Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

şahsi ilişki tesisinde; görüş zamanı değişikli mümkün mü?

Yanıt
Old 08-07-2009, 09:10   #1
av.kadirpolat

 
Varsayılan şahsi ilişki tesisinde; görüş zamanı değişikli mümkün mü?

Bir davada babanın, küçük çocuğu ile Her aynı 1.ve 3.cumartesi günleri saat 10-17 arası; Temmuz ayının 1 ile 15. günleri arasında yatılı olarak kalma hakkı tesis edildi.

ancak söz konusu karar; çogu mahkemenin vermiş olduğu karardan şu yönünyle farklılık arzetmekte. "AYRI ŞEHİRLERDE OLMALARI HALİNDE Temmuz ayının 1 ile 15 arasında" diye bir ibare yer almadı. Yani her yıl aynı yada ayrı olup olmamasına bakmaksızın babanın çocuğunu 15 gün boyunca yatılı olarak bakmasına müsaade edildi.

Burada öğrenmek istediğim; böyle bir durumun varlığı halinde, velayete ilişkin yeniden bir düzenleme isteyip istenilmeyeceği. Yani Temmuz ayındaki 15 günlük olayın AYRI şehirlerde olmaları halinde şahsi ilişki tesisine yönelik düzenleme yapılabilip yapılamayacağı?
Old 08-07-2009, 17:01   #2
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

Aslında ideal olanı kişsel ilşki tesisi ile ilgili olarak taraflar aynı şehirde oturmaları halinde şu şekilde, ayrı şehirlerde oturmaları halinde bu şekilde diyerek karar verilmesidir.

Fakat bu hususun ilk kararda yeterince düzenlenmemiş olması kişisel ilşkinin yeniden düzenlenmesi davası açılmasına engel değildir. Şartlar değiştiğinde veya yeni şartlar oluştuğunda kişisel ilişkinin değiştirilmesi vaya yeniden düzenlenmesi davası açılabilir.İlk hüküm kesin hüküm teşkil etmeyecektir.

Diye düşünüyorum.

T.C.

YARGITAY

2. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/13421

K. 2003/14276

T. 27.10.2003

• VELAYET ( Sonradan Değişen Durum ve Koşullara Göre Kişisel İlişkinin Yeniden Düzenlenmesinin İstenebilmesi )

• KİŞİSEL İLİŞKİ ( Boşanma Kararındaki Kişisel İlişki Kararının Sonradan Açılacak Kişisel İlişkinin Değiştirilmesi Davası için Kesin Hüküm Kabul Edilmemesi )

• DAVANIN AÇILDIĞI TARİHTEKİ KOŞULLAR ( Her Dava ve Uyuşmazlığın Davanın Açıldığı Tarihteki Koşullara Göre Çözümlenmesi )

• KESİN HÜKÜM ( Boşanma Kararındaki Kişisel İlişki Kararının Sonradan Açılacak Kişisel İlişkinin Değiştirilmesi Davası için Kesin Hüküm Kabul Edilmemesi )

4721/m.182

ÖZET: Sonradan değişen durum ve koşullara göre kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesi istenebilir. Her dava ve uyuşmazlık davanın açıldığı tarihteki koşullara göre çözümlenir. Bu nedenle, boşanma kararındaki kişisel ilişki kararı sonradan açılacak kişisel ilişkinin değiştirilmesi davası için kesin hüküm kabul edilemez.
DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : 1-Tarafların boşanmaları sonucu velayeti anneye bırakılan 1.1.1998 doğumlu çocuk ile baba arasında kişisel ilişki ; " 15 günde bir saat 08.00 - 17.00 arasında, dini ve milli bayramların 1. günleri saat 08.00 - 17.00 arasında" şeklinde düzenlenmiştir. Tarafların o tarihte Konya'da oturdukları, kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesi istemiyle açılan temyize konu dava sırasında ise davacı babanın İskenderun'da , davalı annenin Konya'da oturduğu anlaşılmaktadır. Davacının, yazın Temmuz veya Ağustos aylarından birinde kişisel ilişki düzenlenmesi istemiyle açtığı dava mahkemece "kesin hüküm" bulunduğu gerekçesiyle reddedilmiştir. Sonradan değişen durum ve koşullara göre kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesi istenebilir. Her dava ve uyuşmazlık davanın açıldığı tarihteki koşullara göre çözümlenir. Bu nedenle, boşanma kararındaki kişisel ilişki kararı sonradan açılacak kişisel ilişkinin değiştirilmesi davasını incelemeye engel olmaz, kesin hüküm bulunduğu kabul edilerek dava reddedilemez. Kişisel ilişki düzenlenirken çocuğun yararlarının korunması gözetilmeli, kişisel ilişki süresinin analık - babalık duygularının tatmini için yeterli olup olmadığı düşünülmeli, "15 günde bir.." şeklinde infazda güçlük yaratacak düzenlemelerden kaçınılmalı ve taraflar ayrı kentlerde oturuyorlarsa senenin belli bir döneminde sürekli olacak şekilde ( 15 gün 1 ay gibi ) de düzenleme yapılabileceği üzerinde durulmalıdır. Taraflardan tüm delilleri sorulmadan, gösterdikleri takdirde bu deliller incelenip yukarıdaki açıklanan genel ilkeler doğrultusunda değerlendirme yapılmadan yazılı olduğu şeklide karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.
2- 4787 Sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş ve Yargılama Usullerine Dair Kanunun 4/1 maddesi; 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun ikinci kitabından ( MK. md. 118-494 ) kaynaklanan bütün davaların Aile Mahkemesinde bakılacağını, geçici 1. maddesi de; sonuçlanmamış davaların yetkili ve görevli aile mahkemesine devredileceğini hükme bağlamıştır. Karar bozulmakla sonuçlanmamış hale gelmiştir. Bu açıklama karşısında işin görev yönünün de düşünülmesi zorunludur.
SONUÇ : Temyiz olunan kararın 1. bentte açıklanan sebeple BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 27.10.2003 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Çocukla Şahsi Münasebet Tesisinde İcra Masrafları İle İlgili Karar radikal Meslektaşların Soruları 5 09-07-2015 08:09
çocukla şahsi ilişki tesisi av.kadirpolat Meslektaşların Soruları 2 16-07-2009 11:17
evlat edinilen ile evlatlık veren anne arasında şahsi ilişki temini meyi14 Meslektaşların Soruları 4 19-12-2008 21:57
Tek bir görüş mü, birden fazla görüş mü olmalı? Ekin EKŞİ YILMAZER Meslektaşların Soruları 2 28-05-2008 22:56
şahsi ilişki-icra Nuriye Değer Meslektaşların Soruları 1 24-06-2007 20:22


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03773093 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.