Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Limited şirkete mahkemece atanan kayyumun sorumluluğu

Yanıt
Old 28-04-2009, 16:30   #1
Av. Nilay Parlar

 
Varsayılan Limited şirkete mahkemece atanan kayyumun sorumluluğu

Sevgili meslektaşlarım,
Sizlerle ufak bir konuyu paylaşıp görüşlerinizi almak istiyorum.
Müvekkilim X şirketinin %60 ortağıydı. %40 hisse sahibi de başka bir şahıs ( bundan sonra %40 hisse sahibi ortağa da A diyelim).
Taraflar arasında anlaşmazlık çıkınca, A, 07/09/2007 tarihinde şirket feshi için dava açıyor. İşbu davada 31/10/2007 tarihinde davacı X şirketine dava sonuna kadar şirketi temsil ve yönetmek üzere mahkemece kayyum tayin ediliyor. İlgili dava, tarafların sulh olması ile 24/07/2008 tarihinde sona eriyor ve ilgili karar 15/09/2008 tarihinde kesinleşiyor. Bu dönemde, X şirketinin yönetim ve idaresinde yetkili olan kayyum şirketin eski muhasebecisine yetki veriyor. Daha sonra taraflar sulh olunca, müvekkilim A nın hisselerinin çoğunu kendisi alıp kalan kısmı da başkasına devrediyor. şirket faaliyete başladığı zaman 2008 yılının aralık ayında beyanname verildiği sırada, şrikete 2008 haziranından itibaren verilmemiş beyannameler için ÖUCZ VE USCZ kesiliyor. Yönetim ve idarenin mahkemece atanan kayyumda olduğu döneme ilişkin olarak kayyumun sorumluluğuna gidilmesi hususunda görüşlerinizi bekliyorum.
İyi çalışmalar.
Old 29-04-2009, 13:48   #2
YALÇIN ÖNDER

 
Varsayılan

Sayın Av. Nilay PARLAR,

Pay devri ve ortakların davalı olması ve mahkemece kayyum atandığının bilgileri cezaları kesen vergi dairesine bildirilmemiş olabilir. Şirket tüzel kişiliğini temsil ve ilzam yetkilisine rücu hakkınız saklıdır.

Kayyum da yetkiyi şirketin eski muhasebecisine yetki verdiği halde muhasebeci neden şirketin beyannamelerini vermemiş anlayamadım?

İhbarnameler şirket adına kesilmiştir, çünkü Beyanname Düzenleme Programı cezaları elektronik ortamda keserek tebliğ etmektedir.

2008 haziran döneminden itibaren beyannamelerin verilmemesinden şirket tüzel kişiliği sorumludur.
Old 29-04-2009, 14:00   #3
Av. Nilay Parlar

 
Varsayılan

Sayın Yalçın ÖNDER,
Muhasebecinin neden beyanname vermediği hususu biraz karışık bir durum. Tarafların sulh olma ihtimali ortaya çıktıktan sonra, henüz dava devam ederken, anladığım kadarıyla ne de olsa sulh olacak bahanesi ile hiç kimse üzerine düşen görevi yerine getirmedi. Bunun sonucunda da müvekkilin şirketi hakkında yüklü meblağlarda ceza kesildi. Bu nedenle, dönem için sorumluluğu bulunan kayyum aleyhine neler yapılabileceği konusunda görüşleri merak etmiştim. Ayrıca, sulh aşamasında taraflar arasında protokol yapılıyor. A (%40 hisse sahibi ortak) şirketin devrine kadar olan bütün ssk ve vergi borçlarının da kapatılacağını taahhüt ediyor. Buna rağmen şuan, bütün borçlar şirketin hisselerinin çoğunun sahibi olan müvekkilim üzerinde. Bu bakımdan özellikle kayyumun şirketi temsil ve idare yetkisinde görevini ihmal ettiği söylenebilir mi?
Old 29-04-2009, 14:29   #4
YALÇIN ÖNDER

 
Varsayılan

Sayın Av. Nilay PARLAR,

"sulh aşamasında taraflar arasında protokol yapılıyor. A (%40 hisse sahibi ortak) şirketin devrine kadar olan bütün ssk ve vergi borçlarının da kapatılacağını taahhüt ediyor."

Tarafların yaptıkları protokol vb. özel anlaşmalar kamuyu bağlamaz. Cezalara karşı şimdi dava açılmaz ise, şirketten idare ödeme emri ile talep edecektir. Yine ödenmez ise, Şirketin müdüründen talep edecektir.

İlgili dönemde beyannameleri vermeyen kayyum hakkında da şimdi ayrı dava açılmalıdır.

Daha sonra açılır ise, kayyum da şirket adına "kanuni süresinde dava açmayarak" kanuni haklarını kullanmayan şirketin müdürü cezalardan sorumludur, şeklinde kendisini savunabilir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Limited şirkete ait menkullerin satışı çözümhukuk Meslektaşların Soruları 4 07-03-2009 21:07
Limited Şirkete Tebligat Defensour Meslektaşların Soruları 1 09-11-2007 11:37
limited şirkete ait karşılıksız çek erk42 Meslektaşların Soruları 6 23-10-2007 10:53
Hükümlü eşe mahkemece vasi atanan diğer eşin itirazı Av.Havva Günaydın Meslektaşların Soruları 5 25-09-2007 10:57
limited şirkete ait taşıt rehni hatice Lale Meslektaşların Soruları 0 05-07-2007 10:17


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03460097 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.