSİL
I - UMUMİ OLARAK
1. ESAS
MADDE 317 - Anonim şirket idare meclisi tarafından idare ve temsil olunur.
Old 28-07-2009, 10:29   #4
eyinusruk

Toplu İş Sözleşmesi ve Grev & okavt Kanunu 62. maddesinden yorum yoluyla, TİS için yetkili kılınanların lokavt kararını alabileceğini düşünmekler beraber; gerek lokavt kararının önemi gerekse TTK'da yönetim kurulu ile ilgili düzenlemeler nedeni ile Yönetim Kurulu'nun alacağı bir kararın daha sağlıklı olacağı kanısındayım.

Ancak konuyu net olarak ifade eden bir kanun hükmü olmadığı gibi, içtihad da bulamadım.
Old 28-07-2009, 10:35   #5
ISIL YILMAZ

Bu, A.Ş.nin faaliyetini durdurmasıyla ilgili bir konu olduğundan yönetim kurulu böyle bir karar almalıdır. Eğer YK, daha önceden TİS için yetkili kılınanlara böyle bir yetki verdiyse, bu kişilerin lokavt ilan etmesi konusunda bir sorun olmaz.
Old 28-07-2009, 10:36   #6
Adli Tip

Alıntı:
Yazan eyinusruk
Toplu İş Sözleşmesi ve Grev & okavt Kanunu 62. maddesinden yorum yoluyla, TİS için yetkili kılınanların lokavt kararını alabileceğini düşünmekler beraber; gerek lokavt kararının önemi gerekse TTK'da yönetim kurulu ile ilgili düzenlemeler nedeni ile Yönetim Kurulu'nun alacağı bir kararın daha sağlıklı olacağı kanısındayım.

Ancak konuyu net olarak ifade eden bir kanun hükmü olmadığı gibi, içtihad da bulamadım.

Esasen en sıhhatlisi TİS görüşmelerini yapacak kişilerin de yöentim kurulunca yetkilendirilmesidir bence.
Sizin olayınızda, şirket sahibinin unvan ve yetkileri nedir ona da bakmak gerekir diye düşünüyorum. Zira kendisine yönetim kurulunca bu tür yetkilendirmeleri yapma yetkisi tanınmış olabilir.

TİS'de uzlaşma kararı ile grev ya da lokavt kararının hukuki mahiyet itibariyle farkı olmadığını düşünüyorum.

Saygılar,
Old 28-07-2009, 14:14   #7
eyinusruk

Ben işi daha sağlama alabilmek adına Yönetim Kurulu'nun karar alması yönünde mütalaa verdim.
Şimdi gündeme gelen sıkıntı ise şu : Kısa çalışmada olan işçiler, grev oylamasında oy kullanabilecekler mi ? Konu ile ilgili pratikte önceden uygulanmış hiçbir şey yok.
Kısa çalışmada olan işçi, halen işverenin çalışanı. Ancak iş akti askıda. Ve grev kararının verildiği anda da fiili olarak çalışıyor durumda değil. Bu durumda ne olacak? Oy kullanabilecekler mi ?

Çok teşekkür ederim.
Old 28-07-2009, 16:03   #8
Adli Tip

Kısa çalışma uygulaması haftalık çalışma süresinin önemli ölçüde azaltılması şeklinde uygulanıyorsa, oylamaya katılacaklarını tereddütsüz bir şekilde söylemek bence mümkün.
İşyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen geçici olarak durdurması halinde de bence kısa çalışma yapan işçilerin oylamaya katılmaları gerekir. Keza yasa metnindeki "grev kararının ilân edildiği tarihte o işyerinde çalışan işçiler" ifadesini, "fiilen çalışan işçiler" olarak yorumlamak yanlış olur diye düşünmekteyim.
Zira bu ifadenin amacı, grev ilanından sonra, işçi alarak ya da çıkartarak, işyerindeki işçi sayısını değiştirmenin, dolayısıyla oylama sonucuna etki etmenin önüne geçmektir.

Hatta oylamayı kısa çalışma yapan işçiler de talep edebilir diye düşünmekteyim.

Saygılar,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi