Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Devlet Üniversite'sinden tahsilat sorunu....

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-04-2009, 12:17   #1
apple pie

Varsayılan Devlet Üniversite'sinden tahsilat sorunu....

Değerli meslektaşlarım,
Üniversite Hastahanesi'nde doğan prematüre bebeklerde hizmet kusuru nedeni ile görme kaybı olmasından dolayı açılan dava kazanılmış, İdare Mah.'nin tazminata ilişkin ilamı icraya konarak kesinleşmiştir. Borçlu C.Üniversitesi borcun büyük kısmını ödemiş, ancak bakiye borç istendiğinde, damga vergisi ve tazminata ilişkin faizden gelir vergisi kestiklerini ve yasal olan bu kesintilerden sonra borçları kalmadığını bildirmişlerdir. Tüm yazılara rağmen ödeme yapmamakta da direnmekteler. Tüm yazdığımız hacizlere de şikayet etmeden yalnızca dosyaya gönderdikleri yazı ile devlet mallarının haczedilemeyeceğini bildirdirmişlerdir. Borçlu üniversitenin alacaklı olduğu dosyalarda gelen paralara haciz konulması, trafik haczi talebimizin olması durumunda da; icra müdürü reddedeceğini söylemiştir. Üniversitenin tüm mallarının kamu hizmetine tahsisli olmadığını düşünüyorum. En azından rektörün aracı, kantin kira gelirleri v.s. gibi. Forumda bu konuda net bir cevap bulamadım. İcra müdürnün red işlemini şikayet yoluna gideceğim. Ancak haczedilmezlik şikayeti İcra Mahkemesi'nde yapılacağında göre; icra müdürünün bunu sadece yazılan yazıyla dikkate alması mümkün müdür? Ayrıca; icra müdürü bizim bir dava açıp mahkeme kararı almamızı istemekte. Bu konuda nasıl bir dava açabileceğimizi anlamış değilim. Yada en azından üniversiteden başka ne şekilde tahsilat yapabileceğime dair bu konu ile ilgili linklerdeki HGK kararı dışında fikri olanların yardımını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...
Old 28-04-2009, 14:13   #2
av.araf

Alıntı:
Yazan apple pie
Borçlu üniversitenin alacaklı olduğu dosyalarda gelen paralara haciz konulması, trafik haczi talebimizin olması durumunda da; icra müdürü reddedeceğini söylemiştir. Üniversitenin tüm mallarının kamu hizmetine tahsisli olmadığını düşünüyorum. En azından rektörün aracı, kantin kira gelirleri v.s. gibi. ...

Devlet Üniversitesinin alacaklı olduğu icra dosyalarına haciz koymanızda kanunen hiçbir engel bulunmadığını düşünüyorum.Kamuya tahsis kavramı icra memurunca fazlaca geniş algılanıyor.Bu yöndeki taleplerinizi açın ve red edildiği takdirde şikayet yolunu deneyin.
Belediyeler için yapılan takiplerde;kira gelirleri hesaplarına,belediye başkanının araçlarına,ve üzerinde kamuya tahsis şerhi konulmayan gayrimenkullere haciz konulabiliyor.Devlet Hastahanesi içinde aynı yolu deneyebilirsiniz.Birde üniversite hastahanesinde döner sermaye durumunu araştırın ve döner sermaye gelirlerine haciz koymayı deneyin.İlk etapta aklıma gelenler bunlar.Umarım bu konularda tecrübeli olan meslektaşlarım size en kısa zamanda yardımcı olurlar
Old 29-04-2009, 08:24   #3
apple pie

Sayın av.araf; cevabınız için teşekkürler. Ben de aynı fikirdeyim. Ancak;merak ettiğim bir diğer konu da icra müdürünün, üniversitenin gelir vergisi kesintisi yapma hakkı olduğu, kesilen vergi ile dosyanın aslında infaz olduğu ve bu durumun gözünden kaçtığı yönündeki açıklaması. Gelir Vergisi Kanunu'nu araştıracağım. Bulduğum bilgileri sizlerle paylaşırım. ( Umarım)
Old 30-04-2009, 13:16   #4
apple pie

Değerli meslektaşlarım; raştırmalarım sonucu edindiğim bilgiye göre; bilindiği gibi işçi alacakları ( kıdem tazminatı v.s. ) brüt olarak hesaplandığında ilamın icraya konması durumunda gelir vergisi kesilebiliyor. ancak bizim alacak türümüz işçi alacağı değil, hizmet kusur nedeni ile tazminat ve brüt değil. dolayısıyla duruma uymuyor. Bu konu ile ilgili elinde Yargıtay kararı olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi