Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Güvence Hesabı Tazminat Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-07-2009, 12:26   #1
sakgoz79

Varsayılan Güvence Hesabı Tazminat Davası

Sevgili meslektaşlar, güvence hesabı ile alakalı bir dava söz konusu bu davada muallakta kaldığım bir durum söz konusu sizlerin konu ile alakalı yardımlarınızı bekliyorum. Olay şu; Müvekkil firma otoyol üzerine iş yapan bir firma ve yine otoyolda tabela değiştirme işi yaptığı sırada emniyet şeridine bir aracın girmesi nedeniyle ölümlü bir trafik kazası meydana geldi ve müvekkil şirket çalışanlarından biri vefat etti biride yaralandı. çarpan araç çalıntı olduğundan dosya güvence hesabında açıldı ve yaralanan işçi için özel hastanede yapılan harcamalar faturalandığı için güvence hesabı tarafından müvekkil firmaya ödendi. ancak vefat eden işçi için güvence hesabı özel hastanede ödenen faturaların yanı sıra yaklaşık 10 kalem evrak istedi ve bu belgelerin hepsi tamamlanıp güvence hesabına yollandı ancak bu belgeler tamamlandıktan sonra güvence hesabı bu evraklara ek olarak vefat edenin varislerinden alınacak ve güvence hesabında tahsil yetkisi içeren noter onaylı vekaletname talep etti . biz hernekadar itiraz etsekte güvence hesabı geri adım atmadı. bunun üzerine bizde vefat edenin varislerine ihtarname göndererek durumu izah ettik ve söz konusu tahsil yetkisi içeren vekaletnamenin tarafımıza gönderilmesini talep ettik ancak nafile malesef varisler buna yanaşmıyo her nekadar özel hastane masraflarının müvekkil şirketçe ödendiği belgeliysede bu vekaletnameyi vermekten imtina ediyorlar. şimdi sormak istediğim şu; biz söz konusu durumda tazminat davasını güvence hesabına karşı mı açmalıyız yoksa vefat edenin varislerine karşı önce tespit daha sonra eda davası açarak mı sonuç aramalıyız. şimdiden cevap veren tüm meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimi sunarım....
Old 22-07-2009, 13:53   #2
Av.Şentürk DURSUN

Sayın meslekdaşım,
Şİrketiniz, Güvence Hesabıyla birlikte, meydana gelen zarardan ölenin varislerine karşı (talep halinde)müştereken ve müteselsilen mes'ulsünüz. Bu trafik-iş kazasında hem tedavi giderlerinden, hem de destekten yoksun kalma tazminatından sorumlusunuz. O nedenle, kusurunuz oranında, Güvence Hesabına rücu etme hakkınız vardır. Varislere karşı dava açamazsınız. Açacağınız dava bir alacak/rücu davası olacak ve Güvence Hesabına karşı açılacaktır.
Selamlar, başarılar... 22.07.2009, 14.52
Old 22-07-2009, 14:02   #3
sakgoz79

Öncelikle ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim meslektaşım. bu durumda güvence hesabına karşı alacak davası açmaktan başka yol görünmüyor.saygılarımı sunarım....
Old 19-10-2009, 22:27   #4
sakgoz79

Sevgili meslektaşlarım güvence hesabına karşı alacak davası açtım. Dava dilekçesine ek olarak da müvekkil firmanın vefat eden işçi adına hastaneye yaptığı ödemelere ilişkin faturaları ibraz ettim. Ancak güvence hesabı vekili dava dilekçesine cevap dilekçesinde 4 satırlık bir yazılı beyanda bulundu ve beyanında güvence hesabı yönetmeliğine dayanarak ödemeyi ancak vefat edenin yakınlarına yapabileceğini faturaları firma ödemiş olsa bile firmaya ödeme yapamayacaklarını ancak varislerden alınacak tahsil yetkisi içeren vekaletname ibraz edilirse ödemeyi firmaya yapabileceklerini belirtmiş bu nedenle davacı şirketin davada hak sahipliği olmadığını bu nedenle davanın reddinin gerektiği beyan edilmiştir. Akabinde bununla da yetinmemiş davacı vekili vefat edenin varislerinden tahsil yetkisi içeren vekaletname alacağına dava açma yoluna gitmiştir şeklinde kanımca bir avukata yakışmayacak bir yazı dili kullanmıştır. Siz Üstadlara sormak istediğim husus şu; Güvence Hesabının yönetmeliği benim dava açma ehliyetimi nasıl ortadan kaldırır? meslekte çok tecrübeli olmasamda böyle bir iddia da bulunmak bile bana hukuk dışı geliyor. Diğer yandan ısrarla kendi yönetmeliklerine dayanarak benden, varislerden vekaletname almam gerektiği aksi takdirde ödeme yapılmayacağı belirtilmiş ve bu nedenle dosya 2 yıl sürüncemede bırakılmıştır. Şu aşamada varislerden böyle bir vekaletname almam mümkün değil keza kendileriyle hali hazırda davalığız. Davalık olduğumuz kişilerden tahsil yetkisi içeren vekaletname almamız haliyle imkansız ayrıca tüm hastane faturalarını müvekkil firmanın ödediği belgelerle ortadayken halen kendi yönetmeliklerine dayanarak benim dava açma hakkım bulunmadığını iddia etmelerine anlam vereniyorum. Sizce davanın bu sebeble reddi mümkün mü sormak isterim. Saygılarımı Sunuyorum.....
Old 02-12-2012, 15:40   #5
sakgoz79

Sayın meslektaşlarım söz konusu dava sonuçlandı ve ölenin eşinde 50.000 TL her iki Çocuğuna 25.000 TL olmak üzere toplam 100.000 TL manevi tazminata 17.000 TL de maddi tazminata hüküm verildi. Olay tarihinden itibaren işleyecek yasal faizlerle tutar 200.000 TL yi buldu. Bu durumda siz değerli üstadlara sormak istediğim söz konusu tazminat manevi olduğu için zorunlu trafik sigortasına başvuramıyoruz ayrıca güvence hesabı da manevi tazminatı karşılamadığını kendi sitesinde belirtiyor. Bu durumda bu miktarda yıkıcı tazminat müvekkil firmaya mı kaldı acaba? Bu konuda yol gösterebilecek üstadlarımızın görüşlerini bekliyorum. Açıkcası maddi tazminat için zorunlu trafik sigortasına rücu etmeyi düşünüyorum ancak manevi tazminat içinse güvence hesabını düşünüyorum zira bu fon zaten bu gibi durumlar için oluşturulmuştu manevi tazminatı ödemekten imtina etmesinin gerekçesini anlayamıyorum.Ayrıca başka bir sorum da söz konusu dava neticesin de Müvekkil firma %15 Karayolları %15 olmak üzere müşterek müteselsil sorumlu tutuldu ancak ben karayolları'nın tazminatını da ödemiş bulundum davacı vekili takibi bana açtığı için, şimdi karayolları'na da dava açacağım 100.000 TL için ancak kamu malları haczedilemediğinden icranın tahsil kabiliyeti hakkında endişelerim var bu konuda tecrübelerinizi de paylaşa bilirseniz sevinirim. Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi