Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kıdem Tazminatı Faiz oranları

Yanıt
Old 23-04-2009, 11:56   #1
barisugan

 
Olumlu Kıdem Tazminatı Faiz oranları

kıdem tazminatına uygulanacak en yüksek banka mevduat faizinin 2006 tarihinden başlamak üzere günümüze kadar gelen oranlarını bulamadım hiç bir yerde gönderebilen arkadaşa şimdiden çok teşekkürler.
Old 23-04-2009, 12:07   #3
barisugan

 
Varsayılan

Merkez bankasının bu tablosundan birşey anlayamıyorum açıkçası daha basit bir çizelge olsa daha anlaşılır olacak.
Old 23-04-2009, 23:07   #4
Av.Ümran Ugan

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan barisugan
Merkez bankasının bu tablosundan birşey anlayamıyorum açıkçası daha basit bir çizelge olsa daha anlaşılır olacak.
TCMB nin tablolarını neden beğenmediniz anlayamadım ama açıklanmasını istediğiniz hususları aynı siteden mail yoluyla da öğrenebilirsiniz... Ayrıca nette yeterli araştırma yaparsanız düşündüğünüzün de ötesinde hazırlanmış "anlaşılır" çizelgeler de mevcut sevgili meslektaşım...
Old 24-04-2009, 00:22   #5
Av.Yahya Demirel

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım,
Bir yıl vadeli mevduata uygulanan en yüksek faiz oranlarının tespit şekli ile ilgili olarak aşağıdaki Yargıtay kararının faydalı olacağını düşünüyorum.
T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2006/6205 K. 2006/9212 T. 27.4.2006

• MEVDUATA UYGULANAN EN YÜKSEK FAİZ ORANININ TESPİTİ ( İlamlı İcra Takibi - Hakkın Doğum Tarihinden İtibaren Birer Yıllık Devreler Halinde Tarafların Bildirdikleri BankalardanSorulması Gerektiği )
• İLAMLI İCRA TAKİBİ ( Mevduata Uygulanan En Yüksek Faiz Oranının Tespiti/Hakkın Doğum Tarihinden İtibaren Birer Yıllık Devreler Halinde Tarafların Bildirdikleri Bankalardan Sorulması Gerektiği - Kıdem Tazminatı )
• KIDEM TAZMİNATI ( Mevduata Uygulanan En Yüksek Faiz Oranının Tespiti/Hakkın Doğum Tarihinden İtibaren Birer Yıllık Devreler Halinde Tarafların Bildirdikleri Bankalardan Sorulması Gerektiği - İlamlı İcra Takibi )

KARAR : Takip dayanağı ilamda kıdem tazminatına fesih tarihinden itibaren mevduata uygulanan en yüksek faiz üzerinden tahsiline karar verildiği görülmüştür. İcra Mahkemesine, Merkez Bankasından gelen ve fiilen uygulanan değil uygulanması muhtemel olan en yüksek mevduat faiz oranları bildirilmiştir. Yargılama aşamasında bilirkişiden alınan faiz hesabına yönelik raporun incelenmesinde Mahkemece Dairemiz enflasyon geçiş dönemindeki ülke gerçekleri nazara alınarak uygulanan "kamu bankalarında sorulması" gerekeceği görüşüne değer verilerek kamu bankalarınca fiilen uygulanan en yüksek mevduat faiz oranı esas alınarak hüküm kurulmuştur. Ancak Dairemizce bu görüş terk edilerek, Yargıtay diğer Daireleriyle içtihat birliği sağlanması ve ülkenin ekonomik gerçeklerine uygun düşeceği görüşleriyle oluşturulan son içtihatlarına göre Mahkemece yapılması gereken iş "hakkın doğum tarihinden itibaren birer yıllık devreler halinde mevduata fiilen uygulanan en yüksek faiz oranının ( tarafların bildirdikleri ) bankalardan sorulmak üzere oluşacak sonuca göre bir karar vermek gerekirken önceki içtihatlar doğrultusunda ve yazılı şekilde sonuca gidilmesi doğru değildir.

SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK 366 ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), bozma nedenine göre borçlu vekilinin temyiz itirazlarının şimdilik incelenmesine yer olmadığına, 27.04.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi.


Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kıdem tazminatı faiz av.aybeg Meslektaşların Soruları 3 09-02-2009 15:35
Kıdem Tazminatı, İhbar Tazminatı, Yıllık Ücretli İzin Alacakları, Genel Tatil.... Yönetmen Meslektaşların Soruları 6 12-09-2008 19:50
Yasal Faiz Oranları ibrahimbey Meslektaşların Soruları 16 23-03-2008 13:48
yasal faiz oranları emelakd Meslektaşların Soruları 1 31-05-2007 06:32
Kıdem Tazminatı//En Yüksek Banka Mevduat Faizi// Yasal Faiz İlişkisi Jeanne D'arc Meslektaşların Soruları 8 13-12-2006 14:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03827310 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.