Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Bana Ait Olan Borç Ailemden İcra Edilebilir Mi?

 
Old 11-01-2005, 10:39   #1
erdal_eroglu

 
Varsayılan Bana Ait Olan Borç Ailemden İcra Edilebilir Mi?

Selam, yaklaşık 2 yıldır üç ayrı bankadan üç ayrı kredi kartı kullanıyorum. Taa ki bundan 4-5 ay önce girdiğim ağır major depresyon sürecine kadar kartlara olan dnem boçlarımı sorunsuz ödeyebiliyordum. Ancak son dönemde yaşamı ve ona dair olan herşeyi boşverdiğim için önce işimden atıldım sonra bulduğum yeni işyerim olan büyük bir hastane emeğim karşılığı vermyei tahüt ettikleri maaşımın yarısını vermeleri ile yeni bir işsilzik sürecine girdim bu dönem yaşamımı sürdürbilmek için kredi kartlarımı normalin üzerinde kullanmaya başladım. Artık biriken borçlarımın zorunlu ödemelerini bile ödeyemiyecek halde olduğum içinde yasal süreç başladı (Dün ilk bankadan protesto mektubu geldi). Üzerime kayıtlı herhangi bir mal varlığı bulunmadığı için benim adıma sorun olmadığını öğrendim, ancak bana ait olan borç ikametim ailemin(Annem ve Babam) yanında olması nedeniyle icra yoluyla onlardan tahsil edilebilirmi. Bu dakikadan sonra ikametimi almam bir işe yarar mı ya da olmayan bir ikamet adresi göstermem sonucu neler olabilir Merak ettiklerim bunlar, Bu konularda bana yardımcı olursanız sevinirim.
Old 03-02-2005, 08:32   #2
ibrahimbey

 
Varsayılan

Sayın Erdal;

öncelikle umarım sağlık sorununu bir an önce atlatırsın.

Senin borçlarından dolayı, ailenin bir sorumluluğu olamaz.

Ancak, ailenin yanında yaşıyorsan yani aynı evi paylaşıyorsan, bu seni ve aileni zora sokabilir. Çünkü, senin de evde bulunduğun sırada eve gelen bir haciz memuru, o evdeki eşyaları senin olarak kabul edip, haciz edebilir. elbette bunun aksini dava açarak ispatlayabilirsin, ama buna karşı önceden tedbir almak daha mantıklı.

Bu sebeple, farklı bir adreste ikamet etmelisin ve ailene ait eşyaları haciz gelmeden faturalandırmanızda fayda var.
Old 12-08-2006, 17:12   #3
Av.Ender

 
Varsayılan

İİK.nun 97.maddesi gereğince, hacze gelen memur sizi evde gördüğü anda ev eşyalarını haczedip,muhafaza altına alabilir.Ailen ise eşyaların faturası varsa ya da diğer delillerle birlikte istihkak davası açıp dava sonucunda eşyalarını gere alabilir. Bu dava da uzun sürebilir
Old 12-08-2006, 23:59   #4
Av.Selim Balku

 
Varsayılan

Anlayamadığım hususu, soruyu soran yada cevaplayan arkadaşlar, açıklamaya yardımcı olurlarsa sevinirim.

Cebri icra tehditi altındasınız ve ben bu durumdan nasıl "yırtarım" hususuna mı cevap aranıyor?

"Haksız" bir şekilde 3. kişinin mallarının haczini nasıl önlenebilir hususuna mı cevap aranıyor?
Old 14-08-2006, 00:08   #5
ibreti

 
Varsayılan

Sn.erdal eroğlu, "borç yiğidin kamçısı" ise de "itibar yiğidin sermayesidir".. Sizin borçlarınızdan dolayı sizin mallarınız ve aksi ispat edilene kadar size ait olduğu var sayılan mallar haczedilir.
Alacaklılarınızdan kaçmak ve hacizden kurtularak hayatınızı nasıl sürdürebileceğinizi araştırmak yerine, ailenizi de yanınıza alarak alacaklılarınızla uzlaşma ve borçlarınızı ödemeyi planlama yolunu seçmelisiniz.
Old 14-08-2006, 00:20   #6
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Selamlar,

Soruyu anne, baba sorsaydı???

Saygılarımla
Old 14-08-2006, 21:44   #7
Av.Selim Balku

 
Varsayılan

Anne-babanın malları haciz edilmemiş, herhangi bir tehdit yok, kısacası sonuç yok ki sorun olsun, sorun olmadığına göre soruyada gerek yok bence...
Old 15-08-2006, 21:49   #8
Admin

 
Varsayılan

Meslektaşlardan gelen haklı şikayet üzerine bu konuyu kapatıyoruz.

İlgili alan kuralımız : "Türk Hukuk Sitesinin ilkeleri gereği adalet duygularını örseleyen, bir suçtan, borçtan ya da hukuki yükümlülükten kaçmaya/kurtulmaya yönelik, kanuna karşı hile niteliğinde veya iyiniyete aykırı sorular alanda yer alamaz."

Zaten konu 2 yıl önceye aitti, verilecek yanıtların pek bir önemi kalmadı.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Borç yenileyen devre mülk satış sözleşmesi iptal edilebilir mi? özgür Meslektaşların Soruları 4 24-09-2006 18:24
Bankaya Olan Borç CIZGIOTESI Hukuk Soruları Arşivi 1 08-03-2004 23:24
Bana Komik Geldi... Batu Han Site Lokali 7 19-03-2003 14:07
Bana Kuşağını Söyle, Av. Adil Giray ÇELİK Hukuk Sohbetleri 4 27-11-2002 20:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08572793 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.