Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş kazasında izlenecek yöntem hakkında..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-04-2009, 15:28   #1
gavel

Varsayılan iş kazasında izlenecek yöntem hakkında..

Değerli Meslektaşlarım,
Sitede bu konuda birçok mesaj buldum fakat benim bu konuda genel bir bilgim haricinde başkaca bilgim,fikrim bulunmadığından yardımlarınızı rica ediyorum.
Şahıs iş yerinde bir makinaya bacağını kaptırıyor ve bacağının dizden aşağısı kopuyor.İşyeri yetkilileri hastaneye kaldırıyorlar,'sana oturarak yapacağın bir iş veririz' diyorlar.
Şimdi ben iş kazası için dava açıp bu kişiye belli bir miktar tazminat ödenmesini sağlamak istiyorum.Nasıl bir yol izleyeceğim?
İş kazasının bildirilip bildirilmediğini nasıl öğreneceğim ve buradaki kaybın oranının hesaplanmasını kim yapacak?35 yaşında bir çocuğu olan birisi için ortalama tazminat miktarı aşağı yukarı ne kadar olur?Asgari ücret ile çalışıyor.
Hastane masraflarını işveren karşıladı.Başka neler talep edilmelidir?
Ücret-i vekalet ne civardadır?
Teşekkkür ediyorum.
Old 19-04-2009, 21:13   #2
cencor

Bölge çalışma müdürlüğünden iş kazasının bildirilip bildirilmediğini öğrenebilirsiniz.Asgari Ücretle çalışan bir işçinin mağluliyet aylığı alması durumunda işçiye bağlanacak olan maaş maddi tazminat hesabına dahil edileceği için maddi tazminat pek fazla çıkmayacaktır. Çalışan mı 35 yaşında yoksa çalışanın hayattaki tek akrabası 35 yaşındaki çocuğumu tam anlayamadım ama çalışanın 35 yaşında olduğu düşüncesi ile manevi tazminat talebinde bir sınır koymayın kendinize, karşı taraf vekalet ücreti davacınınkini geçemeyeceği için (manevi tazminat için) biraz yüksek talepte bulunmanızın çok da zararı olmayacağını düşünüyorum,
Old 20-04-2009, 18:14   #3
Av.Ümran Ugan

Varsayılan bildirim

Alıntı:
İş kazasının bildirilip bildirilmediğini nasıl öğreneceğim ve buradaki kaybın oranının hesaplanmasını kim yapacak?

İş kazasını SGK na bildirecek olan müvekkilinizdir. Başvurusu üzerine kendisine bir dosya açılır ve kurumun sevk edeceği tam teşekküllü bir hastanede maluliyet oranı belirlenir. Bu oran karşılığında müvekkilinize bir ödeme yapılır. Açacağınız davada bu husus mahkemece de aranır zaten ve SGK ile yazışma yapılır. SGK tarafından yapılan ödeme, istenilen tazminattan düşülür. Siz malluliyet oranı ile ilgili olarak mahkemeden ayrıca inceleme talep edebilirsiniz.
Old 21-04-2009, 16:28   #4
Av. Tevrat DURAN

İşgüç kaybı oranının belirlenmesini takiben maddi tazminat hesabı yapılacağı için şimdiden bir tazminat hesabı yapmak doğru olmaz. Şukadar söylemek gerekir ki; kişinin PMF tablosuna göre bakiye ömrüne göre, son aldığı ücret ve malüliyet-kusur verileri gözönüne alınarak hesaplama yapılacaktır. 35 yaşındaki bir kişinin alacağı tazimat 45 yaşındakinden fazla, 20 yaşındaki bir işçiden azdır. Bunu söylemek mümkün..
Old 25-05-2009, 21:31   #5
gavel

Değerli Meslektaşlarım,
Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.
Bu hafta içinde davayı açmayı planlıyorum fakat hala kararsız kaldığım noktalar var.
Şu an için hastane 2 aylık rapor verdi ve şimdilik taburcu etti.
Ama hala yattığı hastaneden ne oranda maluliyet olduğunu gösteren
bir belge alınmadı.
Şirket hastane masraflarını vs herşeyi karşıladı.
Kişi 35 yaşında ve bir çocuğu var.
Sanıyorum sadece manevi tazminat isteyeceğim.
Bu hususta yardımlarınızı bekliyorum.
Nasıl bir dilekçe hazırlamalıyım ve nasıl bir yol izlemeliyim?
Çok teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi